Deutsche Bahn ruší druhé kolo kolektivního vyjednávání s GDL po oznámení varovné stávky

Spor o kolektivní vyjednávání na železnici vyvrcholil pouhý týden po zahájení vyjednávání: poté, co odborová organizace GDL vyzvala k 20hodinové varovné stávce, bylo druhé datum vyjednávání zrušeno. Co bude dál, se teprve uvidí.

Poté, co odborový svaz strojvedoucích GDL oznámil varovnou stávku u Deutsche Bahn, společnost tento týden zrušila druhé kolo kolektivního vyjednávání. „Buď stávkujete, nebo vyjednáváte. Nemůžete dělat obojí současně,“ řekl ve středu ředitel lidských zdrojů Martin Seiler. Jednání plánovaná na tento čtvrtek a pátek se tedy neuskuteční.

Po prvních jednáních se obě strany dohodly na harmonogramu kola kolektivního vyjednávání. Jednání by měla pokračovat každý týden. “Každý, kdo porušuje tyto dohody tímto způsobem a volá po stávkách v krátké době, a tím činí cestující odpovědnými, nemůže očekávat, že budeme i nadále sedět u jednacího stolu,” řekl Seiler.

GDL v úterý překvapivě vyzvala k 20hodinovému varovnému úderu. “Společnosti zjevně špatně pochopily ústupek GDL a možná si to dokonce vyložily jako slabost,” kritizoval svaz. Stávka má začít ve středu ve 22:00 a potrvá do 18:00 následujícího dne. Mezi povolané patří strojvedoucí, průvodčí, zaměstnanci dílen a dispečeři. Dráha předpokládá, že kvůli sporu o platy a týdenní úvazek bude zrušeno více než 80 procent dálkové dopravy. Výrazná omezení by měla být i v regionální a nákladní dopravě.

GDL požaduje mimo jiné 555 eur měsíčně navíc a kompenzaci inflace. Problémem je požadavek na zkrácení pracovní doby z 38 na 35 hodin týdně pro pracovníky na směny s plnou mzdou.

DB v prvním kole podala vlastní nabídku, která mimo jiné počítala s navýšením mezd o jedenáct procent v termínu 32 měsíců. O pracovní době v nabídce nic není. „Každý, kdo věří, že může cynicky hrát o čas na úkor zaměstnanců, se mýlí,“ řekl šéf GDL Claus Weselsky.

Co bude dál, není jasné. Další dohodnuté termíny pohovorů jsou 23. a 24. listopadu. Obě strany ponechaly otevřenou otázku, zda k nim dojde.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Learn More →

One thought on “Deutsche Bahn ruší druhé kolo kolektivního vyjednávání s GDL po oznámení varovné stávky

  1. Deutsche Bahn ruší druhé kolo kolektivního vyjednávání s GDL po oznámení varovné stávky – Press centrum zahraniční a domácí dopravy 15/11/2023 at 19:14

    […] Continue reading Deutsche Bahn ruší druhé kolo kolektivního vyjednávání s GDL po oznámení v… […]

Comments are closed.

%d