Transport Minutes ®

Dopravní zpravodajství se zaměřením na zahraničí

Město Tábor opět vytvoří z jižní části Žižkova náměstí letní pěší zónu

Žižkovo náměstí v Táboře © google mapy

Žižkovo náměstí v Táboře © google mapy

Radní města Tábora schválili jednomyslně devíti hlasy na svém 50. zasedání 7. dubna realizaci letní pěší zóny na Žižkově náměstí pro sezónu 2025. Město naváže na loňský pilotní projekt, který získal Zvláštní cenu Víta Brandy za přínos k rozvoji veřejného prostoru a snahu o oživení historického centra. Poprvé v létě 2024 byla jižní část náměstí uzavřena pro automobilovou dopravu s cílem zklidnit centrum města a vytvořit příjemný prostor pro chodce, turisty, návštěvníky.

Žižkovo náměstí v Táboře © google mapy
Žižkovo náměstí v Táboře © google mapy

Letošní počin bude město Tábor komunikovat pod sloganem Letní pěší zóna:  víc prostoru pro život v centru aneb Léto přijde na Žižkovo náměstí pěšky. Vše začne platit počátkem června a projekt „zavře své brány“ 14. září 2025 s festivalem Táborská setkání. Potrvá přesně 15 týdnů.

Na jižní hraně sice opět dočasně zanikne 18 návštěvnických míst, ale důležitým sdělením pro veřejnost je, že tuto ztrátu částečně vykompenzuje 11 nových míst po obvodu náměstí, mj. na úkor stání pro služební vozy městského úřadu a návštěvníky úřadu. Tato místa zůstanou veřejnosti natrvalo. V návaznosti vznikne dalších 21 rezidentních parkovacích míst, které zůstanou ve městě také natrvalo bez ohledu na dočasnost pěší zóny. Celkem tedy rezidenti budou používat o 21 rezidentních míst víc než teď a návštěvníkům přibyde 11 parkovacích míst přímo na Žižkově náměstí. Tři rezidentní místa vzniknou na Špitálském náměstí, tři v ulicích Hrnčířská, Děkanská a Kotnovská.
Hned 15 nových míst budou moci rezidenti využívat na Tržním náměstí, které se nově stane tzv. smíšenou zónou. „Nyní čistě návštěvnická místa na Tržním uděláme smíšená. Budou pro rezidenty, ale mezi 9.00 až 15.00 hodin na nich může stát i návštěvník,“ uvedl starosta.

Vstřícnost k návštěvníkům

Město myslí i na potřeby motorizovaných návštěvníků. Osm míst pro ně vznikne úpravou dnes rezervovaných stání pro potřeby městského úřadu: tři před bývalou poštou, čtyři před radniční budovou čp. 2 a čtyři před budovou čp. 11. Tato místa zůstanou k dispozici i po skončení pěší zóny. „Na mapkách, na kterých pracujeme, bude vše vypadat mnohem přehledněji,“ poznamenal starosta Tábora.

Mobiliář a bohatší zeleň

Radní ve svém usnesení uložili Kanceláři architekta města připravit podrobnější výkresy rozmístění mobiliáře a vizualizaci pěší zóny. Zákresy, mapky a vizualizace město Tábor představí a zveřejní po Velikonocích na speciální
tiskové konferenci. Už nyní se mohou obyvatelé a návštěvníci těšit na bohatší zeleň v kombinaci vícekmenných bříz, javorů a trvalkové výsadby. Změny dozná i mobiliář: plážová lehátka se přestěhují na Sokolskou plovárnu a na Žižkově náměstí je nahradí pohodlná křesla. Ve spolupráci s Vodárenskou společností Táborsko bude na jižní hraně náměstí osazeno mlhopítko, které kromě možnosti osvěžení zajistí i příznivější klima během horkých dní. Pro občasné kulturní a společenské aktivity bude instalováno tzv. minipódium. Vytvoření odpočinkové pěší zóny bude stát městskou pokladnu 800 tisíc Kč. Po skončení pěší zóny bude vybavení ve veřejném prostoru sloužit i nadále na jiných místech. Naopak se na Žižkově náměstí letos neobjeví sportovní vybavení v podobě ping-pongového stolu nebo fotbalových branek. Pěší zóna bude jako loni veřejným prostranstvím, nepůjde o rozšíření předzahrádek přilehlých restaurací.

Dočasný charakter

Město Tábor vyzdvihuje, že letošní pěší zóna bude mít opět pouze dočasný charakter. „Trvalá úprava pěší zóny není zatím na pořadu dne. Před takovým rozhodnutím musíme nejdříve vyčkat, až společnost E.ON na jižní hraně
náměstí provede konstrukci plynovodu, což předpokládáme, že se stane příští nebo přespříští rok,“ uvedl starosta Tábora Štěpán Pavlík. Loňské léto si Tábor pěší zónu vyzkoušelo formou tzv. taktického urbanismu.
Letos hodlá architektonické provedení ještě více vylepšit. Město zdůrazňuje, že usnesení radních nevzniklo od zeleného stolu, ale na základě strukturované diskuse. Město vzalo v potaz názory veřejnosti z ankety, stanoviska rezidentů, podnikatelů ze Žižkova náměstí i z okolí, prodejců na trzích, organizátorů akcí na náměstí, kulturních aktérů i dopravních inženýrů. „Na myšlence zopakování pěší zóny jsme udělali spoustu práce, vedli jsme hodně debat s přímými aktéry v tomto území,“ podtrhl starosta.

Opakování letní pěší zóny se opírá také o preference respondentů ankety – z více než dvou tisíc obyvatel Tábora, kteří v anketě odpovídali, se 58 % vyjádřilo ve prospěch znovuzavedení pěší zóny alespoň v letních měsících.
Hlavním prostorovým principem letošní pěší zóny bude, že z Pražské ulice plynule naváže na jižní hranu náměstí. Rozmístění mobiliáře je v plánu tak, aby byla zóna plynule prostupná. Koncepce nepočítá s umístěním značek se
zákazem vjezdu, ale osazením značek upozorňujících na pěší zónu. Ve stanovených ranních a dopoledních hodinách (předpokládá se v časech 5.00 až 7.30 + 8.00 až 10.00 hodin) město umožní zásobování provozoven a dalších
podniků. Výjimka vjezdu bude udělena i pro prodejce na populárních středečních trzích. Dojde také na drobné úpravy tzv. protialkoholové vyhlášky.

Pocit pohody a bezpečí

Cílem pěší zóny z části historického náměstí je vytvoření širokého, veřejného a bezpečného prostoru pro chodce od severního bodu sochy Jana Žižky až po jižní frontu domů. Náměstí tak bude opět možné ocenit v jeho plné kráse a bude průchozí v příčných směrech. „Návštěvníci můžou bezpečně tímto prostorem projít, aniž by se vyhýbali parkujícím či projíždějícím autům,“ uvedl Pavlík. Na Žižkovo náměstí se tak vrátí to, co respondenti loňské ankety oceňovali především: pocit pohody a bezpečí, místo pro pobyt s rodinou i přáteli. „Rozšiřování prostoru pro pěší, zobytňování veřejných prostranství a podpora tzv. aktivní mobility – tyto trendy známe z měst, ve kterých se lidem dobře žije,“ uvedla vedoucí Kanceláře architekta města Kateřina Čechová. Město Tábor spustí webovou stránku s odpověďmi na často kladené otázky a s možností komunikovat se zástupci města pomocí kontaktního formuláře. Letní pěší zóna bude mít také své správce, kteří budou dbát na funkčnost mobiliáře a úpravu a čistotu veřejného prostranství.
Vedení města se trvale zabývá vylepšováním parkovacích možností v oblasti Starého a Nového Města. Jedním z opatření, které se na jaře provede, budou vnitřní stavební úpravy Parkovacího domu Centrum pod Střelnici tak, aby se stal komfortní i pro řidiče delších a robustnějších vozů.

O autorovi

0
Would love your thoughts, please comment.x

Discover more from Transport Minutes ®

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Transport Minutes ®
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.