• Pá. Srp 19th, 2022

Lasery jsou vážnou hrozbou pro bezpečnost letectví

Bře 6, 2022 , , , ,
Stránka navštívena: 132
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 50 Sekund

V posledních letech se laserová ukazovátka stala běžnou záležitostí. Snadno je lze zakoupit osobně nebo online z obchodu s kancelářskými potřebami po velký obchod se zvířaty a pomáhají určit klíčové prvky prezentace nebo usnadňují zábavný způsob interakce s domácími mazlíčky. Vysoce výkonná laserová ukazovátka však také představují vážné nebezpečí pro piloty letadel, cestující a náklad, který je za piloty, a miliony lidí, jejichž komunity se nacházejí pod dráhou letu letadla.

V roce 2020 zaznamenaly Spojené státy nejvíce zdokumentovaných zpráv o dopadu laserů na letadlo ve vzduchu, celkem více než 6 800 zpráv – 12% nárůst oproti roku 2019 a 21% nárůst oproti roku 2018. K 6. březnu 2021 bylo zaznamenáno více než 1 300 incidentů hlášeny FAA, a pokud se míra nesníží, mohly by USA letos zaznamenat více než 7 500 incidentů.

Laser je nebezpečný pro komerční dopravu

Je to velký problém? Jak říká největší nevládní bezpečnostní organizace, Air Line Pilots Association (ALPA), ano, je! A tady je důvod, proč: i když se laserové záření na letadlo může zdát ze země malé a slabé , ve vzduchu je to velmi odlišné. Piloti leteckých společností vám jako první řeknou, že provoz ve špatných světelných podmínkách pro maximální viditelnost v noci se pro piloty letadla projevuje jako oslňující světlo. Doslova může účinek způsobit dočasnou nebo trvalou slepotu pilotů. A vzhledem k bližší blízkosti země během nejkritičtějších okamžiků letu – vzletu a přistání – je bezpečnostní dopad laserového zásahu velmi vysoký.

FBI si také myslí, že jde o velký problém. Namíření laseru na letadlo v provozu je federální zločin, který se trestá pokutou až 11 000 $ za každé porušení. Toto je dodatek k místním nebo státním zákonům, které jsou také v platnosti. FAA úzce spolupracuje s místními, státními a federálními orgány činnými v trestním řízení při uplatňování jakýchkoli trestních nebo občanskoprávních sankcí.

Podobné články k tématu  Qantas nakoupí u Airbusu A350-1000 na mezikonentální spoje

Zde jsou některé další aspekty, které je třeba vzít v úvahu: náhodné zásahy laserem jsou stejně nebezpečné, u některých laserů dokáže popálit kůži i oční sítnici upozorňuje FAA. Lasery, které jsou součástí dekorace nebo světelné show, dokážou zasáhnout letadlo v provozu, a proto je důležité zajistit, aby lasery použité v dekoracích, zejména během prázdnin, nesměřovaly k obloze. Více k tématu se věnuje zpráva FAA, jak je moc nebezpečný laser pro provoz komerčních letadel.

Happy
Happy
%
Sad
Sad
100 %
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi