Brněnsko-rosická dráha (BRD, německy k.k. privilegierte Brünn-Rossitzer Eisenbahnunternehmung, zkratka BRE) byla soukromá železniční společnost, která vybudovala a provozovala trať z Rosického nádraží v Brně do nynější obce Zastávky (do roku 1920 Boží Požehnání). Stanice, která byla vybudována na tehdejším katastru obce Babice u Rosic, se nejprve jmenovala Segen Gottes (v českém překladu Boží Požehnání) podle blízkého uhelného pole, v letech 1867–1871 Rossitz-Segen Gottes, následně až do roku 1918 opět Segen Gottes. Jednalo se o druhou tzv. uhelnou dráhu, vybudovanou na českém území. Jejím hlavním úkolem byla přeprava uhlí z Rosicko-oslavanského uhelného revíru do Brna.

Reklamy

Historie

Žádost o koncesi byla odeslána již v roce 1851 a byla udělena císařem Františkem Josefem I. v roce 1854. Terén byl nenáročný, trať tak mohla být otevřena v roce 1856. Již před udělením koncese si však podnikatelství zajistilo u těžařů, že veškeré uhlí bude přepravováno právě po této trati.

Společnost se zaměřovala především na přepravu uhlí a osobní doprava stála až na druhém místě. Vozový park tvořilo zpočátku 90 vozů pro přepravu uhlí a jen 6 vozů osobních. V roce 1866 se park nákladních vozů rozšířil na stovku, zatímco osobních vozů zůstávalo stejně. V roce 1861 společnost požádala o rozšíření sítě o dalších pět kilometrů do Zbýšova a o přestavbu navazujících vleček z koněspřežného na lokomotivní provoz.

V pozdějších letech způsobovala firmě starosti konkurence ostravského černého uhlí a koksu. Oslavanský revír byl též rozsahem malý a neumožňoval další rozvoj těžby. V této době se však již trať ocitla v zájmové sféře tehdejšího dopravního gigantu Rakouské společnosti státní dráhy (StEG). Ta se pomocí tratě BRE snažila spojit dvě části své sítě, které doposud nebyly spojeny a mezi nim se nacházela síť konkurenční Severní dráhy Ferdinandovy. StEG si nejprve v roce 1870 trať za výhodných podmínek pronajala, neboť toho roku využila úsek z Brna do Střelic jakožto pokračování své nové tratě z Vídně. V roce 1879 StEG celou společnost odkoupila.

Současnost

Výhledově se uvažuje o vybudování zastávek Sudice (úsek Kralice nad Oslavou – Rapotice), Ostopovice, Brno-Starý Lískovec, Brno-Vídeňská (vše v úseku Troubsko – Brno-Horní Heršpice) a v závislosti na vedení tratě v brněnském uzlu i o zastávce Brno-Štýřice (úsek Brno-Horní Heršpice – Brno hlavní nádraží).

Dle návrhu jízdního řádu platného od prosince roku 2019 by měly být posunuty odjezdy rychlíků. Omezen má také být poslední spoj osobním vlakem z Brna do Třebíče, který vyjížděl ve 22.45. V novém jízdním řádu by měl fungovat na trase Brno-Třebíč jen na pátek a sobotu, ostatní dny by měl spoj končit v Náměšti nad Oslavou. Přibydou také nové spěšné vlaky a několik rychlíků. V lednu roku 2020 bylo rozhodnuto, že poslední noční vlak z Brna do Třebíče bude opět jezdit i v pracovní dny.

Rekonstrukce úseku Brno – Zastávka u Brna

V roce 2019 bylo oznámeno, že práce na elektrifikaci začnou již na podzim téhož roku. Dokončena měla být roku 2022. Nakonec však došlo k rozdělení stavby na dvě etapy.

První etapa má zahrnovat elektrizaci a modernizaci úseku Brno–Střelice. Stavební práce byly zahájeny na jaře 2020 s plánem dokončení koncem roku 2021. V červnu roku 2020 byly zahájeny práce, které způsobily výluku, průjezdná je pouze jedna kolej pro spěšné vlaky a rychlíky. Po rekonstrukci má být traťová rychlost 100 km/h a po zavedení ETCS pak 120 km/h. V rámci této etapy mají být také vybudovány dvě nové zastávky, a to Brno-Starý Lískovec a Ostopovice. U zastávky Starý Lískovec má vzniknout terminál brněnské MHD, na který mají zajíždět trolejbusové a autobusové linky. „Terminál IDS Starý Lískovec“ město Brno nestihne dokončit do prosince 2021 (nemá vykoupeny všechny pozemky) a nová železniční zastávka tak bude více než rok průjezdná. Předpokládané dokončení obslužného terminálu je v roce 2023. Ve stanici Střelice vznikne nové ostrovní nástupiště, přístup na něj bude mimoúrovňově podchodem. Součásti rekonstrukce stanice je rozšíření zářezu pro položení druhé koleje v délce 800 m ve směru na Zastávku. V březnu roku 2021 byla ve stanici Střelice odstraněna železná lávka, která vedla nad kolejištěm, zároveň je ve stavbě podchod po kolejištěm. Podchod se staví i ve stanici Starý Lískovec. V září roku 2021 byla dokončena tato etapa rekonstrukce.

Druhá etapa zahrnuje elektrizaci a zdvoukolejnění úseku Střelice – Zastávka u Brna. Tato etapa měla být realizována v letech 2022–2023. Začátek druhé etapy však byl posunut na květen 2023.

Propojení s tratí 241

V roce 2017 městys Stařeč navrhl propojit tratě 240 a 241 blíže k Třebíči, Kraj Vysočina souhlasil s tím, že pošle Správě železniční dopravní cesty žádost o zpracování studie. V souvislosti s touto modernizací by městys chtěl přesunout nádraží blíže k zastavěné části obce.