Dopravce Rebus Regionalbus Rostock se sídlem v Güstrow si objednal 52 vodíkových autobusů Solaris Urbino, včetně pěti kloubových modelů. Jde o dosud největší jednotlivou objednávku Solarisu na vozidla poháněná vodíkovými palivovými články. Smlouva má být dokončena do konce roku 2024. Podle krajské vlády má být veřejná doprava v okrese Rostock v příštích letech založena na vodíkové mobilitě.

Solaris Bus & Coach právě získal rekordní zakázku na dodávku vodíkových autobusů. Zákazníkem je německý dopravce Rebus Regionalbus se sídlem v Güstrow, odpovědný za provozování veřejné dopravy v regionu Rostock. Výrobce dodá celkem 52 vodíkových autobusů, z toho 47 12metrových vozidel a pět kloubových. Smlouva má být dokončena do konce roku 2024.

Foto Solaris Bus & Coach sp. z oo

“Solaris má nejširší nabídku bezemisních vozidel ze všech výrobců v Evropě. To v kombinaci s našimi dlouholetými zkušenostmi poskytuje našim zákazníkům velkou podporu v procesu přechodu na bezemisní veřejnou dopravu. Věříme, že budoucnost tato transformace spočívá v synergii různých technologií. V tomto konkrétním případě se jako nejlepší možné řešení ukázal právě vodík. Jsem rád, že se vodíkové autobusy Solaris brzy stanou symbolem udržitelné mobility v regionu Rostock“, říká Javier Iriarte, generální ředitel společnosti Solaris Bus & Coach.

V obou objednaných modelech autobusů budou instalovány ultramoderní jednotky s vodíkovými palivovými články – 70 kW ve 12metrové verzi a 100 kW v kloubovém modelu. Komponenty vodíkového systému budou obsahovat nejvyšší bezpečnostní systémy dostupné na trhu. Vodíkové autobusy Solaris budou vybaveny trakční baterií Solaris High Power, jejímž úkolem bude podporovat palivový článek ve chvílích špičkového výkonu. Pohonnou jednotkou vozidel bude elektromotor centrálního motoru o výkonu (respektive) 160, respektive 240 kW. Objednaný Urbino vodík bude vybaven i tepelným čerpadlem.

Spolu s novými autobusy vyrostou dvě vodíkové čerpací stanice ve dvou depech v Güstrow a Bad Doberan. Cílem dopravce je provozovat místní veřejnou dopravu založenou na vodíkové technologii.

Solaris je jedním z evropských lídrů v řešení e-mobility. Vodíková nabídka výrobce je stále důležitější součástí jeho bezemisního portfolia – zájem o technologii mezi evropskými dopravci měsíc od měsíce roste. Solaris dosud dodal více než 100 vodíkových jednotek Urbino dopravcům z Itálie, Německa, Nizozemska, Švédska a Polska. Dalších 100 vodíkových jednotek je ve výrobním procesu. Kloubová verze vodíkového autobusu Solaris, který byl také objednán od Regionalbus Rostock, je nejnovějším modelem v portfoliu Solaris. Urbino 18 vodík měl start v září 2022.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

By redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém