V Jihlavě probíhá hodnocení návrhů na terminál vysokorychlostní železnice

Foto město Jihlava

Ve čtvrtek a v pátek 8. – 9. února zasedá v Jihlavě hodnotící komise Správy železnic, která vybírá zhotovitele projektu pro jihlavský terminál vysokorychlostní železniční tratě. Mezi sedmi členy hodnotící komise, kteří budou rozhodovat o vítězném návrhu, je také jihlavský radní architekt David Beke. Poradní hlas mají také primátor Jihlavy Petr Ryška a jeho náměstek Martin Laštovička.

Reklamy

V gotickém sále jihlavské radnice se sešli porotci veřejné anonymní architektonické soutěže a vybírají nejvhodnější podobu terminálu vysokorychlostní železnice (VRT) v Jihlavě, který bude situován v blízkosti sjezdu z dálnice D1 na 112. kilometru. Terminál Jihlava VRT je samostatnou zakázkou, jeho příprava je však koordinována s úsekem páteřní VRT o délce přes 90 kilometrů, který povede ze Světlé nad Sázavou do Velké Bíteše a nacházet se na něm bude i sjezd do centra Jihlavy.

Podle primátora Jihlavy Petra Ryšky se Praha i Brno stanou po dokončení projektu pro obyvatele Jihlavy velice snadno a rychle dosažitelnými cíli: „Do Prahy bychom měli z Jihlavy dojet za 50 minut a do Brna za 40 minut.“

Radní Jihlavy architekt David Beke, který je hodnotícím členem poroty soutěže, primátora doplnil: „Věřím, že vybereme dobré řešení, které se podaří v budoucnu zrealizovat. Moc bych si přál, aby vše dopadlo podle plánů a spojení Jihlavy s Prahou, Brnem a s okolními státy se výrazně zrychlilo.“

Návrh VRT je plně v souladu se záměrem města Jihlavy vytvořit Centrální dopravní terminál v současné stanici Jihlava město. Příští rok zde začne město Jihlava stavět terminál pro městskou a regionální dopravu a Správa železnic (SŽ) plánuje celkovou přestavbu železniční stanice. Podle prezentace SŽ z roku 2021 může vysokorychlostní trať Jihlavě a okolí přinést přes 18 tisíc nových pracovních míst.

Výsledky soutěže na zhotovitele projektu terminálu VRT v Jihlavě zveřejní Správa železnic zhruba za měsíc.

TS Jihlava

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading