Gmunden: Ostrá kritika tramvajového provozu

Tramvaje v Gmundenu neměly být nikdy postaveny. K tomuto likvidačnímu výsledku došel rakouský účetní dvůr, který uvedl ve vlastním online příspěvku Hornorakouských zpráv (Oberösterreichischen Nachrichten).

Reklamy

Nejpodstatnější ze zprávy: Ve vozech jezdí příliš málo lidí, natož aby se vyplatil jejich provoz. Analýza nákladů, která byla zpracována před zahájením rekonstrukce tramvajové tratě v Gmundenu, byla zcela špatně spočítána. Inspektor rakouského účetního dvora roztrhal sen o Gmundenském tramvajovém provozu: v jedné soupravě sedí maximálně 9 cestujících a to ještě ve špičce v nejvytíženějším úseku Gmunden – Vorchdorf.

2 260 cestujících

Za den je přepraveno 2 260 cestujících – zřejmě méně než kolik je uváděno v analýze proveditelnosti projektu. A tato analýza byla opravdu velmi zkreslená, neboť autobusový provoz by bylo oproti tramvajovému mnohem efektivnější a levnější – vychází z tiskové zprávy rakouského účetního dvora.

Analýza nákladů projektu je celá špatně

V analýze nákladů z roku 2012 je uvedeno, že náklady na tramvajový provoz se dostanou na 1,4 milionu a zisk z provozu bude dosahovat téměř 2,2 milionu euro.

Autobusový systém by byl výhodnější

Inspektor rakouského účetního dvora také spočítal, že realita je zcela jiná: náklady se vyšplhaly k závratným 4,1 milionu euro, zisk z provozu dosahuje pouhých 1,4 milionu euro.

Gmundenský tramvajový provoz stojí tudíž třikrát více než se vůbec získá z jeho provozu. Do roku 2030 zaplatí Gmunden za provoz tramvají 83 milionů euro. Autobusový systém by přitom byl mnohem výhodnější, dodává rakouský účetní dvůr.

upraveno z ORF
fotografie převzaty z orf.at

Admin
Author: Admin