Kodaň, jako město pro chodce a kola se zákazem aut od roku 2030. Foto pixabay

Kodaň, jako město pro chodce a kola se zákazem aut od roku 2030. Foto pixabay

V budoucnu si někteří z kodaňských motoristů budou muset najít jiné místo k zaparkování auta, protože 600 parkovacích míst v Indre By bude nyní zrušeno. Děje se tak, aby se vytvořil prostor pro cyklisty a chodce.

Reklamy

Rozhodnutí o zrušení parkovacích míst bylo součástí rozpočtové dohody na rok 2023, ke které v září dospěly Enhedslisten, Venstre, Konzervativec, Dansk Folkeparti, Liberal Alliance, Radikale, Alternativet a Nye Borgerlige. V úterý bylo rozhodnutí definitivně přijato na jednání technické a ekologické komise.

A toto rozhodnutí vzbuzuje radost v Technology and Environment Mayor Line Barfod (EL). Doufá, že uzavřením parkovacích míst může vzniknout živější centrum města.

Celý účel je vytvořit klidnější centrum města, kde se auta neplní. Musí tam být prostor pro lidi, říká a zároveň zdůrazňuje, že nyní bude také lepší prostor pro chodce a cyklisty. Podle kodaňského magistrátu je současná automobilová doprava ve středověkém městě přibližně 15 000 aut denně a správa odhaduje, že nové opatření sníží automobilovou dopravu přibližně o 45–60 procent.

Více míst pro firmy

Cílem je vytvořit zelený městský prostor s lepšími podmínkami pro cyklisty. Mimo jiné se musí přestěhovat 700 stojanů na kola, aby se ulevilo ostatním ulicím a náměstím, a zřízeno 1000 nových stojanů včetně míst pro nákladní kola. Kromě toho bude také povolena jízda cyklistů v několika ulicích jedním směrem.

V plánu je zrušení celkem 750 parkovacích míst z cca. 1 050 běžných veřejných parkovacích míst na úrovni ulic ve středověkém městě a část nepoužívaných parkovacích míst bude nahrazeno místy v nedalekých parkovacích zařízeních pod Israels Plads a v budoucím zařízení pod Dantes Plads.

Zvyšujeme také počet bezbariérových a komerčních parkovišť, stejně jako si pronajímáme podzemní parkoviště pod Israels Plads, aby tam obyvatelé měli možnost zůstat i v noci, říká Line Barfod.

Dobré podmínky pro motoristy

V minulosti bylo zrušení parkovacích míst skutečně jednou z věcí, které Kodaň rozdělovaly. Motoristé si opakovaně stěžovali, že na několika místech v kodaňských čtvrtích může nalezení parkovacího místa trvat půl hodiny.

Line Barfod ale věří, že dnešní motoristé se mají dobře. Snadno pochopím, že je těžké změnit návyky. Když se ale podíváte na rozložení silničních ploch, motoristé už mají více prostoru, než je jejich podíl. 70 procent Kodaňanů nemá auto. Pokud bychom na základě toho měli uvolnit místo našim chodcům a cyklistům, muselo by dojít k ještě větším změnám.

Ale teď začneme středověkým městem. Je to nejméně vhodné místo pro auta. Pokud tam chcete jet, můžete nyní jet autobusem nebo pěšky a zažít celé krásné středověké město v srdci Kodaně, kde je nyní příležitost vytvořit ještě lepší městské prostory. Pokud jde o Line Barfod, odstranění 750 parkovacích míst současně je pouze začátek. Její ambicí je odstranit ještě více parkovacích míst.

Naší ambicí je podívat se i do jiných částí města a zjistit, zda dokážeme vytvořit ještě lepší prostor pro lidi. Když byl Strøget předělán, mnozí byli opravdu nervózní, jak to skončí. To už ale dnes nikdo nezmění. Totéž platí o mnoha našich velkých náměstích, která dříve také sloužila jako parkoviště, která byla nyní přeměněna na městská prostranství.

Nyní jdeme o úroveň výš a podíváme se na některá menší náměstí, abychom mohli vytvořit ještě více městských prostor. Naším dlouhodobým cílem stále je, že musíme uzavřít třetinu současných parkovacích míst na ulici a třetinu musíme přeměnit tak, aby pokrývala parkování pro auta, invalidy a business parkoviště, říká Line Barfod.

Na uzavření prvních 600 parkovacích míst je zatím vyčleněno 16,3 milionu DKK. Peníze musí pokrýt náklady na stěhování a zřízení nového parkoviště pro kola, změnu jednosměrného provozu, komunikační úsilí a sčítání dopravy před a po. Parkovací místa ve středověkém městě mají být zrušena od roku 2024. Samotné město by chtělo do roku 2030 zcela zrušit parkování v centru města pro veškerou dopravu. Nákladní doprava má být řešena výhradně cargo koly.  Vjezd všem nákladním autům má být zakázán už od roku 2024.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading