Emirates se připojila k iniciativě pro nízkouhlíkové investice The Solent Cluster

foto Emirates

Emirates se jako první mezinárodní letecká společnost připojila k iniciativě The Solent Cluster, která se zaměřuje na nízkouhlíkové investice. Tato britská organizace byla založena s cílem snížit emise oxidu uhličitého v průmyslu, dopravě i v domácnostech v oblasti jižního pobřeží Anglie.

Reklamy

The Solent Cluster zaštiťuje mezisektorovou spolupráci mezinárodních organizací, včetně výrobců a strojírenských firem, regionálních podniků a průmyslových odvětví, předních operátorů logistiky, infrastruktury a akademických institucí.

Společnost Emirates se v rámci klastru připojuje k více než 100 členům, vedle zakládajících subjektů Solent Partners (dříve Solent LEP), globálního dodavatele energie ExxonMobil a Southamptonské univerzity. Všichni zakládající členové se podělili o své vize a o to, jak by mohli zajistit stávající pracovní místa a vyrábět nízkouhlíková paliva pro různá odvětví, včetně letectví.

Potenciál udržitelného leteckého paliva

The Solent Cluster má potenciál vytvořit závod na výrobu SAF s odhadovanou výrobní kapacitou 200 000 tun (200 kt) udržitelného paliva ročně. V případě schválení by závod mohl zahájit provoz v roce 2032. Letecké palivo vyráběné v závodě SAF by mohlo snížit emise o 563 kilotun CO2 ročně tím, že by se vyrábělo palivo s o 70 % nižšími emisemi než fosilní kerosin. Stávající potrubní sítě jej mohou dodávat na hlavní letiště obsluhovaná společností Emirates, jako jsou Heathrow a Gatwick.

Dlouhodobá snaha Emirates zajistit SAF vyráběné ve Spojeném království ve spolupráci s Cluster Solent doplňuje několik iniciativ v této oblasti, které letecká společnost oznámila v uplynulém roce.  Navazuje tak na demonstrační lety letadel A380 a Boeing 777 společnosti Emirates, která v roce 2023 vzlétla se 100% udržitelným leteckým palivem. Emirates dále rozšířila své partnerství se společností Neste o dodávkách SAF v letech 2024 a 2025 pro své provozy v Amsterdamu a Singapuru a v říjnu 2023 také poprvé natankovala SAF ve svém dubajském centru pro komerční lety.

Sir Tim Clark, prezident společnosti Emirates Airline, řekl: „Společnost Emirates je hrdá na to, že se může připojit k podobně smýšlejícím organizacím v rámci iniciativy The Solent Cluster. Toto seskupení má silný potenciál pro inovace a výrobu čisté energie a je dalším krokem vpřed na naší cestě k dlouhodobému zavádění SAF v rámci naší sítě. Spolu s ostatními členy se těšíme na to, že budeme moci přispět k tomuto úsilí a zároveň budeme svědky pozitivního dopadu The Solent Cluster na místní ekonomiku, jihovýchodní region a širší průmysl.“

Dr. Lindsay-Marie Armstrongová, docentka strojního inženýrství a vedoucí akademického klastru Solent Industrial Decarbonisation Cluster na Southamptonské univerzitě, dodává: „Solent je každý rok považován za jeden z hlavních zdrojů emisí CO2 energeticky náročných výrobních procesů. Vytvoření klastru pro dekarbonizaci, který zahrnuje veřejný, soukromý a vysokoškolský sektor, je pro tento region velkým krokem vpřed. Umožní zavést udržitelná paliva pro místní dopravu, letectví a lodní dopravu, vytvořit nízkouhlíkovou energii pro vytápění domácností, podniků a veřejných budov a otevřít nové vysoce kvalifikované pracovní příležitosti.“

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém