• 18/05/2022 22:04

Nové vozy 175A pro PKP Intercity

Stránka navštívena: 4163
0 0
Doba čtení příspěvku:3 Minut, 12 Sekund
PKP Intercity obdržela prvních 8 z 81 nových vozů vyrobených továrnou na kolejová vozidla H. Cegielski v Poznani. Zbývající vozidla posílí do konce roku vozový park národního dopravce. 
Hodnota kontraktu na nákup 81 vagonů je 697 milionů PLN. Premiérový vůz poprvé ukázal PKP Intercity na loňském veletrhu Trako v Gdaňsku. Vozy budou zařazeny do vlaků InterCity (IC) a Express InterCity (EIC), které pojedou na těchto trasách:

• Varšava – Krakov – Zakopane,
• Kołobrzeg / Gdyně – Bielsko-Biała,
• Kołobrzeg / Hel – Gdynia – Varšava,
• Varšava – Wrocław – Varšava,
• Varšava – Štětín – Varšava,
• Varšava – Berlín – Varšava,
• Gdyně – Berlín – Gdyně,
• Krakov – Berlín – Krakov,
• Gdyně / Varšava – Vídeň – Varšava / Gdyně,
• Wrocław – Gdyně.

Cestující ve vagonech budou používat identická sedadla stejně jako u modernizovaného ED74 klimatizaci, informační systém pro cestující (i s indikací obsazenosti) a moderní toalety. Každé místo bude mít přístup k elektrické zásuvce a samostatnému osvětlení. Instalované zesilovače mobilního signálu a zařízení pro bezdrátový internet. Vzhled vagonů uvnitř nijak neubírá na tom, co už známe. Byly použity stejné barvy, evokující sterilní, nemocniční interiéry. Zvenčí budou vagóny snadno rozpoznatelné – podle hranaté střechy.

 

Až 200 km/h

Vagony se budou moci jet rychlostí 200 km/h za předpokladu, že PKP Intercity bude mít lokomotivy schopné jet takovou rychlostí. O komfortu cestování ve vagónech se zatím těžko píše, jelikož ještě nejsou v provozu. Jejich výhodou je velmi dobré odhlučnění, k čemuž poslouží lepší odhlučení uličky ve voze, včetně změn použití oken. Dopravce ve zprávě neinformuje, které vlaky uvidíme jako první. Nakonec půjdou také do zahraničí, ale je nepravděpodobné, že se tak brzy stane.

Povolení k uvedení vozidel do provozu mimo Polsko má výrobce dodat do 48 měsíců ode dne převzetí posledního vozu daného typu – napsalo tiskové oddělení PKP Intercity.

Jsme rádi, že se spolupráce s PKP Intercity rozvíjí harmonicky. Výsledkem důvěry, kterou jsme vložili, je moderní a pohodlný vozový park pro více cestujících. Jsme velmi rádi, že jsme součástí procesu modernizace vozového parku dopravce – řekl Krzysztof Laskowski, předseda představenstva H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych.

8 obdržených vozů byla bezprostorová vozidla třídy 2. Flotila PKP Intercity bude navíc dále posílena o:

  • 7 oddílových vozů 1. třídy;
  • 19 bezdílových vozů 2. třídy;
  • 27 oddílových vozů 2. třídy;
  • 10 bezprostorových vozů 2. třídy s místy pro přepravu jízdních kol (každý vybaven 8 držáky jízdních kol);
  • 10 oddílových vozů 2. třídy uzpůsobených pro přepravu osob se zdravotním postižením.
Dodávky vozů se zpožďují i díky současné krizi způsobené koronavirem.  FPS uvádí, že existují tři důvody zpoždění: nepřítomnost zaměstnanců FPS z důvodu nemoci (infekce – izolace, karantény), nepřítomnost zaměstnanců dodavatelů z důvodu nemoci (a tím narušení dodavatelského řetězce) a zpoždění v dodávkách komponentů (včetně zpoždění v mezinárodních doprava).

Toto jsou faktory, které naše společnost nemůže ovlivnit. FPS průběžně informuje zadavatele o dopadu pandemie na plnění zakázek. Vzhledem k výše uvedenému byly s objednatelem dohodnuty nové termíny dodání a v tuto chvíli se držíme plánu. Veškeré aktivity probíhají na základě ustanovení čl. 15 zákona ze dne 2. března 2020 o speciálních řešeních souvisejících s prevencí, potíráním a bojem s COVID-19, jinými infekčními nemocemi a jimi způsobenými krizovými situacemi – informoval nás FPS H. Cegielski.

Pokračování spolupráce mezi PKP Intercity a FPS

Realizované smlouvy jsou dalšími příklady úspěšné spolupráce mezi PKP Intercity a H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych. Na konci roku 2019, pět měsíců před plánovaným termínem, dodal výrobce dopravci poslední z 90 modernizovaných vozů typu 111A, které po modernizaci dostaly označení 174A. Hodnota zakázky činila téměř 410 milionů PLN. V listopadu 2020 byl vozový park PKP Intercity posílen o 10 modernizovaných restauračních vozů, které vznikly v důsledku periodické opravy na 5. stupni údržby spolu s modernizací oddílových osobních vozů 145Ab. Hodnota kontraktu byla 61,3 milionu PLN. Celkově uzavřela PKP Intercity v rámci realizovaného investičního programu smlouvy se společností z Velkopolska vojvodství v hodnotě přes 1,25 miliardy PLN. Dokončení modernizace prvních dvou lokomotiv SM4220 oznámily 19. ledna také FPS Cegielski a PKP Intercity.

foto PKP Intercity
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %