foto DB Cargo v ČR

Čína již zhruba deset let otevírá nové obchodní cesty s „Novou hedvábnou stezkou“ – a rozšiřuje tak svůj vliv. Nyní tomu chtějí USA a jejich partneři čelit.

Reklamy

Evropská unie, USA a jejich další partneři zahájili obrovský železniční a lodní projekt. Má lépe propojit Evropu, Blízký východ a Indii, jak oznámili zúčastnění v sobotu na summitu G20 v Dillí. „Není to nic jiného než historické,“ řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Mluvila o dosud nejpřímějším spojení mezi Indií, Perským zálivem a Evropou – s železničním spojením, které by zrychlilo obchod mezi Indií a Evropou o 40 procent. Projekt je také vnímán jako odpověď na čínskou iniciativu „Nová hedvábná stezka“.

Americký prezident Joe Biden také označil projekt za „historický“. Otevírá nekonečné nové možnosti. Spojené státy, Indie, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Evropská unie se proto dohodly na odpovídajícím prohlášení o záměru. Zpravodajský portál Axios již dříve informoval, že jde o jednu z „nejdůležitějších iniciativ“ Washingtonu zaměřených na omezení čínského vlivu na Blízkém východě.

Prostřednictvím „Nové hedvábné stezky“ Čína podporuje infrastrukturní projekty po celém světě a chce otevřít nové obchodní cesty do Evropy, Afriky, Latinské Ameriky a Asie. Má uzavřeny četné dohody s téměř všemi arabskými státy.

Projekt je určen k podpoře růstu v několika kritických oblastech světa, řekl Bidenův poradce Jake Sullivan. Zlepší také integraci na celém Blízkém východě – zapojí „některé nepravděpodobné partnery“ v regionu. Indie by také měla být propojena s Evropou způsobem, který nejenže umožní „efektivnější přepravu zboží“, ale také posílí spolupráci v oblasti energetiky a digitálu. “Věříme, že projekt je odvážný a transformační,” řekl Sullivan. Předpokládá, že si najde napodobitele po celém světě.

Projekt má být financován mimo jiné prostřednictvím iniciativy EU Global Gateway. V příštích několika letech plánuje investovat až 300 miliard eur do infrastruktury rozvíjejících se a rozvojových zemí. Projekt konkuruje čínské „Nové hedvábné stezce“, na které Lidová republika pracuje v mnoha zemích již léta. Již nyní jsou například naplánovány projekty na výrobu energie s klimaticky neutrálním vodíkem v Africe a nové podvodní kabelové spojení pro přenos dat mezi EU a Latinskou Amerikou.

Součástí nyní ohlášeného projektu je také rozšiřování energetických sítí a energetické projekty. Součástí plánu jsou také vysokorychlostní datové kabely. Podle informací bude také posílen obchod s čistou energií mezi Asií, Blízkým východem a Evropou o silové kabely a potrubí na čistý vodík. Podle Bílého domu budou potrubí z Izraele do Evropy dodávat čistý vodík do Evropy.

Zajímavý je fakt, že Izrael je součástí iniciativy. Nedávno se objevily zprávy o pohybu v možném sblížení mezi Saúdskou Arábií a Izraelem. Bidenův poradce Jake Sullivan však zdůraznil, že to není předzvěst normalizace vztahů mezi oběma zeměmi. Ale je „významné, že Izrael je součástí této vize“.

Skupina předních demokratických průmyslových zemí G7 zahájila před dobrými dvěma lety iniciativu globální infrastruktury, aby mohla konkurovat Číně. Projekt se vrací k Bidenově iniciativě a je považován za rámec pro nový projekt, který byl nyní oznámen. Cílem je mobilizovat stovky miliard dolarů na investice do infrastruktury. Investovat by se mělo i do nových železničních tratí v Africe.

DPA, překlad a doplnění redakce, foto DB Cargo v ČR

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

1 thought on “EU a USA zahajují se svými partnery obrovský projekt lodí a vlaků

Comments are closed.

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading