
© SBB
Od září 2024 používá dopravní policie po celém Švýcarsku tělesné kamery. Po šesti měsících dospěla k pozitivnímu mezitímnímu závěru: Tělesné kamery se ukázaly jako užitečný nástroj pro deeskalaci konfliktů a zajištění důkazů. Pro další zvýšení bezpečnosti zákazníků a zaměstnanců zavedla dopravní policie v září 2024 pro své policisty tělesné kamery. Každá hlídka byla vybavena alespoň jednou tělesnou kamerou.

Průběžné výsledky po šesti měsících ukazují, že od zavedení tělesné kamery se frekvence útoků na policisty snížila o 25 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. To je vítaný vývoj. Definitivní závěr o zavedení tělesných kamer bude možný po roce.
Pozitivní zkušenosti s používáním
Z celkem 331 nahrávek pořízených v první polovině roku sloužilo jako důkaz 107 nahrávek. Z nich bylo 15 na základě příslušného příkazu předáno orgánům činným v trestním řízení. 224 nahrávek bylo zastaveno předčasně, protože v mnoha případech byla konfliktní situace uklidněna ihned po zahájení nahrávání.
Toto pozitivní průběžné hodnocení se odráží i v interním průzkumu. Na základě svých zkušeností zhruba 90 procent policistů považuje tělesné kamery za užitečný nástroj. U téměř dvou třetin zastavených osob bylo možné dosáhnout deeskalace pouhým oznámením, že budou vzati do vazby.
„Zavedení tělesných kamer bylo důležitým krokem ke zvýšení bezpečnosti našich zákazníků a zaměstnanců. Jsme optimističtí, že pozitivní trend prvních šesti měsíců bude pokračovat,“ říká Michael Perler, velitel dopravní policie.
Podobné zprávy
Německo a Polsko chtějí rozšířit železniční tratě
Evropská banka pro obnovu a rozvoj vypsala výběrové řízení na poradenské služby pro rychlotrať z Brna do Přerova
Agentura Moody’s zlepšila výhled investičního ratingu Českých drah na pozitivní, ocenila jejich finanční stabilitu a posilování konkurenceschopnosti