
Ilustrační foto park and ride v Brně © redakce
Jsou považovány za řešení městské dopravní zácpy: odstavná místa typu „zaparkuj a jeď“ s vlakovým spojením. ADAC (Německý automobilový klub) zjistil v testu v okolí Frankfurtu pozitivní i negativní příklady.

Žádné volné místo, žádná dostupnost, příliš úzké: ADAC (Německý automobilový klub) identifikoval potřebu opatření během hodnocení parkovacích míst typu „zaparkuj a jeď“ (PARK-AND-RIDE) v metropoli příměstské dopravy Frankfurtu. Mezi březnem a květnem bylo podle asociace prozkoumáno celkem 20 parkovacích míst na vlakových nádražích a stanicích. Obsazenost byla v některých případech velmi vysoká.
„Na 7 z 20 vlakových stanic nebyla v době průzkumu k dispozici žádná parkovací místa,“ vysvětluje ADAC. Na 7 dalších stanicích byla parkovací místa obsazena z více než 90 procent.
Na mnoha bezplatných parkovištích byla spatřena vozidla, která tam evidentně stála dlouho, nebo s největší pravděpodobností nešlo o vozidla pro dojíždění – například vozidla z autopůjčoven nebo nepřipojené přívěsy.
Důležitý výhled do otevřeného prostoru
Maximální doba parkování a kontrolní mechanismy by mohly pomoci. „Dojíždějící budou Park+Ride vnímat jako atraktivní možnost pouze tehdy, pokud si budou moci plánovat své denní cesty s vyhlídkou na volné parkovací místo,“ cituje experta ADAC Lukase Berkela. Je zapotřebí cílené rozšíření a inteligentní kontrolní opatření.
Dvacet hodnocených lokalit má celkem 4 594 parkovacích míst. Podle ADAC (Německý automobilový klub) byla mnohá z nich příliš úzká. Pouze 12 parkovišť typu P+R nabízelo bezbariérový přístup k nástupišti a tři postrádala vyhrazená parkovací místa pro osoby se zdravotním postižením.
Dva zmíněné negativní příklady
ADAC uvádí jako pozitivní příklady zařízení v Eppsteinu a Hofheimu (obě v okrese Main-Taunus), kde se jedná o krátké vzdálenosti a dostatečně široká parkovací místa. Jako negativní příklady jsou uváděny lokality ve Frankfurtu-Heerstraße a Dreieich-Buchschlagu (okres Offenbach), kde se uvádí buď špatné osvětlení, nebo vysoká obsazenost.
ADAC poukazuje na vysoké ceny pohonných hmot, rostoucí náklady na automobily a přetrvávající silné dopravní zácpy ve velkých městech. Vzhledem k tomu ADAC již dlouho doporučuje, aby „obce zlepšily přechod z automobilů na autobusy a vlaky a stále více se spoléhaly na systém P+R,“ uvádí se v prohlášení.
Podobné zprávy
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Nové jednodušší značení — od 1. 7. platí novela vyhlášky upravující pravidla provozu
AFRY podepsala strategickou rámcovou dohodu se společností Volvo Cars