Autorka fotografie: Zuzana Szaboová

Obnova infrastruktury na Mlýnských Nivách jde do finále

Jeden z největších projektů v Bratislavě, Stanice Nivy od HB Reavis, měl být dokončen již v průběhu této podzimu a spolu s ním i okolní dopravní infrastruktura – především rekonstrukce ulice Mlynské nivy. Posunutí dokončení developmentu na konec léta 2021 by však tuto část projektu nemělo zasáhnout.

Reklamy

Přestože se tempo prací na Stanici Nivy výrazně snížilo, úpravy ulice pokračují i ​​nadále. Aktuálně se pracuje na obou stranách budoucího “bulváru Nivy”. Developer avizuje, že po dokončení přestavby Mlynských niv bude mít tato široká městská třída parametry skutečného bulváru. Ve skutečnosti až změny již během realizace přestavby ulice zabránili tomu, aby vznikla jakási městská dálnice s minimalizovanými pěšími a cyklistickými koridory.

Aktuálně realizované úpravy plně odpovídají těmto změnám. Na jižní straně ulice se původní chodník rozšířil poté, co byla odstraněna část betonového podkladu pro původně uvažovaný buspruh a související cyklopruh. Rozšířený veřejný prostor sice není ideální (stále nemá dostatečnou šířku, jeho součástí jsou i troleje a sloupy VO, které se přesunu, a mimo zastávek byl použit asfalt místo dlažby), oproti původnímu stavu je to zlepšení. Nové řešení umožnilo doplnit čtveřici zastávkových přístřešků.

Zatímco původně projektovaný chodík byl úzký, velkorysost nepostrádá průchod přes silnici, který vzniká mezi jedním z dvojice hlavních vstupů do Stanice Nivy a kancelářským komplexem Twin City. Jeho součástí je i cyklopriechod, protože nová cyklotrasa má vzniknout směrem na Chalupkova ulici a s developmentem Mlynské Nivy Košická se vybuduje i obousměrná cyklostezka na jižní straně Mlynských niv. Stavebník se však dopustil zásadní chyby: cyklopriechod při křižovatce s tovární nemá snížené obrubníky, co bude potřeba opět a zbytečně předělávat.

Novou podobu dnes získává zejména nástupní prostor do Stanice Nivy, kde již byly dokončeny obrubníky, část cyklostezky, zastávky veřejné dopravy a lůžka, do kterých bude umístěna zeleň a výsadba. Následně se budou realizovat nové pěší plochy a pokračování cyklostezky směrem na Páričkova. Tato plocha by měla být vydlážděná podobným kamenem, jak to je při vstupu od Svätoplukova.

Nedokončený zbývá ještě severní chodník a cyklostezka mezi jednotlivými vstupy, a ukončené ještě nejsou ani práce na vozovkách. Zatímco jižní strana ulice už má položenou pravděpodobně finální vrstvu asfaltu, na severní straně chybí celý svršek cesty se pokládala dnes. Osazené zde zatím nebyly ani troleje pro veřejnou dopravu.

Aktuální stav odpovídá starším informacím, že otevírat se bude nejprve jižní strana ulice, ačkoli Hlavní město mluvilo, že provoz bude obousměrná. Stejné stanovisko potvrzuje i nyní. “Samotná ulice Mlynské nivy je důležitou dopravní tepnou, a proto jsme trvali na tom, že sprejazdnenie tohoto úseku nemůže více odkládat,” konstatuje mluvčí města Katarína Rajčanová. “Zhotovitel nám potvrdil, že samotný bulvár proto zprůjezdnit pro individuální i autobusovou dopravu v obou směrech už na podzim tohoto roku, což by mělo odlehčit zejména přilehlé ulice jako Svätoplukova nebo Záhradnícka.”

Týkat se to má i trolejbusů, kol a chodců. “V termínu otevření bulváru bude dokončeno i trakční vedení. Úsek bude zároveň otevřen i pro cyklisty a pěší, “doplňuje mluvčí. Přesné datum nevědělo potvrdit město ani Dopravní podnik.

Mezitím HB Reavis pomalu postupuje i na výstavbě Stanice Nivy, kde se nyní nemusí velmi spěchat – komplex podzemní autobusového nádraží a nákupního centra byl již před propuknutím pandemie koronavirus COVID-19 ve vysokém stádiu realizace, přičemž z exteriéru už byla dokončena výrazná část prací.

Zhotovitel tak aktuálně pracuje na dokončování fasády z tzv. GRC panelů (glassfibre reinforced concrete, podobný jako na sousedním Sky Parku) a cihličkový obkladu, realizaci zelené střechy i pobytového prostoru nebo obkládání nad ulici vystupujících terasových částí Stanice Nivy – “říčních kamenů”, kde vzniknou restaurace s výhledem na ulici. Developer připomíná, že architekti z kanceláří Benoy a Siebert + Talaš se snažili o narušení monotónnosti mohutných fasád nákupního centra a navázat na identitu zóny.

Nejvíce však zdůrazňuje ekologický a společenský aspekt střešního prostoru, který má být místem pro eventy i rekreaci. Tloušťka půdního pokryvu má zajistit růst i relativně vysoké zeleně (minimálně na poměry střešní zeleně), která bude zavlažovaná z vody, zachycené na mohutné střeše. Centrem aktivity bude atrium na třetím podlaží, které bude exteriérovým prodloužením foodcourtu a připravovaného tržiště.

HB Reavis odložil dokončení své slovenské vlajkové lodi kvůli pandemii koronavirus COVID-19, která způsobila zásadní přehodnocení firmní strategií mnoha oděvních řetězců. Stanice Nivy by tak byla otevřena se starými módními kolekcemi, co se značkám nezdálo. Přestože jde o legitimní zdůvodnění, debatovalo se io určitých komplikacích v pozadí, souvisejících se změnami ve struktuře a vlastnictví firmy.

Jeden z největších projektů ve městě, obsahující 70 tisíc metrů čtverečních maloobchodních ploch, novou autobusovou stanici a zahrnující i dříve dokončenou nejvyšší budovu v Bratislavě – administrativní Nivy Tower se 125 metry a 30 tisíc metry čtverečními kanceláří – tak bude ještě přibližně rok jen prázdným dotvořením prostoru Mlynských NIV. Na jedné straně to je problém, na straně druhé však vzniká o něco větší časový prostor pro řešení jiných komplikací, hlavně dopravních, ale i dopadů otevření nového nákupního centra v jádru města.

Jedním z klíčových nástrojů pro nápravu problémů je rozvoj tramvajové dopravy. Nejreálnější projekt – spojnice petržalské a Ružinovská radiály přes Pribinově a Košickou ulici – by ovlivnil i dostupnost Stanice Nivy. S ohledem na komplikované diskuse o vhodnosti trasování je však velmi sporné, zda se podaří se záměrem za celý rok pohnout alespoň o trochu. Zanesení trasy do Územního plánu totiž ještě neznamená, že se projekt skutečně zrealizuje.

Předpokládaný nárůst dopravní zátěže, zácpy a zhoršení kvality životního prostředí snad bude argumentem, který začne měnit pohledy části veřejnosti na to, co je potřebné a vhodné. Neboť nové masivní developmentu, které změní fungování této části města, se dokončí bez ohledu na to, zda bude k nim dobudována i adekvátní infrastruktura. Bratislava pak bude opět, jak je to již tradicí, dohánět rozjetý vlak.

autor: Adrian Gubčo, Yes Ba

Admin
Author: Admin