DACHSER přináší dodávky s nulovými emisemi do centra Hamburku

Společnost DACHSER zahajuje novou éru městské logistiky tím, že přináší do Hamburku svůj udržitelný koncept bezemisních dodávek DACHSER. Poskytovatel logistiky zahájil v srpnu dodávky nechlazených zásilek s nulovými místními emisemi příjemcům v centru města.

V Hamburku se rozvozová zóna v centru města, ve které jsou povolena pouze vozidla s nulovými emisemi, táhne od oblasti kolem radnice podél řeky Alster k nákupnímu centru Hamburger Meile. Hamburk se připojuje k rostoucímu seznamu velkých měst, ve kterých DACHSER poskytuje bezemisní dodávky nechlazeného zboží v rámci určené oblasti dodávek. Společnost plánuje do roku 2025 zavést svůj koncept udržitelné městské logistiky v celkem 24 velkých evropských městech.

Bezemisní dodávka DACHSER je postavena na modulární sadě nástrojů pro dodávky do centra města. V závislosti na místních požadavcích společnost používá bateriové elektrické dodávky a nákladní automobily a také elektricky asistovaná nákladní kola, která jsou speciálně navržena pro přepravu sběrného a paletového zboží. Pomocí kombinace těchto vozidel jsou všechny zásilky do určeného centra standardně dodávány s nulovými místními emisemi. To znamená, že lokálně se neuvolňují žádné látky znečišťující ovzduší ani skleníkové plyny. Kromě toho je zde méně emisí hluku.

Elektromobily a nákladní kola v centru města

DACHSER začal s dodávkami s nulovými lokálními emisemi do hamburské čtvrti HafenCity již v roce 2020. Ty jsou vyráběny pomocí eCanter – plně elektrického nákladního vozidla vyrobeného dceřinou společností Daimler Truck FUSO – řízeného učni profesionálními řidiči z místní pobočky. „Abychom obsluhovali ještě větší část centra Hamburku výhradně dodávkami s nulovými místními emisemi, značně jsme rozšířili naši flotilu bez emisí. Nyní se skládá ze čtyř 7,5t až 16tunových elektrovozů. Provozujeme také microhub, což je malý městský tranzitní terminál, na městském náměstí Gänsemarkt. Zde se vyzvedávají menší zásilky do centra města k doručení na nákladních kolech,“ říká Ralf Hansen, generální ředitel dvou poboček DACHSER Road Logistics v Hamburku. Nákupem a používáním pouze elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů.

Vzhledem ke svému dojezdu přibližně 250 km a 18 paletovým místům se tři 16tunové nákladní vozy Volvo FL Electric ukazují jako zvláště efektivní alternativa ke konvenčním dieselovým vozidlům pro dodávky do centra města. K nim se v centru Hamburku připojuje Nanuk Megaliner, nákladní kolo určené pro sběrné zásilky, které nabízí tři paletová místa a unese náklad až 500 kilogramů.

Do konce roku DACHSER Hamburg plánuje další rozšíření svého vozového parku o pět vozidel s elektrickým pohonem na baterie, díky čemuž bude přemisťování výměnných nástaveb a návěsů na nádraží také bez emisí. Lokalita také postupně přechází na firemní elektromobily. Kromě vozidel investuje hamburská pobočka do rozšíření potřebné dobíjecí infrastruktury: letos přibyla čtyři nabíjecí místa pro nákladní vozidla a 18 pro osobní automobily.

Bezemisní dodávka DACHSER již byla implementována ve dvanácti metropolitních regionech po celé Evropě: ve velkých německých městech Berlín, Dortmund, Freiburg, Mnichov a Stuttgart, plus Kodaň, Madrid, Oslo, Paříž, Porto, Praha a Štrasburk. Po Hamburku má do roku 2025 následovat nejméně jedenáct dalších velkých evropských měst.

Společně s Freiburgem a Malschem u Karlsruhe je Hamburk také jedním ze tří poboček e-mobility společnosti DACHSER. Zde se poskytovatel logistiky zaměřuje na zkoumání technologií a procesů šetrných ke klimatu a také na inteligentní řízení napájení a zátěže a na testování jejich praktičnosti. Dlouhodobým cílem je zvýšit počet vozidel s nulovými emisemi v celé evropské síti DACHSER a dosáhnout čistých nulových emisí skleníkových plynů.

Bezemisní dodávka DACHSER a ještě rozsáhlejší výzkum v oblasti e-mobility prováděný v pobočce v Hamburku podporují dlouhodobou strategii ochrany klimatu poskytovatele logistiky. Podporou udržitelného rozvoje podnikání a zaměřením na procesní a energetickou účinnost, inovace a inkluzivní odpovědnost dláždí rodinná společnost spolu se svými zákazníky a partnery cestu udržitelné logistice.

„Očekáváme, že silniční nákladní doprava v Evropské unii v příštích letech postupně přejde na kamiony s bezemisním pohonem. V závislosti na případu použití se bude jednat o kamiony na baterie nebo vodíkové palivové články. S našimi současnými výzkumnými a inovačními aktivitami v Hamburku a jinde se již připravujeme na tuto dalekosáhlou transformaci sektoru dopravy a logistiky,“ říká Alexander Tonn, COO Road Logistics ve společnosti DACHSER. „Do té doby je však stále potřeba překonat řadu výzev, zejména pokud jde o dojezd vozidel, dostupnost infrastruktury pro rychlé nabíjení na dálnicích a zajištění odpovídající energetické infrastruktury ze strany energetických společností v našich lokalitách.“

Mezitím si Hansen je jistý, že Hamburk přinese klíčové poznatky o mobilitě šetrné ke klimatu: „Tady v jednom z nejdůležitějších logistických míst na světě jsme nadšeni, že hrajeme hlavní roli při testování a používání šetrných ke klimatu a bez emisí. technologie v logistice.”

foto Dachser

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Learn More →

One thought on “DACHSER přináší dodávky s nulovými emisemi do centra Hamburku

  1. DACHSER přináší dodávky s nulovými emisemi do centra Hamburku – Press centrum zahraniční a domácí dopravy 12/10/2023 at 08:18

    […] Continue reading DACHSER přináší dodávky s nulovými emisemi do centra Hamburku at Transport Mi… […]

Comments are closed.

%d