Home / Silniční doprava / Budimex přemisťuje koryto řeky Krounky. Jedná se o milník ve výstavbě suché nádrže v Kutříně v České republice.

Budimex přemisťuje koryto řeky Krounky. Jedná se o milník ve výstavbě suché nádrže v Kutříně v České republice.

© Budimex

Společnost Budimex pokračuje ve výstavbě suché nádrže Kutřín na Chrudimsku. Řeka Krounka byla odkloněna z dočasného obtoku do nově upraveného koryta, které protéká přehradním objektem, kudy dříve tekla. Současně probíhají práce na rekonstrukci stávajícího mostu a základů hráze a také na výstavbě dnových výpustí a bezpečnostního přelivu. Dokončení projektu je plánováno na rok 2027.

© Budimex
© Budimex

Výstavba suché protipovodňové nádrže v Kutříně postupuje podle harmonogramu. Společnost Budimex nedávno odklonila řeku Krounku z dočasného obtoku na nově vybudovaný migrační chodník v betonové konstrukci přehrady. „ Na stavbě v současné době pracuje přibližně čtyřicet lidí. Pokračujeme v zemních pracích v horninovém podloží pod zbývajícími částmi prodloužení hráze, abychom mohli v blízké budoucnosti dokončit zbývající práce na injekční bariéře, “ uvedl Petr Závadský, stavbyvedoucí společnosti Budimex.

Stávající silniční most také prochází rekonstrukcí. V červnu stavební firma postavila provizorní most, který umožnil pokračovat v pracích bez nutnosti úplné uzavírky místní komunikace. Díky tomu, i přes zvýšené náklady, státní podnik Povodí Labe reagoval na potřeby obyvatel a ušetřil řidičům 35kilometrovou objížďku.

„ Střídavý provoz bude v tomto místě zachován minimálně do konce roku. Ze starého mostu se zachovaly pouze části stávajících opěr, kde se buduje nová nosná konstrukce a vrstvy vozovky, “ vysvětluje Krzysztof Tomczuk, projektový manažer společnosti Budimex.

Po dokončení bude mít nádrž retenční kapacitu 3,6 milionu m³. Při maximální kapacitě bude nádrž pokrývat 67,5 hektaru, což odpovídá ploše přibližně 100 fotbalových hřišť. „ Suchá nádrž v Kutříně na řece Krunce bude klíčovým prvkem protipovodňové ochrany v povodí řeky Novohradky, jejímž významným přítokem je Krounka. Nádrž umožní transformaci povodňových vln a zastaví maximální průtok Krounky, dokud neopadne příliv Novohradky,“ říká Marián Šebesta, generální ředitel státního podniku Povodí Labe. „ Po přípravné fázi je povzbudivé, že výstavba postupuje tak hladce, “ dodává.

Unikátní typ přehrady

Na současném staveniště bude postavena 133,6 metru dlouhá hráz s maximální výškou 17,8 metru nad úrovní terénu a šířkou 5,67 metru. Řeka Krounka jí bude protékat speciálním průlivem, který umožní i migraci vodních organismů a suchozemských živočichů.

„ Tato betonová hráz je unikátní svým designem, protože se jedná o kompozitní konstrukci vyrobenou z několika druhů betonu. Vzduchová část hráze je vyrobena z železobetonu, zatímco přepážka je z válcovaného betonu, “ vysvětluje Adam Barszczyński, okresní ředitel společnosti Budimex, a dodává: „ Viditelné prvky betonových konstrukcí nejsou vyrobeny z hladkých povrchů; místo toho jsou do bednění umístěny speciální matrice, které vytvářejí texturu napodobující okolní horninové prostředí.“

Dokončení v roce 2027

Výstavba suché nádrže začala před čtyřmi lety. Vzhledem k rostoucím nákladům na materiál a nutnosti změny technických řešení projektu se však Povodí Labe dohodlo s původním dodavatelem na ukončení smlouvy. Zaměstnanci Budimexu zahájili práce na investici v hodnotě přes půl miliardy Kč začátkem loňského roku. Dokončení projektu je naplánováno na rok 2027.

Společnost Budimex má rozsáhlé zkušenosti s realizací hydrotechnických projektů. V roce 2020 dokončila výstavbu poldru Racibórz Dolny poblíž českých hranic, největšího protipovodňového zařízení na řece Odře. Před čtyřmi lety také dokončila rozšíření odkaliska Żelazny Most, největšího v Evropě, a byla zodpovědná za realizaci protipovodňových opatření na řece Nysa Kłodzka.

Výstavba protipovodňové nádrže v Kutříně je jednou ze dvou zakázek, které největší polská stavební firma na českém trhu získala od svého vstupu na trh. Budimex je také zodpovědný za výstavbu nedalekého úseku dálnice D35 mezi Džbánovem a Litomyšlí. Kromě silničních a hydrotechnických projektů má společnost zájem i o investice do železnic.

Označeno:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
Ukázat všechny komentáře

Top články

Najdi si svůj spoj

Sledujte nás na sítích

Mapa zpoždění vlaků na Slovensku

Přidat na Seznam.cz
Reklamy



Přidat na Seznam.cz

Discover more from Transport Minutes ®

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

0
Would love your thoughts, please comment.x
Transport Minutes ®
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.