
© MOL
Skupiny MOL a MVM uzavřely dohodu o obchodování s ropou, která má za cíl dále diverzifikovat energetické zásobování regionu, s důrazem na vnitrozemské státy jako Maďarsko a Slovensko. Díky této spolupráci může MOL navýšit objem zpracované alternativní ropy ve svých rafineriích až o 160 000 tun ročně. Obě společnosti budou přepravovat ropu z Kaspického regionu do terminálu Ceyhan v Turecku prostřednictvím ropovodu Baku–Tbilisi–Ceyhan (BTC), odkud bude distribuována na trhy skupiny MOL.

Skupina MOL již několik let pracuje s ázerbájdžánskou ropou. V roce 2020 získala podíl v ropném poli Azeri–Chirag–Gunashli (ACG), odkud v loňském roce dodala do regionu 5 milionů barelů ropy. Skupina MVM vstoupila do ázerbájdžánského regionu jako investor v roce 2024, kdy získala 5% podíl ve smlouvě o sdílení těžby na plynovém a kondenzátovém (ropném) poli Shah Deniz.
Za účelem další diverzifikace regionálního zásobování energií nakupuje MOL v průměru 100 000 barelů ropy měsíčně z hlubinného plynového pole Shah Deniz v Ázerbájdžánu. Obchodní spolupráce mezi MOL a MVM představuje roční objem odpovídající přibližně dvěma tankerovým dodávkám ázerbájdžánské ropy pro region – nad rámec jedné dodávky měsíčně, kterou MOL již dříve zajišťoval.
Vyjádření zástupců společností
„Skupina MVM v posledním období podnikla řadu kroků k diverzifikaci dodávek zemního plynu pro Maďarsko a celý region. Jsme hrdí, že nyní přispíváme i k bezpečnosti dodávek ropy. Náš podíl na poli Shah Deniz nepředstavuje pouze výhodnou finanční investici, ale také nepřímo posiluje zásobování regionu energií, protože část těžené ropy bude směřovat do střední Evropy. Partnerství MVM a MOL je příkladem vzájemně výhodného logistického řešení mezi dvěma největšími energetickými firmami v Maďarsku. Tato dohoda plně odpovídá cílům Maďarska v oblasti energetické bezpečnosti a strategii skupiny MVM do roku 2035,“ uvedla Réka Martini, ředitelka pro strategii a transakce ve skupině MVM.
Skupina MOL se diverzifikaci energetických zdrojů věnuje dlouhodobě. Ještě před rokem 2022 investovala 170 milionů dolarů do rozvoje ropovodu Adria a související infrastruktury, aby zajistila alespoň dvě životaschopné zásobovací trasy pro zvýšení energetické bezpečnosti regionu. Od té doby společnost testovala 14 různých druhů alternativní ropy a pokračuje v posilování technologické flexibility svých rafinérií.
„Pozice MOL je jasná: čím více zdrojů ropy dokážeme dostat do vnitrozemských zemí regionu, tím bezpečnější a dostupnější bude zásobování pohonnými hmotami. Již řadu let pracujeme nejen na modernizaci rafinérské technologie a infrastruktury, ale také na vybudování pestré zásobovací palety. Obchodní dohoda s MVM představuje důležitý krok vpřed – dává nám předvídatelné a zvládnutelné řešení. Před námi je však ještě mnoho práce – energetická bezpečnost regionu totiž vyžaduje alespoň dva plně funkční a ekonomicky konkurenceschopné ropovody. V současnosti nelze ropovod Adria považovat za plnohodnotnou zásobovací trasu,“ uvedl Gabriel Szabó, výkonný viceprezident divize Downstream skupiny MOL.
Strategický význam spolupráce
Skupina MOL využívá ázerbájdžánskou ropu ve svých rafinériích již několik let. V březnu 2023 společnost dodala náklad ropy Azeri Light z ropného pole ACG – ve kterém vlastní podíl – do rafinerie Slovnaft. Tento náklad o objemu 80 000 až 90 000 tun byl přepraven z tureckého přístavu Ceyhan a následně do Bratislavy ropovodem Adria.
Rafinérie Slovnaft testovala různé druhy ropy z Blízkého východu a Kaspického regionu již před rokem 2023, avšak zpracování ropy z vlastního ropného pole představovalo zásadní milník.
Kromě finančních přínosů má mezinárodní spolupráce dvou největších energetických firem v Maďarsku i strategický význam – společně najímané tankery přímo posilují energetickou bezpečnost Maďarska.
Podobné zprávy
Portál Dovolená.cz slaví 15 let: Největší nabídka zájezdů, statisíce klientů a narozeninová akce v Brně
Českému kancelářskému trhu dominuje český kapitál
Vodní nádrž obnovily u Nepomuku Lesy České republiky