Česká republika se dlouhodobě potýká s nedostatkem profesionálních řidičů. Logistické společnosti jsou nuceny omezovat svůj rozvoj a zároveň se vypořádat se zvyšováním nákladů. Důvody nedostatku řidičů dopravci vidí ve vysoké fluktuaci, lepších pracovních podmínkách v zahraničí či nízkém zájmu mladých lidí o tuto profesi. Řešením by mohla být změna legislativy.
V České republice chybí 25 000 profesionálních řidičů. Podle posledních průzkumů Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) největším nedostatkem trpí logistické firmy, které postrádají 20 000 řidičů kamionů. Zbylých 5 000 chybí v autobusové dopravě. Podle zprávy IRU bylo 84 procent logistických společností nuceno omezit svůj rozvoj a zároveň 80 procent dopravců hlásilo zvýšení nákladů.
Povolání, které mladé neláká
Podle Institutu silniční dopravy ČESMAD svou profesi každoročně pověsí na hřebík až 8 000 řidičů. Nově jich však za volant usedne pouze 5 000, což problém logistických firem ještě prohlubuje. „Potenciální mladé zaměstnance odrazuje náročnost práce, neustálý život na cestách a také velká odpovědnost za svěřený náklad,“ uvádí Ondřej Stöhr, jednatel společnosti Conti RSC, největšího českého dopravce v silo cisternové dopravě. „Řidič musí znát dopravní předpisy v různých zemích, včetně pravidel nařízených přestávek. Současně odpovídá za správnou nakládku a rozložení nákladu,“ vysvětluje Stöhr. I když podle něj řidičům pomáhají moderní technologie v podobě kontroly váhy nebo rychlosti, ti nejlepší získávají zkušenosti až letitou praxí.
Vyšší mzdy a lepší benefity v zahraničí
Poslední data Českého statistického úřadu ukazují, že se trh práce po pandemii vrací do starých kolejí. Přibývá pracovních míst a klesá počet nezaměstnaných. Mnoho firem má problémy s tím, že na velké množství pozic nejsou schopni najít vhodné zaměstnance. „Řidiči kamionů jsou jedna z nejvíce nedostatkových profesí v České republice a logistické společnosti dobře vědí, jakou cenu na pracovním trhu v současné době kvalifikovaný řidič má,“ upozorňuje Petra Turzová z pracovního portálu Alfréd Jobs. Nejčastějším požadavkem nových zaměstnanců jsou volné víkendy a možnost ovlivnit plánování cest. Dopravci se jim proto snaží vyjít maximálně vstříc a současně nabídnout mnoho benefitů. Podle Stöhra však schopnost obsadit pracovní pozice ovlivňuje i lokalita. „Největší problémy řeší dopravci v krajích, které leží v blízkosti Německa a Rakouska,“ upozorňuje Stöhr a doplňuje, že mnoho řidičů odchází za lepšími podmínkami, jimž podle něj český dopravce jen velmi těžko konkuruje.
Směrnice EU brání ve změně legislativy
Ke zlepšení situace by podle Sdružení automobilových dopravců ČESMAD mohlo přispět zmírnění současných podmínek na získání řidičského průkazu na skupinu C a D. Řidičský průkaz na skupinu C, tedy nákladní vozidla nad 3,5 tuny, může dnes získat uchazeč od 21 let. Výjimku mohou dostat osmnáctiletí uchazeči, kteří absolvují rozšířený rozsah školení v délce 280 hodin. Podle ředitele Institutu silniční dopravy ČESMAD Tomáše Bicery by oboru prospělo, pokud by toto řidičské oprávnění mohli získat uchazeči od 18 let po absolvování školení už v základním rozsahu 140 hodin. „Je iluzorní se domnívat, že delší školení nějak významně zlepší znalosti a schopnosti nového mladého řidiče oproti tomu, kdo absolvuje základní školení. Snížení věku na osmnáct let se nabízí i proto, že moderní vozidla jsou vybavená asistenčními systémy, které řidiči výrazně pomáhají při řízení a zajišťují i vyšší bezpečnost provozu,“ vysvětluje Bicera. Této změně však podle něj brání směrnice Evropské unie.
Komplikace při vydávání pracovního povolení
Dalším řešením nedostatku řidičů by mohlo být zjednodušení procesu zaměstnávání zahraničních pracovníků na řidičské pozice. Z výsledků výzkumu IRU vyplývá, že v Česku je pouhých 12 procent řidičů cizinců, kdežto v zemích Evropské unie se podíl pohybuje průměrně okolo 37 procent. Důvodem nízkého zastoupení zahraničních řidičů v Česku je dlouhodobě nepříznivá situace v oblasti získávání pracovních a pobytových povolení cizinců. V současné době trvá proces zaměstnání cizince a vyřízení zaměstnanecké karty řádově čtyři až osm měsíců. V zahraničí, například v Polsku, je přitom možné stejného zahraničního pracovníka zaměstnat v řádu týdnů, v případě řidičů z Ukrajiny dokonce za 14 dnů. Podle ministra dopravy Martina Kupky se na dlouhých lhůtách podepisuje nedostatečné personální pokrytí, včetně technického a finančního zabezpečení na zastupitelských úřadech. Na čas je náročná i bezpečnostní prověrka uchazečů. „Doufám, že se nestaneme svědky toho, že úsporná opatření omezí servis státu tak důležitému oboru, jakým je silniční doprava. Ta jako významný vývozce služeb přináší do našeho rozpočtu miliardové částky, bohužel nedostatek řidičů je pro ni limitujícím faktorem,“ upozorňuje generální tajemník sdružení ČESMAD BOHEMIA Vojtěch Hromíř.
1 thought on “Nedostatek řidičů ohrožuje logistické společnosti. V blízké době se zlepšení neočekává”
Comments are closed.