O víkendu končí letní čas, změna ovlivní šest nočních dálkových vlaků Českých drah

V noci ze soboty na neděli 28. / 29. října končí letní čas a hodinové ručičky si ve 3:00 hod. posuneme o hodinu zpět. Na cestě bude tou dobou celkem sedm dálkových vlaků Českých drah. Šest nočních vlaků s ubytovacími vozy, které České dráhy provozují ve spolupráci se zahraničními partnerskými dopravci, uprostřed noci vyčká na odjezd podle středoevropského času (SEČ). Pokud by tyto spoje nezůstaly stát, jely by po změně času ve zbytku trasy o hodinu dříve. Regionálních vlaků se hodinové čekání týkat nebude, protože v době přechodu na nový čas žádné nejedou. Ranní vlaky pak vyjedou již podle SEČ.

Na území České republiky, resp. Slovenska se změna času dotkne celkem čtyř nočních dálkových vlaků Českých drah a jejich partnerů. Ty budou uprostřed noci hodinu stát a odjedou už podle nového, středoevropského času:

  • EN 442 Slovakia Humenné – Praha vyčká ve stanici Čadca a odjede v 02:13 hod. SEČ,
  • EN 97443 / 443 Slovakia Praha – Humenné vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 03:00 hod. SEČ,
  • nightjet 456 Graz – Berlín vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 02:40 SEČ,
  • nightjet 457 Berlín – Graz vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 02:15 SEČ.

České dráhy zároveň zajistí ve stanicích Bohumín a Břeclav vzájemný přechod všech skupin přímých vozů mezi všemi nočními vlaky a jako obvykle zajistí všechna plánovaná přímá spojení (tj. Praha – Bohumín – Krakov – Varšava, Graz / Budapešť – Břeclav – Bohumín – Krakov – Varšava, Graz / Budapešť – Břeclav – Bohumín – Wrocław – Berlín a Praha – Břeclav – Budapešť, resp. naopak).

S posunem času o hodinu zpět by měli počítat také cestující, kteří využijí přímé noční spojení vlaky EN 40458 / 40459 Canopus z Prahy přes Lipsko, Frankfurt nad Mohanem a Basilej do Curychu a zpět. Ty budou během změny času v úseku mezi Lipskem a Frankfurtem nad Mohanem, kde také vyčkají na odjezd podle středoevropského času. Přímý lůžkový vůz z Prahy do Curychu a zpět přes Linec během víkendové změny času z důvodu výluky nejede.

Půlnoční vlak IC 571 Jiří Bouda s odjezdem z Prahy hl.n. (odj. 00:01) pojede po celou dobu podle letního času a přijede tedy na brněnské hlavní nádraží ve 2:45 hod. letního času.

Na regionální vlaky změna času vliv mít nebude, protože v době posunu o hodinu zpět České dráhy žádné takové spoje nevypravují. Všechny regionální vlaky pojedou ráno již podle SEČ.

TZ, Foto ČD

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Learn More →

One thought on “O víkendu končí letní čas, změna ovlivní šest nočních dálkových vlaků Českých drah

  1. O víkendu končí letní čas, změna ovlivní šest nočních dálkových vlaků Českých drah – Press centrum zahraniční a domácí dopravy 27/10/2023 at 07:14

    […] Continue reading O víkendu končí letní čas, změna ovlivní šest nočních dálkových vlaků … […]

Comments are closed.

%d