Cestovatelka Lexie Alford (@LexieLimitless) dnes vytvořila oficiální rekord, když jako první člověk objela zeměkouli v elektromobilu 1 s novým plně elektrickým vozem Ford Explorer. Na oslavu jejich cesty v rámci kampaně Charge Around The Globe Ford potvrdil cenu a specifikace nového modelu Explorer a oficiálně tak zpřístupnil elektromobil, který objel celý svět, zákazníkům, kteří jsou připraveni podniknout svá vlastní dobrodružství.

Reklamy

V cíli v Nice ve Francii vedla Lexie s novým Fordem Explorer kolonu ikonických vozů Ford, kterou doprovázely současné modely, jež utvářejí vizionářské budoucí směřování společnosti.

„Ford chce v Evropě do elektromobilů vnést vášeň a emoce. Nudných aut a SUV je na trhu dost. Nový Explorer reprezentuje jedinečný charakter značky Ford, který je vepsán do každého vozu v tomto fascinujícím konvoji,” řekl Jim Farley, generální ředitel společnosti Ford, který se oslav zúčastnil. “Jsme hrdí na to, že můžeme uvést na trh nový plně elektrický osobní vůz navržený speciálně pro evropské silnice a zákazníky, a který, jak je očividné, je schopen vás dovézt kamkoli na světě.“

Neuvěřitelná cesta Exploreru vedla přes šest kontinentů, 27 zemí a více než 30 000 kilometrů, a to pouze na elektrický pohon. Elektrický Explorer společně s Lexie bojoval s výpadky proudu v Africe, s chybějící dobíjecí infrastrukturou v chilské poušti Atacama, s nezpevněnými cestami, horskými průsmyky a mrazivými podmínkami a dokázal, co všechno je s elektromobilem možné.

„Cesta Lexie byla dokonalou testovací jízdou našeho nového Fordu Explorer, která se odehrávala za každého počasí a na všech typech silnic a při níž se řešily téměř všechny scénáře nabíjení,” řekl Martin Sander, generální ředitel Ford Model e Europe. ” Ztělesňuje opravdového ducha této společnosti, která se chopila skvělé příležitosti a otestovala nejen sebe, ale i světovou nabíjecí infrastrukturu. Dnešní přejetí cílové pásky dokazuje, co všechno lze v novém plně elektrickém Fordu Explorer dokázat, a jsme rádi, že se o tom zákazníci budou moci brzy přesvědčit na vlastní kůži.“

Vůz, který Lexie použila pro tuto výzvu, byla předprodukční verze Fordu Explorer, který je nyní možné objednávat. Během cesty využívala různá řešení nabíjení od 2,2 kw zásuvek střídavého proudu přes rychlonabíječky stejnosměrného proudu až po přenosný akumulátor.

Během cesty Lexie spoléhala na úložný prostor v kabině MegaConsole, který pojme tři 1,5litrové láhve s nápoji, vyhřívané a masážní sedadlo řidiče a hlasem ovládaný infotainment SYNC Move 2 s nastavitelnou dotykovou obrazovkou – prvky, které jsou součástí standardní výbavy modelů Ford Explorer i Ford Explorer Premium.

„Během tohoto velkolepého dobrodružství jsem potkala neuvěřitelné lidi z mnoha koutů světa a za volantem poznala 27 krásných zemí. Tato cesta však s sebou přinesla i jedinečné výzvy,” řekla Lexie, která je také držitelkou světového rekordu jako nejmladší člověk, který navštívil všechny země světa. “Je pro mě životní poctou, že mi Ford důvěřoval a svěřil mi tuto cestu kolem světa v elektrickém Exploreru, který mi byl posledních šest měsíců domovem. Mým cílem bylo posunout hranice toho, co je možné v elektromobilu dokázat, a jsem velice hrdá na to, že jsem to dokázala!“

Vybaven pro každé dobrodružství

Nový plně elektrický Explorer je prvním osobním elektromobilem značky Ford vyvinutým a vyrobeným v Evropě, který kombinuje německé inženýrství, americký styl a nadstandardní výbavu, která zahrnuje několik variant elektrického pohonu pro nulové emise výfukových plynů během jízdy – a dojezd až 602 km na jedno nabití. 3

Explorer se představuje s možností volby pohonu zadních kol s jedním elektromotorem (RWD) nebo pohonu všech kol s dvěma elektromotory (AWD). Obě varianty s prodlouženým dojezdem používají lithium-iontový nikl-mangan-kobaltový (NMC) akumulátor, který byl zvolen pro svou energetickou hustotu, výkon a účinnost v evropských klimatických podmínkách od Skandinávie po Středomoří. Později bude k dispozici také varianta se standardním dojezdem s jednomotorovým hnacím ústrojím RWD4 s akumulátorem NMC.

Nabití z 10-80 % trvá přibližně 26 minut 5 při použití rychlého nabíjení DC o výkonu až 185 kW pro model AWD. Řidiči Exploreru v celé Evropě budou moci snadno využívat nabíjení a platit za něj na více než 600 000 nabíjecích místech 6 v rámci sítě BlueOval Charge Network pomocí aplikace FordPass 7.

Nejde jen o rychlé a jednoduché nabíjení. Explorer umí akcelerovat rychleji než Ford Focus ST – díky výkonu 340 koní dosáhne verze s pohonem AWD rychlosti 100 km/h za 5,3 sekundy. Explorer AWD může také táhnout až 1 200 kg. 8 To vše pomocí bezproblémového elektrického pohonu pro maximální kultivovanost, která je u Exploreru umocněna luxusní standardní výbavou.

nová palubovka Fordu Explorer

Kromě přibližně 470 litrů kombinovaného úložného prostoru 9 včetně 17litrové konzoly MegaConsole a bezpečné schránky My Private Locker v kabině je každý Explorer vybaven připojeným infotainmentem SYNC Move 2 s nastavitelnou 14,6palcovou středovou dotykovou obrazovkou, kterou lze zvedat a spouštět v úhlu více než 30 stupňů.

Standardem je také vyhřívaný volant a přední sedadla, masážní sedadlo řidiče a bezdrátové nabíjení telefonu.10 Špičkový design interiéru zahrnuje sportovní sedadla s integrovanými opěrkami hlavy a stylový soundbar pro poslech zvuku přehrávaného prostřednictvím bezdrátové konektivity rozhraní Android Auto a Apple CarPlay. 11

Specifikace Explorer Premium přidává zvukový systém B&O s 10 reproduktory a ambientní osvětlení interiéru, které udržuje dobrou náladu i na tak náročných cestách, jako byla cesta Lexie, a také vylepšení charakteristických světlometů Exploreru z LED s automatickým přepínáním dálkových světel na dynamické LED Matrix světlomety s neoslňujícími dálkovými světly.

Aby byl proces nákupu co nejjednodušší, specifikace luxusní a hodnota pro každého zákazníka Exploreru přesvědčivá, omezuje se volitelná výbava na panoramatickou prosklenou střechu, sedadla s certifikací AGR pro zdravá záda, tepelné čerpadlo a sadu Assist 12 zahrnující například bezdotykové otevírání pátých dveří pro přístup do zavazadlového prostoru o objemu až 450 litrů 9, head-up displej, 360stupňovou parkovací kameru12 a novou technologii asistenta pro změnu jízdního pruhu. 12

Tyto funkce doplňují více než 15 standardně dodávaných asistenčních systémů řidiče, mezi něž patří inteligentní adaptivní tempomat s funkcí Stop and Go 12,13 a systém varování při otevření dveří 12 , který je navržen tak, aby pomáhal předcházet nehodám s cyklisty.

Cena nového plně elektrického Exploreru, prvního vozu, který se bude vyrábět v německém závodě Ford Cologne EV Centre, se bude pohybovat od 1 066 900 Kč za verzi s akumulátorem se standardním dojezdem 14 a od 1 169 900 za verzi s akumulátorem s prodlouženým dojezdem. Více informací o novém elektrickém crossoveru se zákazníci dozvědí na adrese https://www.ford.cz/osobni-vozy/elektricky-explorer.

 

Prodloužený dojezd RWD

Explorer/ Explorer Premium

Prodloužený dojezd AWD

Explorer/ Explorer Premium

Využitelná kapacita (kWh) 77 79
Doba nabíjení stejnosměrným proudem
10-80 % (cca minut) 5
28 26
DC max. nabíjecí výkon (kW) 135 185
AC max. nabíjecí výkon (kW) 11 11
Výkon (kW) 210 250
Výkon (k) 16 286 340
Točivý moment vzadu (Nm) 16 545 545
Točivý moment vpředu (Nm) 16 N/A 134
Dojezd podle WLTP (km) 602/572 3 566/532 16
Spotřeba elektrické energie (kWh/100 km) 13,9/14,7 15,7/16,6
Maximální rychlost (km/h) 180 180
Akcel. 0-100 (km/h) 6,4 5,3

 

1 Světový rekord ověřuje společnost RecordSetter, která pokus monitorovala na různých místech světa. Pro vytvoření rekordu v objetí světa museli Lexie a Explorer ujet minimálně 28 968 km, projet dvěma na zeměkouli protilehlými body a projet nejméně pěti kontinenty. Cesta také musela začínat a končit na stejném místě.

2 Nenechte se při řízení rozptylovat. Je-li to možné, využívejte ovládání hlasem. Nedržte telefon za jízdy. Některé funkce nemusí být dostupné, je-li zařazen rychlostní stupeň. Ne všechny funkce jsou kompatibilní se všemi telefony.

3 Na základě plného nabití Exploreru RWD s prodlouženým dojezdem. Odhadovaný dojezd podle celosvětově harmonizovaného zkušebního postupu pro lehká vozidla (WLTP). Uvedené hodnoty slouží pro účely srovnatelnosti a měly by být porovnávány pouze s jinými vozidly testovanými podle stejných technických postupů. Skutečný dojezd se liší v závislosti na faktorech, jako je teplota, způsob jízdy, profil trasy, údržba vozidla, stáří a stav lithium-iontového akumulátoru.

4 Oficiálně homologovaný dojezd bude zveřejněn blíže k datu zahájení prodeje.

5 Doba nabíjení na základě počítačových technických simulací výrobce. Rychlost nabíjení se snižuje, jakmile akumulátor dosáhne plné kapacity. Vaše výsledky se mohou lišit v závislosti na době nabíjení ve špičce a stavu nabití akumulátoru.

6 Počet dobíjecích míst ve 36 evropských zemích.

7 Aplikace FordPass, kompatibilní s vybranými platformami chytrých telefonů, je k dispozici ke stažení. Platí sazby za zprávy a data. Pro vzdálené funkce je vyžadována aplikace FordPass Connect, aplikace FordPass a bezplatná služba Connected Service (podrobnosti viz podmínky FordPass). Connected Service a funkce závisí na dostupnosti mobilní sítě Vodafone nebo partnerské sítě Vodafone. Vývoj technologií/mobilních sítí/možností vozidla může omezit funkčnost a znemožnit fungování připojených funkcí. Služba Connected Service nezahrnuje Wi-Fi hotspot.

8 Maximální tažná síla se liší v závislosti na nákladu, konfiguraci vozidla, příslušenství a počtu cestujících.

9 Pětimístná konfigurace, naložení do výšky opěradla bez podlahy zavazadlového prostoru. Kapacita zavazadlového prostoru a nákladu je omezena hmotností a rozložením nákladu.

10 Dostupné bezdrátové nabíjení Qi nemusí být kompatibilní se všemi mobilními telefony.

11 Vyžaduje telefon s aktivní datovou službou a kompatibilní software. během používání neovládá produkty třetích stran. Za funkčnost produktů třetích stran odpovídají výhradně tyto strany.

12 Asistenční systémy jsou podpůrné. Nenahrazují úsudek a pozornost řidiče a nezbavují ho povinnosti ovládat vůz. Podrobnosti jsou uvedeny v návodu k obsluze.

13 Pokud je zastavení delší než tři sekundy, musí řidič zasáhnout a stisknout tlačítko “RES” nebo plynový pedál, aby se činnost systému obnovila.

14 Orientační cena vozu s akumulátorem se standardním dojezdem. K objednání ve 4. čtvrtletí 2024.

15 Maximální výkon a točivý moment jsou nezávislé vlastnosti a nemusí být dosaženy současně.

16 Na základě plného nabití Exploreru AWD s prodlouženým dojezdem. Odhadovaný dojezd podle celosvětově harmonizovaného zkušebního postupu pro lehká vozidla (WLTP). Uvedené hodnoty slouží pro účely srovnatelnosti a měly by být porovnávány pouze s jinými vozidly testovanými podle stejných technických postupů. Skutečný dojezd se liší v závislosti na faktorech, jako je teplota, způsob jízdy, profil trasy, údržba vozidla, stáří a stav lithium-iontového akumulátoru.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading