
© Národní dálniční společnost (NDS)
Od 1. července 2025 vstupuje na Slovensku v platnost loňská novelizace zákona o mýtu, která transponuje evropskou směrnici Eurovignette. Nová celoevropská pravidla výběru mýtného zvýhodňují nákladní vozidla, která mají nižší dopad na životní prostředí.

Celkově bude zohledněno pět emisních tříd CO2 . Níže mýtné nově zaplatí vozidla s nejnižšími dopady na životní prostředí. Dopravci si již dnes mohou prověřit do jaké emisní třídy jejich vozidla patří prostřednictvím vyhledávače emisní třídy na www.emyto.sk .
Národní dálniční společnost pokračuje v informování dopravců ohledně změn, které přineslo sladění slovenské a evropské legislativy v oblasti výběru mýtného.
Nově bude od 1. července 2025 při výpočtu mýta pro nákladní dopravu zohledněna také kategorizace vozidel do pěti emisních tříd. Přičemž nejnižší mýtné uhradí nákladní vozidla s nejvyšší emisní třídou, tedy s nejnižšími dopady na životní prostředí. Evropská směrnice přesně určuje i využití poplatků za vyšší dopady na životní prostředí. Tato část mýta může být investována výlučně do environmentálních opatření, jako jsou například obnovy mokřadů, ekodukty, protihlukové stěny.
Zařazení do jednotlivých emisních tříd si mohou dopravci prověřit již dnes na stránce www.emyto.sk . Na webstránce najdou všechny podrobné informace a zároveň vyhledávač emisní třídy.
Při rozdělování nákladních vozů do jednotlivých tříd pomáhá i jednoduché pravidlo emisní třídy.
Provozovatelům nákladních vozidel, která byla do evidence vozidel poprvé zařazena po 1. červenci 2019, se doporučuje zkontrolovat si zařazení do správné emisní třídy. V případě, že prohlížeč emisní třídy bude indikovat nárok na zařazení do vyšší emisní třídy CO2, dopravci si o přeřazení do vyšší emisní třídy CO2 budou moci kdykoli elektronicky zažádat.
Nejčastější dotazy o změnách v mýtu
Proč se mění mýtné na Slovensku?
- Jde o sladění evropské legislativy se slovenskou. V ceně mýta se tak nově promítají i poplatky za emise CO2. Slovensko je jednou z posledních zemí Evropské unie, která celoevropskou legislativu zavedla.
Jsou změny v mýtném systému stejné pro všechny země?
- Ano i ne. Například poplatek zohledňující dopad dopravy na životní prostředí je povinen pro všechny země. Přesto výsledná výška se liší. V případě Slovenska platí, že výsledný dopad změn na dopravce je jeden z nejnižších v rámci okolních zemí, které evropskou legislativu přijaly již dříve.
Mají změny v mýtu dopad na poskytovatele mýtných služeb?
- Jen před rokem NDS umožnila vstup konkurence na slovenský trh s výběrem mýta. Zatímco před 15. březnem 2024 mohli dopravci na Slovensku hradit mýtné výlučně přes jednu společnost, od března 2024 se mohou rozhodnout pro služby celkem pěti mýtných operátorů. Samotné změny v mýtu nezvyšují příjmy těchto společností.
Kam jdou peníze z výběru mýta?
- V případě změn v mýtu hrají roli tři složky. První představuje 21% na infrastrukturu, další dvě spolu představují envirozložku ve výši 19%. V případě složky na infrastrukturu jsou finance použity na údržbu dálnic. Environmentální složka musí být ze zákona využita na environmentální projekty, například obnova mokřadů, biomosty, protihlukové stěny a pod.
Kdy se naposledy měnily ceny mýta?
- Změny ve výši mýta se schválily v parlamentně v roce 2024. Výše mýta se tak změnila poprvé po 6,5 letech (poslední byly platné od 1.1.2019). Aktuální Slovensko je v rámci střední Evropy zemí s nejnižším mýtem.
Je pravda, že změny v mýtu se dotknou například zásobování obchodů v rámci města?
- Mýtný systém na Slovensku se nedotýká zásobování v rámci intravilánu. Pokud se dovážejí například pekárenské výrobky v rámci města, dodavatelé mýtné neplatí.
Podobné zprávy
Bezpečnosti chodců na přechodech se věnuje kampaň BESIP „Chybělo málo“
Jihlavský tunel uzavře o víkendu pravidelná revize, letos v něm vymění povrch
ŘSD začíná opravu silnice z Třebíče do Červené Hospody