» Domů » Letecká doprava » Iran Air po 17 letech obnovujeme trasu Teherán – Madrid

Iran Air po 17 letech obnovujeme trasu Teherán – Madrid

Teherán: Iran Air ve středu (2. září) obnovila pravidelné lety mezi Teheránem a Madridem, které byly pozastaveny před 17 lety. Lety budou jednou týdně ve středu a spojí Írán přímo se Španělskem. Znovu aktivovaná trasa je provozována Airbusem A330-200.

Zahájení tohoto spojení se shoduje s dobou krize obchodního letectví související s pandemií koronavirů, během níž společnost Iran Air uskutečnila čtyři charterové lety do Madridu za účelem repatriace Íránců. Podle velvyslance Íránské islámské republiky Hassana Qashqaviho byly charterové lety „velmi dobrou zkušeností“ a jakýmsi „pilotním plánem“. Čtyři lety provedené během koronaviru ukázaly, že existuje možnost zavedení pravidelných letů – uvedl velvyslanec.

Qashqavi zdůraznil, že Írán je regionálním centrem a Španělsko je Latinská Amerika. „Lety mohou být jako cestovní platforma do jiných zemí, a proto jdou nad rámec dvoustranných dohod a vazeb,“ uvedl. Na otázku, proč společnost Iran Air pozastavila lety do Madridu, Qashqaví vysvětlil, že byly zrušeny, protože „v té době neexistovala žádná kompenzace z hlediska aktivity a počtu cestujících“. V současné době jsou prognózy slibnější, protože podle velvyslanectví asi 12 000  Íránců žije ve Španělsku a asi 7 000 Španělů každý rok cestují do Íránu.

Návrat společnosti Iran Air do Madridu nastal poté, co další íránská letecká společnost Mahan Air v březnu pozastavila lety do Barcelony. Mahan Air je první íránská soukromá letecká společnost, která je od roku 2011 uvedena na seznam společností sankcionovaných USA za účelem poskytování finanční a technologické podpory íránské revoluční gardě. Tlak ze strany USA vedl k zákazu letecké společnosti v roce 2019 létat do Francie a Německa, kde provozovala několik letů týdně, a později také do Španělska.

Flotila společnosti Iran Air se v současné době skládá ze 41 letadel: 13 ATR 72-600, osm airbusů A300, dva A310, tři A319, pět A320, jeden A321, dva A330-200, jeden Boeing B747-200, čtyři fokkery F100 a dva stroje McDonnell Douglas MD82.

Admin
Author: Admin


Warning: Undefined variable $copyright in /www/doc/www.transportminutes.eu/www/wp-content/themes/localnews/footer.php on line 58
| Design & develop by AmpleThemes