Home / Železnice / Alstom vyhrál tendr na 42 nových dvoupodlažních vlaků pro PKP Intercity

Alstom vyhrál tendr na 42 nových dvoupodlažních vlaků pro PKP Intercity

Společnost PKP Intercity vybrala společnost Alstom Polska jako preferovaného uchazeče o dodávku a dlouhodobou údržbu 42 dvoupodlažních elektrických vícepodlažních jednotek. Smlouva v hodnotě 4,1 miliardy PLN (cca 910 milionů EUR) za vozidla a téměř 2,8 miliardy PLN (cca 620 milionů EUR) za údržbu na 30 let zahrnuje opci na dalších 30 jednotek.

Byly podány dvě nabídky: jedna od společnosti Alstom Polska, která plánuje výrobu ve svém závodě v Chorzówě, a druhá od společnosti Stadler Polska se sídlem v Siedlcích. Zatímco společnost Stadler navrhla o něco nižší cenu za samotná vozidla (4,0 miliardy PLN), její náklady na údržbu byly vyšší a činily 3,3 miliardy PLN, takže celková nabídka byla dražší o téměř 400 milionů PLN (přibližně 89 milionů EUR).

vizualizace © PKP Intercity
vizualizace © PKP Intercity

V rámci zadávacího řízení bylo hodnoceno více kritérií, včetně spotřeby energie a dodacích lhůt. Dalším krokem je dokončení smlouvy s vybraným výrobcem.

Toto výběrové řízení navazuje na dvě dříve zrušená řízení na dvoupodlažní vlaky push-pull vyhlášená v letech 2021 a 2023, která byla ukončena z důvodu překročení rozpočtu. Poslední zrušená nabídka dosáhla výše 6,5 miliardy zlotých (cca 1,44 miliardy eur) a překročila stanovený rozpočet o více než 2 miliardy zlotých.

Nové dvoupodlažní vlaky budou navrženy pro provoz rychlostí 200 km/h a jsou určeny pro vysoce žádané vnitrostátní dálkové spoje. PKP Intercity je plánuje nasadit na tratích spojujících Varšavu s Gdaňskem, Lodží, Olsztynem, Vratislaví, Krakovem, Białystokem a Terespolem. Uvedení do provozu se očekává přibližně za 3,5 roku.

Vlaky mají přepravovat více než 500 cestujících a budou mít oddíly pro první i druhou třídu, klidovou zónu, rodinnou zónu a prostor pro kola a spoluzavazadla. K vybavení patří klimatizace, Wi-Fi, elektrické zásuvky, USB porty, nastavitelné osvětlení a informační systém pro cestující. Palubní automaty budou poskytovat základní možnosti stravování. Konstrukce počítá také s přístupností a zahrnuje evropské systémy ETCS úrovně 1 a 2, GPS, diagnostické funkce a kompletní nastavení pro sledování obrazu.

Očekává se, že výrobu bude zajišťovat závod společnosti Alstom v Chorzówě, který zaměstnává 2 500 lidí. Závod v současnosti vyrábí kolejová vozidla pro provozovatele v Irsku, Rumunsku a Německu a funguje jako centrum pro výrobu hliníkových a ocelových karoserií.

Označeno:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
Ukázat všechny komentáře

Top články

Najdi si svůj spoj

Sledujte nás na sítích

Mapa zpoždění vlaků na Slovensku

Přidat na Seznam.cz
Reklamy



Přidat na Seznam.cz

Discover more from Transport Minutes ®

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

0
Would love your thoughts, please comment.x
Transport Minutes ®
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.