JetBlue, Spirit se blíží k dohodě o převzetí, která by mohla přijít ve čtvrtek

JetBlue Airways Corp se blíží k dohodě o koupi Spirit Airlines, která by mohla být oznámena již ve čtvrtek, uvedl zdroj obeznámený s touto záležitostí poté, co společnost Spirit zrušila svoji nabídku 2,7 miliardy dolarů za prodej společnosti Frontier Group Holdings.

Reklamy

Nejnovější vývoj značí vítězství JetBlue v jeho měsíce dlouhém boji o ultra-nízkonákladového dopravce, i když se očekává, že potenciální spojení odstartuje boj s antimonopolními regulátory, které již podaly žalobu, aby zablokovaly alianci JetBlue s American Airlines.

Spojení JetBlue a Spirit by vytvořila pátou největší americkou leteckou společnost a byla by nejdůslednější fúzí amerického leteckého průmyslu od doby, kdy Alaska Air Group v roce 2016 koupila Virgin America Inc za 2,6 miliardy dolarů. JetBlue nabízí podmínky podobné těm, které navrhoval dříve, uvedl zdroj. V červnu JetBlue nabídla za Spirit 33,50 USD za akcii, tedy zhruba 3,7 miliardy USD, a poplatek za rozpad ve výši 400 milionů USD. Zachová také své partnerství Severovýchodní aliance (NEA) Ameriky, ale očekává se, že podle zdroje oznámí menší odprodeje tras, aby se zmírnily antimonopolní obavy.

Spojení vytvoří 5 největšího dopravce v Americe

Wall Street Journal nejprve informoval o potenciální dohodě mezi JetBlue a Spirit. JetBlue i Spirit nereagovali na žádosti agentury Reuters o komentář mimo běžnou pracovní dobu. Zdroj agentury Reuters hovořil pod podmínkou, že nebudou před oficiálním oznámením dohody identifikováni. Dříve ve středu Spirit zrušil svůj prodej společnosti Frontier poté, co nedokázal přesvědčit akcionáře o svých přednostech.

Tento vývoj, o kterém jako první informovala agentura Reuters, přišel poté, co Spirit čtyřikrát odložil hlasování akcionářů o dohodě Frontier v naději, že získá dostatečnou podporu. Společnost Spirit již dříve tvrdila, že antimonopolní regulátory pravděpodobně nepotvrdí nabídku JetBlue ve výši 3,7 miliardy dolarů.

Výsledkem byl neúspěch pro Frontier a jeho předsedu Billa Frankea, který se loni podílel na zahájení rozhovorů mezi stranami. Frankeova společnost zaměřená na odkupy, Indigo Partners, je hlavním akcionářem společnosti Frontier. “I když jsme zklamaní, že akcionáři Spirit Airlines nedokázali rozpoznat hodnotu a spotřebitelský potenciál, který je vlastní naší navrhované kombinaci, správní rada Frontier zaujala disciplinovaný přístup,” uvedl Franke v prohlášení. JetBlue vidí Spirit jako příležitost rozšířit svou domácí stopu v době, kdy je letecký průmysl USA sužován nedostatkem pracovních sil a letadel s dostatečnou kapacitou extrémně velké poptávky ze strany cestujících.

“Jsme potěšeni, že smlouva o fúzi se společností Frontier byla ukončena a jsme zapojeni do probíhajících diskusí se společností Spirit s cílem co nejdříve dosáhnout konsensuální dohody,” uvedl JetBlue v prohlášení.

ANTITRUSOVÉ RIZIKO

Spirit se také mohl rozhodnout zůstat nezávislý. Letecká společnost vyjádřila znepokojení nad partnerstvím JetBlue s American. Americké ministerstvo spravedlnosti podalo v září 2021 antimonopolní žalobu na American a JetBlue ve snaze ukončit alianci s tím, že by to vedlo k vyšším cenám na rušných letištích na severovýchodě USA. Společnost JetBlue odmítla vystoupit z aliance a místo toho nabídla sladidla, jako je vyšší poplatek za rozpad a prodej tras.

Akcie Frontier ve středu vzrostly o 6,4 % a uzavřely na 11,27 dolaru, když investoři vyjádřili úlevu, že společnost opustila to, co se stalo nabídkovou válkou pro Spirit. Akcie Spirit vzrostly o 4 % na 24,30 USD, zatímco akcie JetBlue vzrostly o 3,6 % na 8,35 USD.

Po ukončení navrhovaného spojení mezi společností Spirit a Frontier Spirit zaplatí společnosti Frontier 25 milionů dolarů za náklady spojené s fúzí, které jí vznikly. Podle podmínek dohody by Spirit dlužil Frontieru dalších 69 milionů dolarů, pokud by během příštích 12 měsíců uzavřel dohodu o fúzi s JetBlue nebo jakýmkoli jiným konkurentem.

„Nyní, když společnost Spirit Airlines ukončila dohodu o fúzi Frontier, doufáme, že vedení Frontier odloží své rozptýlení z fúze a investuje stejné množství zdrojů a zaměří se na zlepšení podmínek ve své vlastní letecké společnosti,“ uvedl svaz pilotů Frontier, která je podskupinou Air Line Pilots Association (ALPA).

Foto Robert Alexander/Getty Images

Admin
Author: Admin