• 18/05/2022 21:23

Renault obnovuje výrobu aut v Moskvě

ByAdmin

Bře 22, 2022 , , , ,
© Renault
Stránka navštívena: 83
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 42 Sekund

Krok automobilky podporovaný francouzskou vládou, protože Nestlé se také dostává pod tlak, aby stáhla své podnikání. Francouzská automobilka Renault obnovila výrobu ve svých závodech v Moskvě, čímž se postavila trendu mnoha dalších velkých světových společností, které přerušily styky s Ruskem kvůli jeho válce na Ukrajině .

Renault minulý měsíc pozastavil výrobu v závodě s odkazem na logistické problémy po invazi na Ukrajinu na příkaz Vladimira Putina. Rozhodnutí Renaultu obnovit výrobu má však podporu francouzské vlády, která je jeho hlavním akcionářem, uvádí zdroje citované agenturou Reuters. Renault vlastní kontrolní dvoutřetinový podíl v ruské automobilce Avtovaz od konce roku 2016 poté, co v roce 2007 poprvé investoval na tehdy rychle rostoucím trhu. To znamená, že má v zemi větší provozy než většina ostatních evropských rivalů, se 40 000 místními zaměstnanci, což představuje obrovskou výzvu, protože vlády USA, Spojeného království a EU se snaží Rusko ekonomicky izolovat.

Avtovaz prodal v roce 2021 350 000 vozů, čímž dosáhl zisku před zdaněním ve výši 186 milionů eur (156 milionů liber) pro Renault – neboli asi 12 % jeho ročního zisku. Avtovaz začínal jako státní podnik v Sovětském svazu a vyráběl vozy, které se staly silně spjaty s komunistickým režimem pod značkami Zhiguli a poté Lada. Zatímco moskevský závod byl restartován, Avtovaz v pondělí uvedl, že tento týden částečně zastavuje výrobu v obrovském závodě v Toljatti, městě na řece Volze, a dalším v Iževsku, městě 500 km na severovýchod. Zastavení bylo způsobeno nedostatkem elektronických součástek, uvedla.

Výrobci automobilů po celém světě se potýkají s problémy se získáváním polovodičových počítačových čipů používaných ve všem, od autorádií po stěrače čelního skla, a ruské továrny pravděpodobně budou klesat ve frontě, protože se jejich ekonomická izolace prohlubuje. Západní sankce uvalené na Rusko od invaze zahrnují zákaz vývozu polovodičů. Několik společností z Evropy a dalších bohatých ekonomik bylo po vládním tlaku a sankcích nuceno odepsat majetek v Rusku. Automobilka uvedla na řadu dotazů médií, že nehodlá čekat až se změní postoj Ruské vlády a chce bez ohledu na možné následky znovu vyrábět vše v plném rozsahu, včetně dovozu komponent z Evropy a Asie.

The guardian, Reuters

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %