Shinkanzeny N700

Španělská společnost Renfe získala smlouvu za šest miliard dolarů (necelých 139 miliard Kč) na vývoj první vysokorychlostní železnice ve Spojených státech. Podle svého čtvrtečního sdělení vydaného španělským ministerstvem dopravy, pod nějž spadá, se na projektu dohodla s firmou Texas Central.

Smlouva o spolupráci s Texas Central je na trať mezi Houstonem a Dallasem a platí do roku 2042, cituje ze zprávy agentura AFP. Vysokorychlostní vlaky by měly překonat 386 kilometrovou vzdálenost mezi oběma texaskými městy za méně než 90 minut. Mezizastávka bude v Brazos Valley.

interiér vozů na vysokorychlostních tratích
interiér vozů na vysokorychlostních tratích

Renfe předpokládá, že na projektu vydělá 311 milionů dolarů z pozice konzultanta a za dohlížení na stavbu linky. Dalších 5,6 miliardy dolarů utrží v letech 2026 až 2042 za provoz a údržbu trati. Samotnou výstavbou, která má být hotová do roku 2026, bude pověřena italská firma Salvini.

Podle Renfe byla uzavřena předběžná smlouva, konečná dohoda je nyní ve fázi přípravy. Společnost Texas Central je firma soukromého kapitálu, která byla vytvořena speciálně za účelem projektu vysokorychlostní železnice, píše AFP.

Na této trati a dalších navazujících by se měli přitom ukázat nové vysokorychlostní vlaky, ty by přitom měli dodat Japonci a to Shinkanzeny N700.

ČTK

 

ČTK
Author: ČTK

By ČTK