• 18/05/2022 21:37

V Bělorusku už za sabotáže ruských transportů zatkli desítky železničářů

Stránka navštívena: 71
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 27 Sekund

Minsk: Běloruská policie a tajná služba zadržely tento týden již více než tři desítky železničářů v souvislosti s drobnými sabotážemi na účet ruských vojenských transportů. Mnohé ze zadržených úřady přinutily natočit videa, ve kterých litují svých skutků, uvedl dnes na svém webu nezávislý list Naša Niva. Kromě železničářů hrozí tvrdé tresty v podobě až šesti let za mřížemi i desítkám dalších lidí zadrženým ze stejného důvodu.

Na ukrajinských sociálních sítích se mezitím objevily i zprávy o “válce na kolejích” a o vykolejení dvou vojenských vlaků v Bělorusku během tří dnů. Jsou to ale falešné zvěsti, upozornil deník.

“Žádná havárie na železnici v Bělorusku nebyla během války na Ukrajině zaznamenána, kromě srážky regionálního vlaku s traktorem převážejícím hnojivo u Minsku,” napsala Naša Niva.

“Bělorusové podnikali drobné sabotáže. Na některých tratích spálili přístroje, jinde vyřadili z provozu signalizaci, na jednom místě natahali klády na koleje. Ale tyto akce zpomalily přepravu po železnici jen o pár minut, aniž ovlivnily bezpečnost dopravy. Nejsou žádné důkazy, že by Rusové omezili přepravu své techniky po běloruské železnici. Bělorusové podnikali akce, které mají jen symbolický význam, ale nehrozily vykolejením vlaků či oběťmi na životech,” zdůraznil deník.

Přesto i za drobné sabotáže platí lidé dlouhým pobytem za mřížemi. Zatčení bývají často mučeni, napsal list. Dodal, že kromě tří desítek železničářů byly kvůli drobným sabotážím zatčeny desítky dalších lidí v různých částech země. Důvodem k zatčení mohlo být i informování o přepravě ruských vojsk či o odpalování raket na ukrajinské cíle. Za to může hrozit až šest let ve vězení “za pomoc extremistickým uskupením”.

Sdružení bývalých příslušníků bezpečnostních složek podle deníku tvrdí, že jejich následníkům v tajné policii KGB se podařilo odhalit jen jedinou odbojovou skupinu, ve všech ostatních případech jen nahodile zatýkali lidi s opozičními názory či aktivní mládež.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

CTK