Malaysia Airlines přes propast. Konec prostředků v listopadu. Převzetí Air Asia?

Kuala Lumpur: Malaysia Airlines dochází peníze. Dopravce proto žádá pronajímatele o výrazné slevy a dále omezuje síť vozového parku a tras. V dopise leasingovým společnostem Malajsijská letecká skupina uvedla, že by pravděpodobně nebyla schopna provést platbu po konci listopadu tohoto roku kvůli pandemii koronavirů a doprovodným omezením přepravy. Letecké společnosti již nedostávají finanční prostředky z malajského fondu suverénního bohatství Khazanah Nasional. Skupina proto požaduje výrazné snížení leasingových sazeb.

Reklamy

Společnost Malaysia Airlines počátkem října potvrdila, že je nutná naléhavá restrukturalizace. V rámci reorganizace společnosti by letecké společnosti snížily platy svých zaměstnanců a flotila a letový řád by se snížily. Pokud selže, stále existuje vytvoření nové národní letecké společnosti.

Malajsijská národní letecká společnost má dlouhodobě finanční potíže. Objevily se před rokem 2014, kdy společnost během pěti měsíců ztratila dva Boeingy 777. Jeden zmizel z radarů nad Jihočínským mořem, druhý byl sestřelen Rusy podporujícími separatisty na východní Ukrajině. Dopravce však věřil, že je na správné cestě, aby situaci napravil.

Začátkem letošního roku jsme oznámili , že nizozemská letecká společnost KLM (tyto informace dopravce nepotvrdil) a – pravděpodobněji – regionální letecký gigant Air Asia může být ochoten převzít společnost Malaysia Airlines. Úniky médií ukazují, že malajské úřady se rozhodly pro možnost v zámoří, zatímco společnost, která v současné době spravuje společnost Malaysia Airlines, s návrhem AirAsia souhlasí. Ten zase očekává, že po akvizici bude společnost Malaysia Airlines zahrnuta do skupiny Air Asia.

V případě místního převzetí by národní dopravce ve skutečnosti přestal existovat jako samostatný subjekt. Pro Air Asia to znamená vyloučení jednoho ze soupeřů. Nabídky Evropanů a Japonců na převzetí zase s největší padnou a díky tomu pravděpodobně přestane létat společnost Malaysia Airlines na starý kontinent. Letecká společnost by se zaměřila na lety v Asii a jižním Pacifiku, které by vyhovovaly společnostem Air France-KLM a Japan Airlines. Ve finále na to doplatí cestující výrazným zdražením letenek a omezením počtu spojů na trhu. 

Foto: Malaysia Airlines – dodávací let Airbusu A350 XWB
Admin
Author: Admin