
Autor Středočeský kraj
Vyšší plynulost na všech autobusových linkách v Brandýse nad Labem umožní pilotní projekt C-ITS, který dnes schválila rada kraje. Jde o zajištění dynamického řízení všech křižovatek prostřednictvím aplikace systému sítí 5G. Projekt umožní stabilnější dodržování jízdních řádů a v některých časových obdobích i zkrácení dojezdových časů. Zajištění preference autobusové dopravy bude navíc znamenat snížení vypouštění emisí CO2 vlivem plynulejšího provozu.

Sítě 5G mají významný dopad na rozvoj inteligentních dopravních systémů (ITS), zejména kooperativních ITS (C-ITS). „ Zjednodušeně se dá říct, že autobusům veřejné dopravy, které se blíží ke křižovatce, skočí na semaforu přednostně zelená. Tím se zajistí plynulejší průjezd a odpadne, nebo alespoň se zkrátí, čekání v kolonách. Je to tedy i další krok k tomu, aby veřejná doprava byla pro cestující příjemnější a dali jí přednost před auty,“ vysvětlil krajský radní pro veřejnou dopravu a mobilitu Petr Borecký. Většina křižovatek se nachází na komunikaci II/610, která v případě mimořádné události na dálnici D10 funguje jako náhradní objízdná trasa a dynamickým řízením křižovatek se zvýší průjezdnost města.
Na tento pilotní projekt budou navazovat další projekty, které budou řešit vybavení a modernizaci světelných signalizačních zařízení ve Středočeském kraji. Lokalita Brandýs nad Labem / Stará Boleslav byla vybrána s ohledem na projekt C-ITS v Praze, kde bylo po jednáních s Technickou správou komunikací zvoleno území Prahy v oblasti městských částí Prahy 9, 18 a 19. V těchto oblastech je provozována linka PID 375, která se v současnosti elektrifikuje.
Předpokládané celkové náklady pilotního projektu v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi jsou odhadovány na zhruba 22 milionů korun. Středočeský kraj by chtěl na projekt získat dotaci ve výši 18 milionů korun z evropských fondů zaměřených na Smart Cities.
V efektivním nasazení C-ITS do městské infrastruktury hraje důležitou roli právě rychlá a spolehlivá síť 5G, a to zejména kvůli výrazně větší kapacitě a extrémně nízkému časovému zpoždění v řádu milisekund. Tyto faktory jsou klíčové pro rozšíření inteligentní dopravy ve městě. Vlastnosti 5G sítě tak mají zásadní význam pro komunikaci mezi vozidly, aplikacemi a infrastrukturou. Kromě větší rychlosti a okamžité reakce vyžaduje inteligentní doprava také širší pásma pro komunikaci, kterou poskytuje technologie 5G. Při integraci C-ITS je tak zajištění konektivity 5G klíčovou podmínkou.
Podobné zprávy
Přestavba křižovatky u Plzeňského Makra vstupuje do další fáze. Od června přinese největší dopravní opatření
Novou silnici, která odvede provoz z Kuklen, postaví soukromý investor ještě před otevřením obchodního centra
Světová premiéra Toyoty bZ4X Touring: Elektrické SUV pro rodinná dobrodružství