• Pá. Srp 19th, 2022

Bankrot Ruských drah (RŽD), jako dopad sankcí

Dub 17, 2022 , , ,
OMSK stanice Passazhirskiy, vlak RŽD
Stránka navštívena: 278
0 0
Doba čtení příspěvku:2 Minut, 2 Sekund
Ruské dráhy RŽD neplatily úroky z dluhopisů denominovaných v dolarech, které vydala. Byl na ně proto prohlášen konkurz, sami to vysvětlují, že kvůli sankcím nemohou platit.

V pondělí 11. dubna výbor EMEA Credit Derivatives Determination Committee (CDDC), který zahrnuje největší investiční banky, oznámil, že Ruské dráhy (RŽD) mají zaplatit úroky z dluhopisů do 14. března, ale platba nebyla uhrazena. Z tohoto důvodu byl ruský dopravce prohlášen za “insolventní”. RŽD vysvětlují, že nejsou v úpadku a chtěli poplatek zaplatit, ale „z právních důvodů to nemohou udělat“.

Bankrot RŽD je pro Rusko špatným signálem

RŽD nezaplatila úroky z dluhopisů denominovaných v dolarech, které vydala, což znamená bankrot podniku – o tom není pochyb, ekonom SGH Jakub Karnowski, bývalý prezident PKP SA a v současnosti člen dozorčí rady Ukrajinských drah. Rusové vysvětlují, že kvůli sankcím nejsou schopni převést úroky, ale zdá se, že je to omluva – věří.

Zprávy z ekonomických zpráv říkají, že je to poprvé, co byly zpochybněny ruské dluhové nástroje, to může být předzvěstí finančních problémů celého státu. Ruské železnice, přímo podporující válečné úsilí , byly na sankčním seznamu od prvních dnů války na Ukrajině. Na druhou stranu i přes výzvy Ukrzaliznytsia (UZ) pokračuje dílčí mezinárodní spolupráce s RŽD.

Vlaky v Rusku kvůli nedostatku peněz se nezastaví

Nepostaví ani nezastaví vlaky, protože by to bylo s pádem celého Ruska. Většina oblastí je dostupná jenom vlakem, autobusová doprava a ta dálková extra v zemi nefunguje. Stát bude vše dotovat bez ohledu na velikost dopadu pro dluh státu. Odříznutí od finančních zdrojů nezpůsobí RŽD žádné aktuální problémy v krátkodobém nebo dokonce střednědobém horizontu. Zejména ve válečné situaci si můžete být jisti, že vlaky nezastaví a železničáři ​​dostanou plat – a to i z rozpočtu Ruské Federace (RF).

Podobné články k tématu  Suchoj je na cestě k zahájení sériové výroby útočného dronu S-70 v roce 2023

V praxi RŽD nebude moci vydat nový dluh, protože cena takového dluhu by vzhledem k riziku byla pro emitenta nepřijatelná. Dá se tedy předpokládat, že bankrot ovlivní především investice ruského giganta. Nebude si moc dovolit nakupovat nové vozy, lokomotivy, ani jinak modernizovat infrastrukturu, tak aby byla bezpečná pro svůj další provoz. Časem se tak může stát, že bude řada tratí v takovém stavu, kde nebude možné provozovat vlaky. Tento stav je otázkou pár let, než nastane. Poté začnou velké dopady problémů RŽD dopadat i na velká města, jako je Moskva, Vladivostock, St. Petersburg a další, která cestují ve velkém vlaky v regionální dopravě i na dálkově, když nyní už nemají potřebné peníze na cestování letecky v důsledku extrémního zvýšení cen a dopadu války na Ruské aerolinie.

Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi