
Vlakvedoucí ZSSK mají ve službě k dispozici přes 400 tělových kamer © ZSSK
Už dvanáct měsíců jsou tělové kamery součástí výbavy vlakvedoucích Železniční společnosti Slovensko (ZSSK). Od května 2024 jich dopravce nasadil do provozu celkem 419. Projekt, jehož cílem bylo zvýšit bezpečnost ve vlacích, naplnil očekávání: celkový počet incidentů klesl o 5 % a agresivita vůči vlakvedoucím či jiným cestujícím se snížila až o 21 %.

Kamery však neslouží jen jako preventivní prvek – jejich záznamy se ukázaly jako neocenitelný nástroj při řešení incidentů. Pomohli objasnit přibližně 50 případů, přičemž policie opakovaně ocenila jejich vysokou výpovědní hodnotu při vyšetřování.
„Bezpečnost cestujících i našich zaměstnanců je pro ZSSK naprostou prioritou. nástroj na prevenci a řešení těchto incidentů,“ uvedl generální ředitel ZSSK Peter Helexa.
„Tělové kamery významně přispívají k ochraně zaměstnanců i cestujících, čímž potvrzují, že mají skutečný dopad pro další rozvoj bezpečné železniční dopravy na Slovensku. V situacích, kde dochází k napětí, mohou působit preventivně a zároveň umožňují důkladnější objasňování konfliktů. Oceňuji, že ZSSK jde v tomto směru příkladem a z evropských fondů,“ uvedla státní tajemnice Ministerstva dopravy SR Denisa Žiláková.
Bezpečnost je ve vlacích ZSSK prioritou
ZSSK dlouhodobě usiluje o to, aby byly vlaky bezpečným místem pro cestování. Kromě tělových kamer proto disponuje také kamerovými systémy ve vozech, poskytuje cestovní výhody ve 2. třídě příslušníkům Policejního sboru SR, čímž zvyšuje jejich přítomnost ve vlacích i mimo služby, a spolupracuje se soukromými bezpečnostními službami.
I přes pozitivní vývoj ZSSK nadále eviduje incidenty různé závažnosti. Nejzávažnější jsou fyzické útoky na vlakvedoucí a konflikty mezi cestujícími. I proto připravuje nová opatření na zvýšení bezpečnosti, která plánuje financovat z evropských zdrojů. Tělové kamery se ukazují jako klíčový nástroj v této oblasti.
Pokročilé technologie ve službách bezpečnosti
Kamery typu AXIS W110 jsou nasazeny podle potřeb jednotlivých regionů: v Bratislavě 102 kusů, v Žilině 112, v Košicích 119 a ve Zvolenu 63. Zbývající zařízení tvoří technickou rezervu. Jejich výběr a nasazení byly přizpůsobeny hustotě dopravy a potřebám jednotlivých provozních oblastí.
Tyto kamery jsou vybaveny tvz. bufferovaným nahráváním, které automaticky zaznamenává 30 sekund dění před aktivací záznamu. Vlakvedoucí je mohou aktivovat manuálně, přičemž záznamy se po vložení kamery do nabíjecí stanice bezpečně uloží na server a uchovávají se pět dní. Jsou-li označeny pro další zpracování, mohou sloužit jako důkazní materiál.
ZSSK již několik let úspěšně využívá i zvukového nahrávání v osobních pokladnách, které se osvědčilo při řešení stížností. Na mezinárodní úrovni je využívání tělových kamer v dopravě či službách běžné a jejich širší nasazení se předpokládá i na Slovensku.
Technické informace o tělové kameře AXIS W110
- Rozměry: 75 × 55 × 19 mm
- Hmotnost: 85 g (117 gs magnetem pro uchycení)
- Rozlišení: 1280 x 720 p (max. 1920 x 1080 p)
- Horizontální úhel záběru: 140°, vertikální: 91°
- Provozní teplota: od -20 °C do +45 °C
- Přednahrávání: 30 sekund
- Výdrž baterie: 7 hodin
- Doba nabíjení: 4 hodiny (baterie Li-ion, 1600 mAh)
- Záznam: audio a video
Podobné zprávy
Stadler dodal Švycarskému SOB 43 jednotek Flirt
ÖBB zahájila stavbu mostu Rauchmühl v Innsbrucku
České dráhy zmodernizovaly opravárenskou halu v Šumperku