Foto pixabay

Foto pixabay

Spor o mzdy na železnici trval více než čtyři měsíce a stávky strojvedoucích šestkrát úplně zastavily vlakovou dopravu. Nyní odbor a železnice našly řešení – krátce před Velikonocemi.

Reklamy

Po více než čtyřech měsících a šesti stávkách odborového svazu strojvedoucích GDL si cestující po železnici mohou vydechnout: Deutsche Bahn a GDL dosáhly dohody ve svém dlouho uvázlém sporu o kolektivní vyjednávání, jak obě strany oznámily v pondělí večer. O podrobnostech obchodu chtějí informovat v úterý dopoledne na samostatných tiskových konferencích v Berlíně. Cestujícím na železnici a průmyslovým zákazníkům už stávky nehrozí. Obě strany se předtím dohodly, že budou mlčet, dokud nebudou uzavřena kolektivní jednání.

Dohoda byla v politice přivítána s úlevou. “Je to důležitý signál bezpečnosti a spolehlivosti pro miliony dojíždějících a očekávané cestující o Velikonocích,” řekla mluvčí pro dopravní politiku poslaneckého klubu SPD Isabel Cademartor. “Dohoda je výhrou pro železniční systém, který bude v nadcházejících měsících čelit velkým výzvám.”

Opakované stávky GDL zasáhly miliony železničních cestujících a železnice byla schopna zajistit pouze základní řadu dálkových vlaků. Stávkami utrpěla i již tak nemocná německá ekonomika, která se dotkla i nákladní dopravy. Průmysloví zákazníci železniční dceřiné společnosti DB Cargo, například z automobilového a chemického sektoru, museli přeložit termín a byly zrušeny služební cesty, například na veletrhy. Zaměstnavatelský institut německé ekonomiky (IW) odhadl náklady na celostátní stávku na železnici až na 100 milionů eur ve ztrátě ekonomického výkonu za den.

Jak vypadá kompromis mezi železnicí a GDL, zprvu nebylo jasné. Jádrem kola kolektivního vyjednávání byl od začátku požadavek GDL na zkrácení týdenní pracovní doby pro pracovníky na směny z 38 na 35 hodin při zachování stejných mezd a platů. Železnice požadavek kritizovala i s ohledem na nedostatek strojvedoucích, ale v předchozím kole jednání byla připravena souhlasit s 36 hodinami s plnou náhradou mzdy ve dvou krocích do roku 2028.

Svaz pod vedením svého předsedy Clause Weselského to však odmítl. Následovaly další dvě stávky s výrazným omezením osobní dopravy. Zhruba před týdnem dráhy a GDL oznámily, že spolu opět mluví za zavřenými dveřmi.

V pondělí večer zůstalo nejasné, zda se nyní železnice zcela poddala pracovní době. Kontroverzní byl i termín budoucí kolektivní smlouvy. Kromě toho GDL původně požadovala 555 eur měsíčně navíc a také bezcelní kompenzační bonus ve výši 3 000 eur.

Svaz chtěl jednat i pro zaměstnance infrastruktury, pro které v současné době neexistují kolektivní smlouvy GDL. Kompromisní návrh zprostředkovatelů z února počítal s postupným zvýšením mezd a platů o 410 eur. K 1. srpnu tohoto roku by mělo být o 200 eur více, 1. dubna 2025 o 210 eur více. Doba trvání smlouvy by byla 30 měsíců.

Spor o kolektivní vyjednávání začal na začátku listopadu. Po druhém kole vyjednávání Weselsky prohlásil, že rozhovory selhaly, a v prosinci zahájil hlasování o stávce na dobu neurčitou. Průmyslové spory vypukly ve sporech kolektivního vyjednávání celkem šestkrát. Po dvou kratších varovných stávkách následovaly v lednu dvě stávky trvající několik dní.

Poté, co jednání v únoru opět ztroskotala, Weselsky opatření zpřísnil: Pracovní spory by měly být v budoucnu oznamovány mnohem kratší dobu, aby železnice a cestující měli méně času se jim přizpůsobit. Stávka se řídila známým vzorem se 48hodinovým předstihem. Jen o pár dní později zbývalo mezi vyhlášením a zahájením další stávky v osobní dopravě pouhých 30 hodin. V polovině března se dráze opět nepodařilo právně zastavit odstávky práce u frankfurtského pracovního soudu a hesenského zemského pracovního soudu. S dohodou jsou nyní na stole další pracovní spory po dobu trvání smlouvy.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

1 thought on “GDL a Deustche Bahn urovnali spor o kolektivní vyjednávání. Konečně uzavřená dohoda

Comments are closed.

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading