foto: Boeing Media

Boeing ukončuje dohodu o společném podniku se společností Embrar. Brazilský výrobce tvrdí, že je to špatně

Společnost Boeing včera (25. dubna) oznámila, že ukončila svou hlavní transakční dohodu – hlavní transakční dohodu (MTA) se společností Embraer, na jejímž základě se obě společnosti snažily navázat nové strategické partnerství. Embraer obviňuje Boeing z přestupků a chce odškodnění.

Potápějící se trhy však vyvolaly naléhavé otázky týkající se osudu transakcí 4,2 miliardy dolarů, uvedl agentura Reuters. Teď víme, že se to nestane. Strany plánovaly vytvoření společného podniku, který by se týkal provozu komerčních letadel Embraer Commercial Aircraft a dalšího pro středně velká přepravní letadla C-390 Millennium.

Reklamy

Společný podnik Boeing-Embraer

Poté, co brazilská vláda v lednu 2019 získala schválení partnerství.a poté od akcionářů společnosti Embraer v únoru loňského roku se společnosti podrobily pečlivému plánování zřízení společného podniku, který se skládá z komerčních letadel společnosti Embraer a jejích služeb. Boeing měl být vlastníkem 80 procent. Nová společnost, která dostane jméno Boeing Brasil – Commercial, zatímco Embraer si ponechá zbývajících 20 procent akcií. Plánované partnerství mezi společnostmi Boeing a Embraer získalo bezpodmínečný souhlas všech nezbytných regulačních orgánů, s výjimkou Evropské komise.Po více než dva roky Boeing usilovně pracoval na dokončení transakce se společností Embraer. Během několika posledních měsíců jsme vedli produktivní, ale nakonec neúčinná jednání o nesplněných podmínkách MTA. Všichni jsme se je pokusili vyřešit před počátečním datem expirace, ale nestalo se to. To je hluboké zklamáním. Došli jsme však k bodu, kdy další jednání v rámci dohody MTA nevyřeší nevyřešené otázky – uvedl Marc Allen, prezident partnerství Boeing-Embraer a skupinových operací.

Embraer není spokojen

Embraer tvrdí, že Boeing smlouvu nesprávně ukončil a předložil nepravdivé nároky jako omluvu, aby se vyhnul závazkům uzavřít transakci a zaplatit Embraer 4,2 miliardy dolarů. Věříme, že Boeing používá systematické zpoždění a opakovaného porušování MTA kvůli své neochotě dokončit transakci s ohledem na svou vlastní obtížnou finanční situaci, problémy s obrazem na B737 MAX a další obchodní problémy. Embraer věří, že plně dodržuje své povinnosti podle MTA a že splnil všechny požadované podmínky. Brazilská společnost přijme veškerá nápravná opatření proti společnosti Boeing za škody, které společnosti utrpí v důsledku nesprávného ukončení společnosti Boeing a porušení dohody MTA.

Pouze spolupráce na C-390 zůstane

Na druhou stranu společnost Boeing a Embraer zachová stávající smlouvu, která byla původně podepsána v roce 2012 a rozšířena v roce 2016, na podporu a rozvoj trhů pro víceúčelového středního dopravce KC-390 / C-390. Podle podmínek navrhovaného partnerství bude Embraer vlastnit 51 procent. akcií a Boeing zbývajících 49 procent Embraer minulý rok dosáhl dvou milníků tohoto programu: první KC-390 byl dodán brazilským letectvům a další je první mezinárodní objednávka vyhlášená Portugalskem.

Admin
Author: Admin