
© DHL Group
Koncern DHL Group, přední globální poskytovatel logistických služeb, uzavřel strategické memorandum o shodě se společností Boston Dynamics, globálním lídrem v oboru vyspělé robotiky. Uzavřená smlouva navazuje na úspěšné praktické využití robotů Stretch, které společnost Boston Dynamics zkonstruovala pro manipulaci s balíky. Společnost DHL nejprve využila tyto roboty pro automatizaci vykládky zboží z kontejnerů. Na základě nové smlouvy bude na celém světě využito více než 1 000 dalších robotů. DHL plánuje, že v budoucnosti okruh uplatnění těchto robotů ještě více rozšíří, například o vychystávání zboží.

Nově uzavřená dohoda je významným milníkem v úspěšné spolupráci, která začala již v roce 2018 a od té doby přináší hmatatelná vylepšení v oblasti automatizace logistiky. V čele tohoto vývoje stojí DHL Supply Chain, koncernová divize pro smluvní logistiku, která zavedla roboty Stretch do komerčního provozu v Severní Americe v roce 2023 a nedávno rozšířila jejich využití i do Velké Británie a dalších evropských zemí.
Doposud používaní roboti Stretch dosahují rychlosti vykládky až 700 balíků za hodinu a přispívají k vyšší spokojenosti zaměstnanců, protože snižují potřebu fyzicky náročné práce v návěsech, kde panuje nepříjemné horko nebo chlad. Partnerství podporuje také společný produktový vývoj komplexních automatizačních řešení, jejichž součástí jsou i dopravníky a paletizátory, jak názorně ukázal projekt ve Velké Británii. DHL Group na základě těchto úspěchů aktivně zkoumá způsoby využití této technologie, které by mohly být přínosné i pro ostatní koncernové obchodní jednotky. Klíčovou prioritou je vychystávání balíků, což je pracovně nejnáročnější aktivita v provozovnách DHL Supply Chain. Jedná se o další významný krok ve vývoji robotů Stretch, který umožní jejich maximální využití i nad rámec vykládky kontejnerů.
„V našem projektu urychlené digitalizace se snažíme maximálně využívat výhody robotiky a automatizace ve všech našich provozovnách a obchodních jednotkách. Je to zásadní posun, který mění způsob, jakým vykonáváme naše každodenní provozní činnosti, a který pozvedává úroveň služeb pro naše zákazníky. DHL tímto rozšířeným partnerstvím se společností Boston Dynamics začne hrát po boku klíčových partnerů aktivnější roli v utváření a směřování vývoje robotiky. Zaměříme se přitom na budování odolnějších, pohotovějších a chytřejších řešení, která budou připravena na jedinečné výzvy v naší společnosti. Společně stanovujeme nová měřítka v logistickém odvětví,“ říká Sally Millerová, globální ředitelka IT ve společnosti DHL Supply Chain.
DHL se zaměřuje na inovace využitelné ve všech oborech. Pokrokové systémy úspěšně vyvíjené divizí DHL Supply Chain jsou proto vyhodnocovány a přizpůsobovány k širšímu využití v celém koncernu, aby bylo zajištěno maximální využívání jejich přínosů.
Koncern DHL Group investoval v uplynulých třech letech více než 1 miliardu EUR do automatizace jen ve své divizi pro smluvní logistiku. Koncern nyní v celé své globální síti používá více než 7 500 robotů, více než 200 000 ručních chytrých zařízení a téměř 800 000 senzorů připojených k internetu věcí, což mu umožňuje optimalizovat provozní činnosti, zlepšovat pracovní podmínky pro zaměstnance a dodávat zákazníkům měřitelnou přidanou hodnotu. V současnosti je více než 90 % skladů DHL na celém světě vybaveno alespoň jedním řešením na základě automatizace nebo digitalizace.
DHL posiluje svou průkopnickou automatizační strategii zvyšováním důrazu na společný vývoj řešení s novými i etablovanými partnery z oboru robotiky, a nespoléhá se tak pouze na standardní technologie.
Tomuto přístupu je podřízen i model, na němž je postaveno partnerství společností DHL a Boston Dynamics. DHL Group nabízí ve svých provozech reálné pracovní prostředí, které může sloužit k testování vyspělých technologií pro získání potřebných zkušeností a poznatků ze specifického použití v příslušném odvětví. Obě společnosti překračují hranice tradičního dodavatelského vztahu společným vývojem, testováním a rozšiřováním řešení v reálných provozních podmínkách. DHL se tak může soustředit na své hlavní silné stránky v logistice, zatímco přední světoví inovátoři v robotice vytvářejí technologie přizpůsobené požadavkům společnosti a logistického odvětví. Tento otevřený, provozně integrovaný přístup také umožňuje společnostem DHL a Boston Dynamics společnými silami vylepšovat řešení, jakým jsou roboti Stretch, a současně posuzovat možnosti dalších synergií napříč divizemi.
„Jsme hrdí, že můžeme i nadále posilovat naši spolupráci s koncernem DHL Group. Naše týmy vytvářejí na společné cestě k inovacím praktická a efektivní robotická řešení pro sklady. Jedná se o přirozený další krok v našem skvělém vztahu. Stretch má ideální předpoklady k tomu, aby se stal prvním víceúčelovým robotem pro vykládku a vychystávání krabic, který dokáže uspokojit rozmanité požadavky společnosti DHL. Společně se snažíme být praktickými lídry a inspirovat ostatní k vytváření moderních dodavatelských řetězců,“ doplňuje Robert Playter, generální ředitel společnosti Boston Dynamics.
DHL Group v rámci Strategie 2030 usiluje o další prohlubování svých partnerství s technologickými lídry, které povede nejen k ještě širšímu využití inovací, ale také ke společnému vývoji, společným investicím a hlubší spolupráci. Tento integrovaný přístup sahající od partnerství v robotice až po vzájemně výhodné podpůrné programy bude hrát hlavní roli v etablování robotiky a automatizace jako klíčových faktorů pro zajišťování udržitelného, dlouhodobého růstu v celém koncernu DHL Group.
Podobné zprávy
Česká pošta přesune svoji hlavní třebíčskou pobočku
Dachser slaví Světový den včel – se včelími úly na pobočce
V boxech OX Point bude více zásilek. Nově tam budou doručovat další tři dopravci