• Út. Srp 16th, 2022

Skotsko bude brzy zpět. Brexit se odehrál proti naší vůli, vzkázala Evropě Sturgeonová

Stránka navštívena: 558
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 33 Sekund

Skotsko bude brzy zpět, vzkázala na twitteru Evropě skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Velká Británie definitivně ukončila svazek s Evropskou unií. O půlnoci skončilo přechodné období, v němž se země nacházela od odchodu z unie 31. ledna loňského roku. Zároveň začala v pátek provizorně platit dohoda o budoucích vztazích, kterou Londýn a Brusel uzavřely na Štědrý den.

„Žádná dohoda nevyrovná to, co nám brexit vzal. Je čas na referendum o naší vlastní nezávislosti, jako evropského národa,“ reagovala tehdy na dohodu Sturgeonová na twitteru.

„Je třeba si uvědomit, že brexit se odehrál proti vůli Skotska,“ připomněla výsledky referenda o vystoupení Británie z Evropské unie z roku 2016. Voliči ve Skotsku v něm byli výrazně proti a 62 procent z nich podpořilo setrvání Spojeného království v unii.

Celní dokumenty u Eurotunnelu

Ihned poté, co Británie definitivně ukončila svazek s Evropskou unií, začali řidiči kamionů před vjezdem do vlakové soupravy v Eurotunnelu předkládat na francouzské straně celní dokumenty, informovala z místa agentura Reuters.

Čárový kód na dokumentech rumunského řidiče Tomy Moiseho byl naskenován a schválen během několika sekund. „Budoucnost, nemyslím, že to bude těžké,“ konstatoval řidič lámavou angličtinou a pokračoval v cestě do Británie.

Odchod Británie z největšího obchodního seskupení na světě znamená mimo jiné návrat, po několika desetiletích, k celním formalitám na hranicích této ostrovní země s Evropou.

Objem zboží přepravovaného Eurotunnelem byl v prvních hodinách nového roku podle agentury Reuters velmi nízký. Britské a evropské společnosti varovaly, že provoz na hranicích bude komplikovaný a zdlouhavý.

Firmy měly pouhý týden na prostudování podrobností dohody, hraniční body čekají dlouhé fronty kamionů. Cesty mezi Británií a unijními zeměmi jsou přitom pro řidiče kamionů obtížné již několik týdnů. Na hranicích se začaly tvořit fronty nákladních aut již v polovině prosince.

Podobné články k tématu  Dopolední stržení trolejí a viníkem dopravní policie!

Yann Leriche, šéf společnosti Getlink, která Eurotunnel provozuje, agentuře Reuters řekl, že celní postupy bude zřejmě nutné vypilovat, ale že v následujících týdnech chaos nehrozí.

Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi