
© České dráhy
Již šest let využívají České dráhy dvojici moderních kabinových simulátorů, které slouží k výcviku a pravidelnému školení strojvedoucích. Simulátory umístěné v Praze a v České Třebové se za tu dobu staly nepostradatelnou součástí vzdělávacího systému národního dopravce. Zařízením, které simuluje jízdu v kabině vlaku, každoročně projdou tisíce strojvedoucích ČD. Mohou si tak bezpečně vyzkoušet i neplánované provozní situace nebo mimořádnosti, jako jsou překážky na trati a podobně.

Trenažery věrně napodobují prostředí kabiny strojvedoucího včetně ovládacích prvků a umožňují jízdu jak s elektrickými, tak s dieselovými lokomotivami. Kromě běžného provozu je možný i nácvik neplánovaných situací jako jsou překážky na trati, poruchy zabezpečovacího zařízení, jízda na obsazenou kolej nebo na přivolávací návěst.
„Simulátory výrazně zlepšily kvalitu výcviku, umožňují nácvik širokého spektra provozních i mimořádných situací, a tím přispívají k vyšší bezpečnosti železniční dopravy. Jejich význam se ukázal například při zavádění evropského zabezpečovacího systému ETCS, kdy i za pomocí trenažerů probíhal nácvik této technologie,“ říká Blanka Havelková, členka představenstva a náměstkyně generálního ředitele ČD pro lidské zdroje.
Výcvik na simulátoru absolvují všichni noví uchazeči o práci strojvedoucího už v rámci přípravných kurzů a minimálně jednou ročně zde absolvují jízdu také stávající strojvedoucí. Trenažery jsou využívány denně, často i o víkendech. „Na simulátoru jsou každý rok proškoleni všichni stávající strojvedoucí, tedy kolem 3 200 zaměstnanců. K tomu se pak připojuje zhruba 300 nových uchazečů o práci strojvedoucího. Pro ně jsou simulátory pomocníkem v přípravě na budoucí povolání, u aktivních strojvedoucích zlepšují jejich návyky při práci,“ doplňuje Blanka Havelková.
Simulace jízdy zobrazuje strojvedoucímu reálné venkovní prostředí, tedy kolejiště včetně návěstidel, železničních stanic a zastávek, přejezdů, okolní zástavby apod. Instruktor nejprve připraví scénář jízdy. Poté, co na dané zadání strojvedoucí absolvuje trasu, systém vyhodnotí správnost provedení. Instruktor poté se strojvedoucím celou jízdu podrobně rozebere a vyhodnotí.
Simulátor pro strojvedoucí v lednu 2024 pořídila také dceřiná společnost ČD Cargo. Jen loni na něm bylo proškoleno 700 strojvedoucích. Zařízení je umístěno, stejně jako jeden ze simulátorů ČD, v České Třebové, konkrétně v tamním Dopravním vzdělávacím institutu (DVI), který je dceřinou firmou Českých drah a poskytuje služby především v oblasti železničního vzdělávání, včetně přípravy a školení nových adeptů na práci strojvedoucího.
Podobné zprávy
ZSSK mimořádně upravuje grafikon pro cesty do Prahy
Oprava mostu nad železnicí v Košicích končí o devět dní dříve
České dráhy vypisují tendr na modernizaci brejlovců