• 07/07/2022 03:55

El Al dostane další finanční podporu od Izraele

ByAdmin

Led 13, 2022 , , ,
Stránka navštívena: 420
0 0
Doba čtení příspěvku:2 Minut, 36 Sekund

Izraelská vláda oznámila, že Izraelské letecké společnosti dostanou dodatečnou finanční podporu na kompenzaci opětovného uzavření izraelských hranic pro zahraniční turisty a zákazu cestování ze země pro občany kvůli nové variantě koronaviru – omikronu. Pomoc dostanou i další letecké společnosti.

El Al obdrží desítky milionů dolarů ve veřejné pomoci od státu a akcionářů držících kontrolní podíl, říká izraelské ministerstvo financí. Pomoc bude poskytována v průběhu následujících měsíců. Ostatní izraelští letečtí dopravci nebudou vyloučeni. Arkia a Israir budou také příjemci finanční podpory, která je nezbytně nutná, jak uvedly orgány příslušných společností, bez nich by nebylo reálné další fungování.

El Al požadoval státní pomoc

El Al dlouho naléhal na kompetentního ministra a izraelského premiéra Naftaliho Bennetta, aby požádal o další dávku veřejné pomoci. Manažeři dopravce nechápali, proč uzavření hranic blízkovýchodního státu trvalo tak dlouho. Letecké společnosti nemohly vykonávat svou hlavní činnost. Pravidelné lety cestujících do Spojených států, které jsou pro El-Al dopravce největším trhem, ze země nemohly probíhat. Před pandemií nabízel El Al přímé lety do Bostonu, Miami, New Yorku-JFK, Newark-Liberty, Los Angeles a San Francisca. Do kanadského Toronta létali El Al s Boeingy 787.

Nový náčrt podpory pro letecké společnosti jim pomůže překonat pandemii, kapitálová struktura bude posílena díky veřejné podpoře a dodatečnému kapitálu zvenčí – řekl Avigdor Lieberman, izraelský ministr financí.

Izrael uzavřel své hranice na začátku března 2020, když se objevily první případy infekce koronavirem SARS-CoV-2. V listopadu 2021 se poprvé po 20 měsících otevřely hranice pro zahraniční turisty. Ale příchod nové varianty viru – omikronu – vedl k revizi rozhodnutí, což vedlo k opětovnému uzavření hranic. “Doufám, že v nadcházejících měsících znovu otevřete nebe,” dodal Lieberman. Při poslechu premiéra Bennetta a izraelského ministra zdravotnictví má člověk dojem, že se brzy otevřou hranice a aerolinky budou moci obnovit pravidelný letový provoz.

První pomoc v květnu 2021

Od začátku nejhorší krize v leteckém průmyslu propustil El Al 1900 svých zaměstnanců. Je to 1/3 z celkového počtu zaměstnanců. Bylo to podmínkou pro získání státní podpory ve výši 210 milionů USD v květnu 2021. Flotila letadel dopravce byla zredukována ze 45 na 29 letadel. Dopravce také obdržel dalších 30 milionů dolarů od Kenniho Rozenberga, vlastníka kontrolního podílu, kvůli ztrátám, které utrpěl loni v létě.

Ztráty více než 100 milionů dolarů

Dopravce požádal o další státní podporu s odůvodněním, že uzavření hranic, které trvá od prosince, zvyšuje ztráty, které dopravce nese. Letecké společnosti uvedly povinnost vynakládat měsíční fixní náklady, například leasingové splátky letadel. Čistá ztráta společnosti El Al za třetí čtvrtletí roku 2021 byla 136,2 milionu dolarů. Za ta léta to bylo vždy nejlepší období roku. O rok dříve byla ztráta ještě vyšší, 146,6 milionu. Tržby se zvýšily z 39,2 milionů dolarů na 253 milionů dolarů, protože Izraelcům bylo dovoleno cestovat do zahraničí během prázdnin. Dopravce provozoval lety do zemí považovaných za bezpečné vč. Řecko, Kypr, Španělsko a Spojené arabské emiráty.

El Al po rozhodnutí vlády otevřít hranice 1. listopadu plánoval vyšší příjmy z prodeje letenek. “Musíme se naučit s virem žít,” řekl i24NEWS Stanley Morais, zástupce ředitele zahraničních věcí El Al, nemůžou politici chtít stálé uzavření hranic, to by ekonomika žádné firmy dlouhodobě nevydržela a musela by skončit. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %