Nový jízdní řád ÖBB přinese řadu změn

  1. prosince 2022 vstoupí v celé Evropě v platnost nový jízdní řád na příštích dvanáct měsíců. ÖBB nabízí cestujícím nové destinace a další spojení a připravuje se na budoucnost rozšířením nabídek v místní a regionální dopravě.

Reinhard Wallner, regionální manažer ÖBB pro Korutany, k hlavním bodům nového jízdního řádu: „ÖBB v současné době pozoruje skutečný železniční boom v celém Rakousku. Dokončení důležitých infrastrukturních projektů, jako je projekt století Koralmbahn, přichází v naprosto správný čas. Pro Korutany bude nový jízdní řád od prosince obsahovat další nabídky v mezinárodní dálkové dopravě směrem na Italskou riviéru, přibudou nové IC spoje do Vídně a Salzburku a další IC autobusy do Grazu.“

Reklamy

Počet cestujících se opět neustále zvyšuje

V první polovině roku 2022 byly počty cestujících ÖBB stále silně ovlivněny koronavirovou pandemií. Čísla se ve druhém čtvrtletí normalizovala a vrcholných hodnot bylo dosaženo již v letních měsících. Se 7 miliony pasažérů jsou Korutany stále trochu daleko od nejvyšších hodnot před Coronou, ale pozitivní efekty klimatické letenky, stejně jako turistika a provoz akcí v létě, byly pozitivním povzbuzením. Wallner pokračuje: „Naše nabídka S-Bahn v Korutanech, která je již k dispozici téměř všude každou hodinu, pravidelně získává nejvyšší hodnocení ve zpětné vazbě zákazníků, pokud jde o bezpečnost, přesnost a služby. Chceme této pozitivní nálady využít a kromě školáků a dojíždějících oslovit atraktivními nabídkami i nové cestující.

Nové nabídky šetrné ke klimatu v místní a dálkové dopravě

Abychom i nadále zohledňovali trend mobility šetrné ke klimatu, rozšiřuje se národní nabídka pro cestující do a z Korutan se změnami jízdních řádů: Na jižní trase, dva další páry vlaků mezi Vídní a Villachem umožňují hodinové spoje ve špičce z/do Korutan. Mezi Salzburkem a Mallnitzem přibude také nový vlakový pár RJ pro dojíždějící nebo jednodenní výletníky. Kapacita pro kola na Autoschleuse Tauernbahn se navíc masivně rozšíří o 150 míst pro kola na vlak.

Meziměstský autobus mezi Klagenfurtem a Wolfsbergem – Graz jezdí každou hodinu ve vytížených časech a bude tedy mít až 14 spojů denně v každém směru.

V regionální místní dopravě bude možné další linku v Korutanech provozovat od poloviny prosince zcela bez nafty v hodinových intervalech. S3 mezi Klagenfurtem a Weizelsdorfem přejde se změnou jízdního řádu do pravidelného provozu a bude mít novou zastávku v Lambichlu s návazností na regionální autobusové linky z/do Köttmannsdorfu. Mezi novinky patří také upravený koncept jízdních řádů pro autobusy v Rosentalu. Konkrétně se jedná o autobusy na linkách 5318 Köttmannsdorf Lambichl – Köttmannsdorf – Ludmannsdorf (a zpět), linka 5331 Maria Rain – Göltschach – Strantschitschach (a zpět) a linka 5333 Köttmannsdorf Lambichl – Gaisach – Tschedram – Köttmannsdorf zast. a zahustění spojů.

Odstraněním starých dieselových agregátů se jen na této trase ušetří ročně více než 370 tun CO². S 8 000 místy denně je nabízena o 70 % více míst k sezení než dříve.

Noční vlaky ÖBB spojují Evropu přes noc klimaticky šetrným způsobem a jsou velmi oblíbené, proto se síť nočních vlaků ÖBB neustále rozšiřuje. Pro fanoušky korutanských nočních vlaků bude Nightjet v budoucnu jezdit z Klagenfurtu nebo Villachu na Italskou riviéru – stávající spojení z Vídně nebo Mnichova bude prodlouženo z Milána a v budoucnu pojede až do Janova. 

Přehled nových vlaků:

  • IC 735 Wien Hbf (odjíždí 09:18) – Villach Hbf (příjezd ve 13:48)
  • IC 831 Wien Hbf (odjíždí 15:18) – Villach Hbf (příjezd v 19:48)
  • IC 730 Villach Hbf (odjíždí v 06:13) – Wien Hbf (příjezd v 10:42)
  • IC 830 Villach Hbf (odjíždí 16:14) – Wien Hbf (příjezd ve 20:42)

Z/do Salzburgu:

  • RJ 595 jezdí ve všední dny (kromě soboty) ráno z Mallnitz-Obervellach přes údolí Gastein do Salzburgu (příjezd v 06:19). Od pondělí do čtvrtka a v neděli jezdí zpět RJ 696 (od 17:16).
  • Navíc IC 794 ze Salzburgu Hbf (odjíždí ve 21:12) do Klagenfurt Hbf (příjezd ve 0:13) nově jezdí i v sobotu. Ranní vlak IC 597 z Klagenfurtu (odjíždí ve 4:42) nově jezdí do Salzburku i v neděli (příjezd v 7:48).
mapa tras nočních vlaků NightJet ÖBB od nového jízdního řádu 2022/2023

Noční spojení:

  • NJ 233 Wien Hbf (od 19:18) / Mnichov Hbf (od 20:09) – Klagenfurt Hbf (příjezd ve 23:34) – Villach Hbf (příjezd v 00:00) – Genova Piazza Principe (příjezd 09:15)
  • NJ 235 Genova Piazza Principe (od 19:40) – Villach Hbf (příjezd 03:07) – Klagenfurt Hbf (příjezd 04:38) – Wien Hbf (příjezd 8:52) / s přímými vozy směr Mnichov Hbf.

Koralmbahn: Konečné stavební práce mezi Klagenfurtem a Wolfsbergem povedou v roce 2023 k velké uzavírce trasy
Než bude Koralmbahn uvedena do provozu na korutanské straně se změnou jízdního řádu v prosinci 2023, bude ohlášena závěrečná fáze výstavby. Pro rozsáhlé práce jsou nevyhnutelné rozsáhlé uzavírky silnic i železničních tras a zřizuje se náhradní železniční doprava autobusy:

Bleiburg – Wolfsberg: neděle 11. prosince 2022 – neděle 2. dubna 2023

Klagenfurt – Wolfsberg: pondělí 3. dubna 2022 – sobota 9. prosince 2023

Výměna kolejnic takového rozsahu je pro ÖBB rovněž neobvyklá. Reinhard Wallner k mamutímu úkolu: „Dobrá příprava a plánování, stejně jako konstruktivní spolupráce mezi všemi partnery je předpokladem úspěchu tohoto mamutího úkolu. Nasazeno bude také více než 20 autobusů a 30 řidičů autobusů. To znamená, že všechny cestovní řetězce, zejména pro dojíždějící a studenty, jsou během této doby také zaručeny.“

Foto © ÖBB Hofer

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém