• 18/05/2022 21:59

Stellantis kupuje obchod se sdílením aut, protože BMW a Mercedes jdou jinou cestou

Stránka navštívena: 63
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 56 Sekund

Stellantis souhlasil s odkoupením sdílení aut Share Now od BMW a Mercedes-Benz , protože tyto dvě německé skupiny se více zaměřují na softwarovou součástí jejich aliance pro mobilitu. Společnost Stellantis, která vznikla v loňském roce spojením Fiatu Chrysler a výrobce Peugeot PSA, se chce stát globálním lídrem v oblasti sdílení automobilů a pomocí této v úterý oznámené akvizice rozšířit své stávající podnikání v této oblasti.

Dohoda odráží různé přístupy výrobců automobilů, kteří se snaží využít nové zdroje příjmů mimo prodej vozidel, zejména v rozvíjející se oblasti služeb mobility. „Myslíme si, že to posiluje naši víru, prémioví OEM (výrobci) jako BMW a Mercedes se zaměří na soukromé vlastnictví vozů a méně na služby vozového parku,“ řekl analytik Royal Bank of Canada Tom Narayan. “Naopak dává smysl, že objemoví hráči jako Stellantis sledují tyto alternativní zdroje příjmů.”

K transakci nebyly poskytnuty žádné finanční podrobnosti. Italský deník la Repubblica uvedl, že má hodnotu kolem 100 milionů eur (105 milionů dolarů). Prodejem divize se BMW a Mercedes-Benz zaměří na dvě zbývající části jejich spolupráce v oblasti mobility. Free Now, aplikaci, která umožňuje rezervaci automobilů, taxíků, e-skútrů a e-kol, a aplikaci pro rezervaci dobíjecí infrastruktury. 

Budoucnost ve sdílení aut bude velkými hráči

Brigitte Courtehouxová, která vede divizi mobility společnosti Stellantis Free2move, uvedla, že dohoda je součástí plánů skupiny zvýšit čisté příjmy tohoto podniku na 700 milionů eur v roce 2025 a na 2,8 miliardy eur v roce 2030. “Ve výnosech skutečně zrychlíme,” řekla. Stellantis uvedl, že dohoda umožní Free2move přidat 14 velkých evropských měst a 10 000 vozidel do své současné flotily 2 500 vozů pro sdílení aut, čímž získá více než 3,4 milionu zákazníků.

Dodala, že flotila Free2Move nebude 100% Stellantis, ale řekla, že „krok za krokem v ní budeme mít stále více vozů Stellantis“. Akcie Stellantis kotované v Miláně vzrostly o 2,3 % do 09:40 GMT, čímž překonaly 1% nárůst italského blue chip indexu. Akcie BMW posílily o 1,8 %, akcie Mercedesu klesly o 0,4 %.

Share Now se v roce 2019 stáhl ze severoamerického trhu v reakci na vysoké náklady na údržbu a na to, co společnosti tehdy popsaly jako „nestálý stav globálního prostředí mobility“. Generální ředitel BMW Oliver Zipse koncem roku 2020 podnítil spekulace o reorganizaci aliance služeb mobility s Mercedes-Benz, když naznačil možnost přivedení nových partnerů nebo možného částečného prodeje.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %