Domů / Silniční doprava / Český trh s elektromobily (leden 2026): stabilní podíl, rostoucí význam ojetých vozidel

Český trh s elektromobily (leden 2026): stabilní podíl, rostoucí význam ojetých vozidel

Elektromobilita si na českém trhu i na začátku roku 2026 udržuje stabilní pozici. Přestože počet nově registrovaných bateriových elektromobilů meziročně mírně klesl, jejich tržní podíl nepatrně vzrostl. Zároveň dál posiluje dovoz ojetých elektromobilů, který se stává důležitou součástí rozvoje elektromobility v České republice.

V lednu 2026 bylo v České republice zaregistrováno 940 nových osobních bateriových elektromobilů (BEV), což představuje meziroční pokles o 4 %. Tržní podíl elektromobilů však dosáhl 5,2 %, tedy mírně více než ve stejném období loňského roku (5,1 %). Celkový počet provozovaných osobních bateriových elektromobilů v Česku tak aktuálně překročil hranici 59,5 tisíce vozidel.

Uvedená zjištění vycházejí z aktuálních dat zveřejněných na portálu cistadoprava.cz, která vycházejí ze zdrojových dat Ministerstva dopravySvazu dovozců automobilů a dalších relevantních zdrojů.

Struktura trhu a postavení elektromobilů

Celkově bylo v lednu 2026 registrováno 18 043 nových osobních automobilů, meziročně o 6,7 % méně. Dominantní zůstávají vozidla se zážehovými motory (65,2 %), následovaná diesely (23,6 %). Plug-in hybridní vozidla dosáhla podílu 4,7 %, vozidla na LPG 1,3 %. Elektromobily se i v tomto kontextu nadále postupně prosazují jako stabilní, byť stále menšinová součást trhu.

Roste význam sekundárního trhu

Meziroční srovnání 10 nejregistrovanějších nových osobních bateriových elektromobilů, zdroj Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Meziroční srovnání 10 nejregistrovanějších nových osobních bateriových elektromobilů, zdroj Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.

Výrazným trendem ledna 2026 je pokračující růst dovozu ojetých elektromobilů. Do České republiky bylo v tomto měsíci dovezeno 667 ojetých BEV, jejichž podíl na všech dovezených ojetých osobních vozidlech vzrostl na 6,3 % (v lednu 2025 činil 4,6 %).

„Zatímco primární trh s elektromobily zaznamenal v lednu mírný meziroční pokles, sekundární trh dál posiluje a stává se jedním z klíčových pilířů rozvoje elektromobility v České republice. Tento vývoj souvisí s širší nabídkou ojetých vozidel, postupným snižováním jejich cen i s rostoucí důvěrou uživatelů ve veřejnou dobíjecí infrastrukturu,“ říká Jindřich Frič, ředitel Centra dopravního výzkumu.

Vývoj značek a modelů

Meziroční srovnání 10 nejregistrovanějších značek nových osobních bateriových elektromobilů, zdroj Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Meziroční srovnání 10 nejregistrovanějších značek nových osobních bateriových elektromobilů, zdroj Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.

Nejregistrovanějším novým elektromobilem ledna 2026 byla Škoda Enyaq (172 vozidel), následovaná modely Škoda Elroq (160) a Tesla Model Y (87). Tyto tři modely dohromady představovaly téměř 45 % všech nových registrací bateriových elektromobilů v daném měsíci.

Značka Škoda si upevnila vedoucí postavení na českém trhu s BEV s tržním podílem 35,3 % a meziročně mírně posílila jak v absolutních číslech, tak v podílu na trhu. Tesla zůstává významným hráčem, přestože zaznamenala meziroční pokles registrací o 12 % a její podíl klesl na 10,9 %.

Růst registrací byl patrný u značek Mercedes-Benz, Ford a Renault. Naopak pokles byl zaznamenán u značek Volkswagen, BMW a Hyundai, což se odrazilo i v jejich tržních podílech. Mezi nejregistrovanějšími modely se v lednu 2026 objevily také nové modely Mercedes-Benz CLA a Mazda 6e, které rozšířily nabídku elektromobilů dostupných na českém trhu.

„Lednová data naznačují postupnou konsolidaci trhu s elektromobily. Po výraznějších výkyvech z minulých let se vývoj stává předvídatelnějším. Vedle silné pozice domácí značky Škoda hraje stále větší roli i širší modelová nabídka napříč výrobci, což je důležité jak pro spotřebitele, tak pro dlouhodobé plánování dopravní a energetické infrastruktury,“ doplňuje Jindřich Frič.

Elektromobilita mimo segment osobních vozidel

Elektromobilita se postupně prosazuje i v dalších segmentech silniční dopravy. V lednu 2026 bylo zaregistrováno 109 nových lehkých užitkových bateriových elektromobilů, které dosáhly tržního podílu 7,4 %. U nákladních vozidel bylo registrováno 14 nových elektrických vozidel, s podílem 1,9 %.

Označeno:

Zanechat komentář

Social Icons

Pracovní pozice
kategorie práce
Typ práce
Město
 

Události

25 Dub
25 Dub 26
Brno
04 Kvě
4 Kvě 26
Dubai
12 Kvě
12 Kvě 26
Dubai
16 Kvě
16 Kvě 26

Přihlaste se k odběru webu e-mailem

Zadejte svou e-mailovou adresu pro odběr tohoto blogu a zasílání upozornění na nové příspěvky e-mailem.

Připojte se k 372 dalším odběratelům

Sledujte nás na sítích

Reklamy

Zjistěte více z Transport Minutes ®

Přihlaste se k odběru a pokračujte ve čtení. Získáte přístup k úplnému archivu.

Pokračovat ve čtení

Transport Minutes ®
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.