V Brně na Veveří by v horizontu tří let měla začít výstavba dlouho diskutovaného objektu pro bydlení a služby, který navrhla architektka Eva Jiřičná. Stavba bude realizována v prostoru mezi ulicemi Veveří a Kounicova, kde nahradí soubor starých vojenských skladů.

Podle návrhu Evy Jiřičné by měl v Brně vzniknout soubor bytových domů s obchody, centrem pro volný čas a zelení. Na pozemku velkém přibližně sto čtyřicet krát sto dvacet metrů by měl být postaven soubor několika domů, které budou diagonálně rozděleny krytou pasáží na dva bloky. Celý komplex bude čítat přibližně tři sta bytů různých typů a zhruba osm set parkovacích míst umístěných ve dvoupodlažních podzemních garážích. Jednotlivé budovy budou mít šest až sedm nadzemních podlaží. V prvním podlaží by měly být komerční prostory.

Projekt rovněž počítá s množstvím zeleně – kromě několika parčíků se plánuje i zatravněný vnitřní dvůr pro obyvatele na střeše komerčních ploch. Pomyslnou třešničkou na dortu představuje umístění zastávky podpovrchové tramvaje, avšak její výstavba je zatím nejistá. Vše bude záležet na tom, jak bude město moc chtít stavět metro, nebo ne, případně jaká bude podpovrchová doprava, k nedostačující povrchové síti linek v okolí. Zvláště u linek 1, 3, 6, 12 a trolejbusů 25, 26, 34 a 36.

Deset let od vzniku projektu

Samotný projekt vznikl před více než deseti lety. Zahájení výstavby však oddalují složité administrativní přípravy a podle současných odhadů by se tak mělo začít se stavbou přibližně za tři roky. Společnost Veveří Centre již pro stavbu získala územní rozhodnutí a nyní připravuje projekt pro stavební povolení. Samotná stavba by měla trvat další dva a půl až tři roky a lidé by se měli začít zabydlovat postupně, jak se budou jednotlivé části objektu dokončovat.

V současné době se pozemek připravuje pro výstavbu a odstraňují se stávající vojenské sklady z dob Rakouska-Uherska. Jednatel společnosti Veveří Centre Pavel Knapec pro ČTK uvedl, že samotné bourací práce by měly trvat jen pár týdnů, a až skončí, areál bude zabezpečen proti vstupu a z ulice bude ponechána zeď.

TV Architekt

ČTK
Author: ČTK

By ČTK