Brazilské letectvo (FAB) uspořádalo 19. prosince na letecké základně Anápolis (BAAN) slavnostní zahájení operační činnosti stíhaček Gripen E (v Brazílii označované jako Gripen F-39) první skupiny protivzdušné obrany ( 1. GDA).

Tento důležitý zákaznický milník navazuje na fázi letových testů v Brazílii, která začala v září 2020 příletem testovacího letadla do země a která byla provedena v letovém testovacím centru Gripen (GFTC) v závodě Embraer v Gavião Peixoto.

„Zahájení operačních aktivit s Gripen E brazilskými vzdušnými silami (FAB) je mimořádně důležitý den. Znamená začátek nové operační éry pro FAB, ale je také výsledkem let tvrdé práce odvedené ve spolupráci s Air Force. Force as našimi brazilskými průmyslovými partnery: Embraer, AEL Sistemas, Akaer, Atech a našimi vlastními pobočkami v Brazílii,“ řekl prezident a generální ředitel Saabu Micael Johansson.

Na akci uskutečnily dva stíhačky Gripen prezentační let pod vedením pilotů FAB podplukovníka Gustava Pascotta, velitele 1. GDA, a podplukovníka Ramona Lincolna Santose Fórnease. Brazilští piloti absolvovali výcvik s Gripeny E ve Švédsku. Nacvičovali i na dnešní let na misijních trenažérech, které jsou instalovány na letecké základně Anápolis.

V listopadu Saab získal certifikaci nezbytnou pro vojenské použití Gripen E, která potvrzuje, že letadlo splnilo určité požadavky na letovou způsobilost a bezpečnost letu, což byl důležitý krok před operačními aktivitami s FAB. To udělily jak švédské, tak brazilské vojenské orgány, zastoupené Švédským vojenským inspektorátem bezpečnosti letectví (FLYGI) a Institutem průmyslové podpory a koordinace (IFI) v Brazílii. Společná certifikace odráží synergii získanou technickou spoluprací mezi dvěma orgány v každé zemi.

„Brazílie má nyní jednoho z nejpokročilejších bojovníků na světě. Toto je v současnosti nejrozsáhlejší probíhající program transferu technologií v Brazílii a je rozhodně největším, jaký kdy švédská společnost provedla, a přináší brazilskému obrannému průmyslu znalosti pro vývoj, výrobu, testování a údržbu pokročilého nadzvukového stíhacího letounu. Jsme velmi hrdí na to, že jsme strategickým partnerem Brazílie,“ uzavřel Johansson.

Foto SAAB

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

By redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém