Quick Bus končí se 17 let provozovanou linkou mezi Šluknovem a Prahou, kde nepotřeboval dotace a vše dokázal provozovat na komerční úrovni. Nyní to prý už nejde tvrdí zástupci Libereckého kraje, který stojí s ROPID – Středočeským koordinátorem za likvidací dopravce na lince, přebírá ji původně slabší dopravce ČSAD Česká Lípa a ČSAD Liberec za financování kraji.

Reklamy

Nekalé praktiky, tak se dá nazvat to co udělal Liberecký kraj, aby zničil nežádoucí konkurenci na lince, když umožnil přepravovat cestující na svých spojích zdarma přineslo společnosti dluh skoro 4 mil. Kč. Na státní kompenzace škod linkovým dopravcům přesto neměl nárok.  Integrace do krajské dopravy by odstranila bariéry stanovené úřadem, ale předala by kontrolu nad linkou krajům, které pak mohou dopravce za 3 roky i tak z trasy vyhnat. Bez garance, že se zaplatí investice do vozidel podle požadavků, informačních a prodejních systémů nutné pro integraci.

Ve druhé vlně lockdown v roce 2020 byl dopravce pracovníky kraje obviněn, že způsobil chaos v dálkové dopravě do Prahy, když v nouzovém stavu požádal o možnost upravit jízdní řády možnostem a poptávce cestujících. Tedy zachovat se tak, jako všichni ostatní dopravci napříč Českem.

Trasa Šluknov – Česká Lípa – Praha se vždy řadila ke komerčním trasám. To platilo již před rokem 1989. Až na drobné výjimky nikdy netrpěla nedostatkem spojení, nezájmem cestujících natož pak komerčních dopravců. Dopravce Quick Bus je na trase Šluknov – Česká Lípa – Praha dlouhodobě zavedeným a mezi cestující veřejností oblíbeným autobusovým dopravcem. Jezdí již 17 let. Jde o malého, lokálního dopravce s vozovým parkem do 10 autobusů. Trasu od počátku do jejího konce provozoval na své obchodní riziko. Dopravce ČSAD Česká Lípa jezdí na této trase již několik desetiletí a na rozdíl od prvního jmenovaného, je dnes na většině trasy financovaný kraji. Dopravce v posledním výběrovém řízení přišel o všechny linky na Českolipsku objednávané Libereckým krajem (dále jen LK). V době, kdy si oba dopravci konkurovali jako rovnocenní, komerční dopravci na trase, měl vždy výrazně navrch prvně jmenovaný Quick Bus. V době omezení přijatých proti šíření Covid-19 omezil dopravce Quick Bus částečně provoz. Narozdíl od ČSAD ale přepravoval cestující, kteří si jízdenku museli zaplatit. Krajem financovaný dopravce na této lince jízdné nevybíral a cestující přepravoval zdarma nástupem zadními dveřmi. Dnes je dominantnější dopravcem co do nabídky spojení dotované ČSAD Česká Lípa, zatímco Quick Bus nabízí na trase 3 – 5 párů spojů denně.

Bez krajských peněz nedojeli ani do Prahy

Ano, bez nadsázky by se tak dala shrnout úspěšnost ČSAD Česká Lípa, konkurenta na trase mezi Českou Lípou a Prahou. Na trase totiž hrál dopravce v minulých letech a s příchodem konkurence “druhé housle”. Patří mu ale části dopravní infrastruktury (nádraží) a tak měl proti konkurentům vždy navrch. Situace se začala měnit s příchodem integrací nejen v Libereckém, ale i v sousedním, Ústeckém kraji. Liberecký kraj postupně začal zahrnovat části tras, po kterých linky komerčně vedly, do svého plánu základní dopravní obslužnosti a tyto trasy dnes směřuje přímým zadáním do svého, krajského dopravce ČSAD Liberec. Zavedení dotovaných úseků na komerčních trasách vedlo k diskriminaci, kdy jednomu dopravci na trase byl provoz financován, zatímco druhému, který úhrady prokazatelné ztráty nepobíral, bylo zakazováno cestující přepravovat. Cestující jako takový pak je na takové trase nucen využívat výhradně krajských a často pomalejších autobusů. Situace s rozdáváním kompenzací postupně došla tak daleko, že ČSAD Česká Lípa mělo financovaný provoz v rámci LK, ale také v rámci Středočeského kraje. Zatímco smlouva s LK letos dopravci končí (podobně jako na jiných linkách), smlouva se SčK a nově s ROPIDem platí až do roku 2024. Dopravce tak musí tyto spoje i nadále zajišťovat. Za zmínku stojí, že dopravce přišel o většinu výkonů na Českolipsku a má být nahrazen krajem vlastněným dopravcem ČSAD Liberec. Až na tuto trasu. Pokud by neexistovala smlouva s SčK, dojezdilo by na trase i ČSAD Česká Lípa.

Plány úředníků z Prahy a Liberce: Končí licence, může vyjet linka 400

Licence na linky do Prahy končí oběma výše jmenovaným a stávajícím dopravcům v letošním roce. Toho LK využil a rozhodl se trasy integrovat a do nových licencí tak dopravcům promítnout nové, v porovnání s předešlým stavem, naprosto odlišné až likvidační podmínky. Dopravce, který se rozhodne na trase jezdit bez objednávky kraje, a tedy bez unifikované integrace, nesmí přepravovat cestující mezi Novým Borem, Českou Lípou a Prahou. Na trase protínající 3 kraje, dlouhé 100 kilometrů. Četli jsme předmětné stanovisko dopravního úřadu LK. V něm si úřad podmiňuje vydání licence zákazem přepravy cestujících v úseku Nový Bor – Česká Lípa – Praha 30 minut před a 30 minut po odjezdu jakéhokoli spoje linky 400. Odůvodnění zákazu se odvolává na jízdní řád linky 400 kterou LK a ROPID mají 12. prosince 2021 spustit. Tato linka je okopírovaná linka 500400 ČSAD Česká Lípa s mírnou časovou korekcí spojů a upravenou konečnou stanicí. Místo na nádraží v pražských Holešovicích, budou autobusy končit a začínat u stanice metra Střížkov.
Na první pohled prvním efektem integrace je prodloužení jízdní doby mezi Českou Lípou a centrem Prahy téměř o 40 minut, snížení komfortu cestování a pravděpodobně ztráta možnosti online nákupu jízdenky, nebo jízdenky s místenkou současně. Nejsou v něm žádné rychlíkové spoje což potvrzuje domněnku, že ROPID s nimi ve skutečnosti příliš nepočítal. Jízda Česká Lípa Praha v průměru 2 hodiny, zastávkový autobus. No, necháme na vašem posouzení, zda tento “nový koncept” má šanci oslovit cestující, kteří aktuálně volí pro svou cestu automobil. Dle dotázaných cestujících a řady lidí, z České Lípy je tímto popuzení a nehodlají už jezdit autobusem. Dřív ho využili, protože byl rychlí a uměl se srovnat s autem, teď absolutně ztrácí smysl a když slyší důvody, proč skončí Quick Bus na lince, kterou využívala paní Hrubá, která jezdila ob den do Prahy, kvůli práci, pak je maximálně znechucená, tím jak se chová kraj a úmyslně likviduje dopravce.  Je to jako další rána pod pás ze strany kraje a dříve státu, který snad jedná účelově a chce vše zničit. Konkurenci nehodlá využívat, protože dle ní nenabízí kulturní cestování a to co nabízí je na úrovni 90-tých let. Tak stejně se vyjádřili další cestující, kteří zkritizovali zástupce kraje, včetně ČSAD Česká Lípa, která zneužívá svého postavení na trhu.

Proč se dopravce neintegroval?

V diskusi pod článek na Zdopravy.cz je více než 100 komentářů a aktivně mezi nimi jsou i komentáře pana Otto Pospíšila, jednatele KORID LK. Ten naznačuje, že dopravci Quick Bus byla integrace nabídnuta, ale nevyužil ji. Vyjádření pana Pospíšila můžeme vnímat tak, že dopravce byl laxní, může si za to sám a teď svádí v médiích vinu na koordinátora krajské dopravy. To jsou z pozice úředníka poměrně silná slova. Ani dopravce, ani koordinátor ale ve vyjádřeních pro deník Zdopravy.cz nesdělil, proč se dopravce neintegroval.

Spojili jsme se telefonicky se zakladateli společnosti Quick Bus, pány Šatníkem a Boškem, a požádali je o podrobnosti k ukončení provozu. (Pozn. pan Šatník již není spolumajitelem společnosti Quick Bus. Úplným vlastníkem je pan Bošek). Oba potvrzují, že s nimi LK a ROPID skutečně před rokem jednali. Pan Bošek proběhnuvší jednání popisuje jako vstřícná. “Našli jsme shodu jak spoje integrovat, metodiku výpočtu ztráty, na tarifech. Podmínky provozování integrovaných spojů a podmínky ve smlouvách ale vytvořily klima, kde míra zisku při vynaložení vlastních nákladů a úsilí byla neadekvátní.” upřesnil mi pan Bošek do telefonu.

Popisuje tím poměrně běžnou situaci v autobusové dopravě hrazené z veřejných rozpočtů v ČR. Každý dopravce, který provozuje dopravu v závazku veřejné služby (na objednávku státu, kraje), ji musí provozovat s regulovaným, přiměřeným ziskem. Ten je cca 25 %. Metodika výpočtu je obecně špatná a na trhu vedla postupně k situaci, kdy dopravci, aby vůbec dosáhli nějakých zisků a celkově se jejich činnost spojená s provozováním dotovaných linek s regulovaným ziskem vyplácela, museli své náklady zvyšovat uměle. Nejčastěji se to dělá tak, že část běžných činností pro obor oddělíte do samostatné firmy, například servis, tankování, provoz autobusových nádraží, které pak účtují poplatky za poskytované služby, apod. Prostřednictvím servisních firem kasírujete sám sebe a zvyšujete si náklady. Tím máte vyšší náklady, které vám stát za dotované linky proplácí, ale neporušíte pravidlo pro přiměřený zisk. Jinak by se nedalo dlouhodobě přežít, díky tomu jaké skutečné náklady vám zaplatí objednatel. To by jste neměli peníze ani na zaplacení řidičů, natož pohonných hmot či nových pneumatik pro autobus na zimu, či léto. Je to absolutně celé špatně a účelová likvidace celého trhu kraji, státem a koordinátory dopravy, kteří fungují stejně.

Komu vyhovuje integrace?

Integrace vyhovuje hlavně těm, kteří ji neplatí ze svého a mají k dispozici erární peníze a pak lidem na dopravce napojené prostřednictvím servisních služeb. To je potřeba si říct hned na začátku. Doteď nás na komerční trase Česká Lípa – Praha nestál provoz prakticky nic.

Dopravce Quick Bus, jak jsme se dozvěděli, na lince najel průměrně 50 000 kilometrů měsíčně. To při průměrné vzdálenosti 125 km/spoj odpovídá 6 – 7 párům spojů denně. A protože již není moc co tajit, tak tržby dosahovaly průměrně 24 – 26 korun na kilometr (1,2 – 1,3 mil měsíčně). Daňového poplatníka to vlastně nestojí nic. Tedy téměř nic. Vyjma státem nařízených slev, které jsou dopravci propláceny. Za rok 2020 činila úhrada slev 2,7 milionu korun. Kraj ale nezaplatil nic.

Oproti tomu dotovaný autobus, stojí daňového poplatníka peníze již teď a bude jej stát ještě více. Proč? Opět musíme počítat. Začneme tím, co se podařilo dohledat ve smlouvách LK se stávajícím dopravcem a to je dotování cca 416 953 km v roce 2020 na lince 500400. Za kolik, to už dohledat nelze. Proběh km odpovídá úseku po LK a tomu, že dotována je většina spojů v aktuálním JŘ. Domníváme se, že při brutto smlouvě stojí kraj tato linka cca. 8 – 9 milionů korun. Může to být ale i více. LK se v minulosti nechal veřejně ve vyjádření slyšet, že jej covidová omezení denně připravila o tržby cca 30 milionů korun.

Linka 400 má podle zveřejněného JŘ na stránkách města Varnsdorf 235 spojů týdně s průměrnou délkou 90 km/spoj. Mimochodem do zmíněného Varnsdorfu jezdí jen jeden pár denně. Z toho vychází roční nájezd 21 150 km týdně, tj. téměř 1,1 milionů kilometrů ročně. Údaj, za kolik budou noví dopravci linku 400 jezdit, se z veřejně dostupných zdrojů v době psaní článku získat nepodařilo. Abychom si mohli udělat představu o ceně této zakázky, vycházíme z průměrné ceny za veřejné autobusové zakázky v letošním roce, kde se cena pohybuje v průměru okolo 36 korun.

Brutto cena linky 400 tedy pro účely výpočtu: 36 Kč/km x 1 099 800 km = 39 592 800 Kč.

Brutto cena linky 400 39 592 800 Kč
Vybrané jízdné á 18 Kč/km 19 796 400 Kč (z toho 7 918 560 kompenzace)
Doplatek objednavatelů, LK, ROPID 19 796 400 Kč
Daňový poplatník zaplatil: 27 716 960 Kč

I zde ale se sluší, být férový a pro relevantní srovnání převést sumy na to, kolik nás to stálo na kilometr. ¨Tak tedy, kolik nás to bude jako daňové poplatníky stát?

Quick Bus* cca 2,7 mi ročně; 4,50 Kč/km
ČSAD Česká Lípa na 500400 LK** 8 – 9 mil Kč, tj. 21,58 Kč/km
Linka 400 v režii LK + ROPID 27 716 960 Kč, t.j. 25,20 Kč/km

*dopravce k 30.11.2021 ukončí činnost na lince nebude tedy stát již nic
**nezahrnuje úsek který dotuje SčK a ROPID. Smlouvy se nepodařilo dohledat.

Zde se musím pozastavit nad naprosto drzým postupem LK, který přes veškeré politické řeči o transparentnosti přidělil napřímo zakázku za desítky milionů korun krajské dopravní firmě ČSAD Liberec. Propojení funkce krajského radního a člena představenstva autobusového dopravce v jedné osobě považujeme za do očí bijící střet zájmů. Pozn. ČSAD Česká Lípa je na lince 400, podle nás, jen z důvodů, jež jsou zmíněny na začátku článku). Jde tak o účelové jednání ze strany kraje, aby nebyla nežádoucí konkurence na lince 400 pro ČSAD Česká Lípá a a ČSAD Liberec i s extrémním vyhazováním peněz obyvatel tohoto státu, které odvedou na daních.

PRO BUS, redakce

Admin
Author: Admin

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading