• 19/05/2022 01:14

Regionální doprava bez nafty v Berlíně a Braniborsku do roku 2037

Stránka navštívena: 57
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 11 Sekund

Berlín: Do roku 2037 by měla být regionální železniční doprava v Berlíně a Braniborsku zcela bez nafty.

Vlaky s vodíkovým nebo bateriovým pohonem by pak podle středečního Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg (VBB) měly být na tratích, která do té doby nebyli elektrifikovány. Patří sem i tzv. Prignitz-Express s linkami RE6 a RB55 mezi Berlin-Gesundbrunnen a Neuruppin West. Trasa je součástí infrastrukturního projektu i2030, který zahrnuje důležité projekty rozšiřování železnic v regionu hlavního města.

Stávající přepravní smlouva na Prignitz-Express vyprší na konci roku 2028. Na trase pak budou nasazeny vlaky s bateriovým pohonem. Budoucí výběrové řízení bude zahrnovat 20 takových vlaků, řekl ve čtvrtek oblastní manažer VBB pro místní dopravu a kvalitu Thomas Dill při zkušební jízdě s bateriovým vlakem. Dill zdůraznil, že první bateriová vozidla budou nasazena v síti východního Braniborska již na konci roku 2024. Pro tento dopravní region si VBB objednalo 31 dvouvozových elektrických vlaků, každý se 128 sedadly.

Podle VBB je téměř třetina regionální dopravy v Berlíně a Braniborsku stále poháněna naftou. “Postupovali jsme s otevřenou myslí k technologii,” zdůraznila berlínská senátorka pro dopravu Bettina Jarasch (Zelení). Kromě bateriových vlaků by alternativu k dieselovým pohonům měly v budoucnu nabízet také vodíkové vlaky. Vodíková technologie se má testovat na Heidekrautbahn od konce roku 2024.

Elektrifikace tras přesto zůstává nejlepším dlouhodobým řešením, uvedl manažer divize VBB Dill. Například na jihu Braniborska, poblíž Chotěbuzi nebo Sprembergu chce VBB místo alternativních vlakových pohonů spoléhat na trolejové vedení.

DPA

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %