• 07/07/2022 05:45

V Brně vypsali tendr až na 40 trolejbusů, odebrat jich chce podnik nejméně deset

ByČTK

Zář 20, 2021 , ,
Stránka navštívena: 945
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 17 Sekund

Brněnský dopravní podnik plánuje v příštích čtyřech letech nakoupit až 40 standardních dvounápravových trolejbusů, které by nahradily zhruba 20 let staré trolejbusy 21Tr a dokonce ještě pár posledních provozních trolejbusů 14Tr z 90. let minulého století. Vypsal proto výběrové řízení, cena nových vozidel má být 440 milionů korun. Zájemci musí poslat nabídky do 27. října, vyplývá z Věstníku veřejných zakázek.

Zakázka je na maximální množství. Konečný rozsah nákupu bude záležet na finančních možnostech podniku a na dotačních možnostech, řekla ČTK mluvčí Hana Tomaštíková. “Fixní část je na deset parciálních trolejbusů, což je množství, na které jsme aktuálně schopni vyčlenit finance. V závislosti na výsledku výběrového řízení a podpisu smlouvy by mohly být dodané nejdříve v roce 2022,” uvedla Tomaštíková.

Dopravní podnik se rozhodl po vážně nehodě z 1. dubna 2019 k rozsáhlé modernizaci trolejbusů. Kvůli závadě se tehdy stal jeden z vozů 21Tr neovladatelný a v plné rychlost narazil prakticky čelně do protijedoucí tramvaje. Byl téměř zázrak, že nikdo nezahynul. Do té doby procházel tento typ vozů generálními opravami. Obnova měla být rychlejší, jenže podnik letos na jaře zrušil tři tendry na celkem 120 trolejbusů různých typů. Jednu ze soutěží totiž zrušil antimonopolní úřad na podnět Škody Electric. Zadávací dokumentace byla víceméně stejná, proto se ji podnik rozhodl pro všechny další tendry přepracovat.

Přes komplikace při výběrových řízeních by se mělo ještě do konce roku dostat do Brna 20 nových článkových trolejbusů typu 27Tr, které pocházejí od Škody Electric a jezdí s karoserií od polského výrobce autobusů Solaris. Za jeden vůz zaplatí podnik necelých 12 milionů korun.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %