Asociace leteckých operátorů v Nigérii oznámila, že místní aerolinky od příštího pondělí pozastaví veškerý provoz aerolinek kvůli rostoucím cenám paliva. Znamená to zrušení přibližně 225 letů devíti aerolinkami. Nigérie bude první zemí, kde bude pozastaven kvůli vysokým cenám pohonných hmot letecký provoz.

Operátoři leteckých společností “přestanou působit na celostátní úrovni” až do dalšího oznámení, uvedlo v prohlášení jejich sdružení Airline Operators of Nigeria. Nárůst ceny leteckého petroleje souvisí s dopadem ruské invaze na Ukrajinu a celosvětovým poklesem výroby pohonných hmot. Válka způsobila obrovské narušení energetických trhů, protože ruské suroviny používané k výrobě leteckého paliva a motorové nafty byly v mnoha částech světa zakázány. Čína také snížila vývozní limit ropných produktů a omezila dodávky. Kromě toho došlo v důsledku pandemie covid-19 ke ztrátě 3,2 milionu barelů rafinérské kapacity denně.

V dopise zaslaném výkonnými řediteli devíti nigerijských dopravců společnost Airline Operators of Nigeria oznámila, že uzavře své komerční operace kvůli vysokým nákladům na tryskové palivo A1. Dopis, který byl zaslán nigerijskému ministrovi letectví, podepsaly tyto letecké společnosti: Max Air, Ibom Air, Aero Contractors, Overland Airways, Air Peace, United Nigeria Airlines, Arik Air, Azman Air a Dana Air.

Reklamy

Cena pohonných hmot se více než ztrojnásobila

Od ledna do května se cena leteckého paliva zvýšila ze 190 nairů (asi 0,46 USD) až na 700 nairů (asi 1,69 USD) za litr, tedy téměř 370 % zvýšení za pět měsíců. Celosvětově se cena pohonných hmot v roce 2022 zvýšila. Podle Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) se cena leteckého paliva zvýšila na 174,4 USD za barel, což představuje nárůst o 149,4 procenta oproti předchozímu roku. Nigerijské aerolinky tvrdí, že během posledních čtyř měsíců „dotovaly“ lety a poté, co se cena leteckého paliva více než ztrojnásobila, již nemohou absorbovat náklady.

Letecké palivo tvoří významnou část fixních nákladů leteckých společností. Jakákoli změna ve výdajích může zvýšit ceny letenek, což může cestovatele odradit, zejména na cenově citlivých trzích. “Spousta leteckých společností již ztrácí,” řekl Victor Enwezor, provozní viceprezident cestovní kanceláře Leisure Afrique se sídlem v Lagosu, hlavním městě Nigérie. Jakékoli další zvýšení cen zabije jejich podnikání – dodal Enwezor v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

Podle nejnovějších předpovědí agentury Bloomberg NEF se celosvětová poptávka po leteckém palivu letos v létě zvýší o více než třetinu a přesáhne šest milionů barelů denně.

Problém od března

“Žádná letecká společnost na světě nemůže v krátké době absorbovat druh náhlého šoku způsobeného takovým astronomickým růstem.” Zatímco letecké palivo po celém světě stojí asi 40 procent. provozních nákladů pro letecké společnosti po celém světě, současné zvýšení zvýšilo provozní náklady v Nigérii na zhruba 95 procent, napsala v prohlášení Asociace leteckých operátorů Nigérie.

Nigérijský úřad pro civilní letectví se k této záležitosti zatím nevyjádřil. Africká komise pro civilní letectví (AFCAC) rovněž nezaujala stanovisko k rozhodnutí nigerijských leteckých dopravců zastavit příští týden veškeré komerční služby.

Zrušené lety do Nigérie by mohly poškodit největší africkou ekonomiku, kde Mezinárodní měnový fond již předpovídá zpomalení hospodářského růstu (HDP) v tomto a příštím roce. Jaké bude řešení palivové krize, není jasné. V březnu po schůzkách s vládou souhlasila nigerijská ropná společnost National Petroleum s udělením licencí na dovoz paliva leteckým společnostem s cílem zvýšit nabídku a případně snížit náklady.

Situaci to nezměnilo. Vysoké ceny paliva Jet-A1 zvýšily jednotkové náklady na sedadlo během hodinového letu v zemi západní Afriky v průměru na Nair (289 $) 71 procent více než dříve, uvedl svaz. Mnoho operátorů je chyceno do pasti: Přílišné zdražování sníží počet zákazníků a přesto nepokryje náklady. “Náklady na letecké palivo stále rostou, což vytváří obrovský tlak na udržitelnost a ziskovost aerolinek,” uvedl odborový svaz. “Letecké společnosti již nemohou odolávat tlaku,” dodalo prohlášení.

1 600 letů týdně v ohrožení

Podle Cirium má Nigérie kolem 1600 letů týdně provozovaných nigerijskými dopravci. Na pondělí je naplánováno 233 letů, z toho více než 95 procent jsou vnitrostátní spoje spojující nejlidnatější zemi Afriky. Mezinárodní lety provozují pouze dva letečtí dopravci, Azman Air a Air Peace, kteří nabízejí přibližně 30 mezinárodních letů týdně. Z Nigérie můžete letět do Džiddy (Saúdská Arábie), Nairobi (Keňa), Akkry (Ghana), Doualy (Kamerun), Dakaru (Senegal), Freetownu (Sierra Leone) a Johannesburgu (Jihoafrická republika).

Ibom Air, jedna z menších leteckých společností v Nigérii, vydala v sobotu prohlášení, ve kterém argumentovala tím, že lety nezastaví, a uvedla, že by v důsledku toho měla finanční problémy. Úřady potvrzují, že vysoké ceny pohonných hmot tvrdě dopadají na byznys, ale pozastavení provozu situaci jen zhorší.
Admin
Author: Admin

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading