Qatar Airways

Foto © Qatar Airways

Vše nasvědčuje, že jeden z nejzásadnějších právních nesmyslů, které v poslední době otřásly leteckým průmyslem, konečně dospěl k mírovému vyřešení. 

Reklamy

V poznámce zveřejněné dne 1. února 2023 Airbus oznámil konec svého právního sporu s Qatar Airways a uvedl, že obě strany dosáhly „smírného a vzájemně přijatelného urovnání“, které „není uznáním odpovědnosti pro žádnou ze stran“ . Přesné podmínky smlouvy zůstávají důvěrné.  Tato dlouhotrvající sága začala koncem roku 2020, kdy si Qatar Airways stěžovaly, že zjistily praskliny v laku některých svých nově dodaných letadel A350 a následně uzemnily část své flotily. Airbus odmítl všechna obvinění, že kvůli tomuto problému mohla být ohrožena bezpečnost. 

Qatar Airways mají ve své flotile 53 letadel Airbus A350 (34 z verze –900 a 19 z verze –1000) plus nevyřízené objednávky na 19 dalších tohoto typu, když tento konflikt vypukl. Následovaly měsíce velmi veřejných tahanic a soudního sporu, přičemž se očekávalo, že záležitost bude vyřešena u londýnského nejvyššího soudu.  

Dne 19. ledna 2023 se v Londýně uskutečnilo předběžné slyšení u soudu, kde vyšlo najevo, že Airbus zavedl některé konstrukční změny ovlivňující části jeho výrobního procesu, údajně v reakci na obavy z této záležitosti.  V poznámce Airbusu se dále uvádí, že letecká společnost a výrobce letadel spolupracují na programu oprav, aby se postižená letadla dostala zpět do vzduchu. 

Je zajímavé, že znění oznámení naznačuje, že Airbus a Qatar Airways se vrátí ke spolupráci. 

Stojí za zmínku, že v důsledku tohoto sporu Airbus jednostranně zrušil všechny nevyřízené objednávky letadel Qatar Airways, včetně 50 letadel A321neo, a přinutil leteckou společnost, aby v krátké době hledala alternativy, aby se držela plánovaného programu růstu. Společnost se díky tomu obrátila na největšího konkurenta Boeing, aby ji dodal Boeing 737 Max.

Obnova spolupráce s Airbusem

V červenci 2022 Qatar Airways oznámila na Farnborough Air Show, že objednává 25 Boeingů 737-10 MAX (plus 25 formou opce), největšího z rodiny MAX, schopného přepravit 220 cestujících.  

Qatar Airways již v předchozím lednu podepsaly memorandum o porozumění s Boeingem o přidání letadel MAX do své flotily. Tato dohoda však údajně vypršela v době, kdy byla objednávka Boeingu definitivně potvrzena. Vztahy mezi Qatar Airways a Airbus se do té doby výrazně zhoršily a u londýnského nejvyššího soudu se připravovala právní bitva. 

Nebylo to poprvé, co Qatar Airways objednaly MAX. V roce 2016 zadala letecká společnost objednávku na 60 letadel Boeing 737-8 MAX, ačkoli tato letadla byla v té době určena pro její dceřinou společnost Air Italy. V době, kdy italská letecká společnost ukončila činnost na začátku roku 2020, jich bylo doručeno jen několik. Qatar Airways poté zrušily zbytek objednávky. 

S opravenými cestami mezi Airbusem a Qatar Airways a výrobou nových 50 A321neos (ačkoli dorazí nejdříve v roce 2026), není jasné, zda se blízkovýchodní letecká společnost bude držet objednávky Boeingu, nebo jak někteří analytici zdůraznili, může zkusit jej vyměnit za jiné typy letadel, jako je B787 nebo B777.  Není také jasné, zda Qatar Airways u evropského výrobce zadá v blízké budoucnosti nové objednávky. 

Foto © Qatar Airways

 

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading