Cestující ve Frýdku-Místku budou vozit elektrobusy SOR

Foto Frýdek-Místek

Cestující frýdecko-místeckou hromadnou dopravou se dočkají výrazné změny. Již od léta je bude vozit po městě flotila nových elektrobusů. 12 moderních vozů doplní dva autobusy na bioCNG, které jsou již nově v provozu. Novinkou budou také LED tabule na zastávkách.

Reklamy

Městská hromadná doprava ve Frýdku-Místku bude modernější a ekologičtější. Město ve spolupráci s dopravcem Transdev (dříve ČSAD) do ulic vypustí 12 nových elektrobusů. S obměnou vozového parku začalo již na sklonku loňského roku, když uvedlo do provozu dva vozy na bioCNG pohon, pořízené z uspořených prostředků.

„Úspěšně jsme dokončili projekt na pořízení 12 plně bezemisních elektrobusů. Proběhla soutěž a již jsme podepsali kontrakt s výrobcem. Jedná se o elektrobusy s nejsilnější možnou kapacitou baterií. Zároveň budou vybaveny klimatizačními jednotkami pro cestující a tepelnými čerpadly pro ohřev vozidel v zimních měsících. Všechny prvky budou poháněny výhradně elektřinou, takže nevytvářejí žádné dodatečné emise,“ vysvětlil ředitel osobní dopravy Transdev Jakub Vyvial.

Kromě běžné výbavy budou nové elektrobusy doplněny prvky v nejvyšším možném standardu. Bezpečnost cestujících zvýší kamerový systém, ve vozech bude připojení WIFI, systém hlášení pro nevidomé a nový typ odbavení pomocí QR kódů. Po nákladově turbulentním roku 2022, kdy se ceny zemního plynu (CNG) a elektřiny zvýšily v násobcích, se Transdevu loni povedlo tyto komodity stabilizovat a ceny zafixovat na příznivé úrovni.

Foto Frýdek-Místek

„Transdev nám tak vrátí z provozní dotace do našeho rozpočtu zpátky pět milionů korun. Jsem velice rád, že se poskytovateli dopravních služeb spolu s městem daří. Společně obměňujeme vozový park, zkvalitňujeme služby a zvedáme úroveň MHD ve městě. Je pro mě důležité, že občanům můžeme zajistit kvalitní dopravu,“ řekl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Náklady na pořízení elektrobusů přesahují 140 milionů korun, přičemž 85 % částky pokryjí dotace z projektu IROP, zbylých 15 % uhradí dopravce.

Lepší informovanost o spojích přinesou nové technologie – elektronické informační tabule, jízdní řády E-paper nebo akustické informace. Ve výrobě je 9 informačních LED panelů, které budou na jaře nainstalovány na pěti nástupních místech veřejné dopravy. Dopravce bude průběžně vyměňovat také poslední verze tištěných jízdních řádů na zastávkách.

TS Frýdek Místek

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém