• Pá. Srp 19th, 2022

ŘSD po kyberútoku zprovoznilo částečně asistenční linku, web je stále nedostupný

Kvě 18, 2022 , , ,
Stránka navštívena: 143
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 49 Sekund

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR dopoledne částečně zprovoznilo bezplatnou asistenční linku pro řidiče 800 280 281. ŘSD o tom informovalo na svém twitterovém účtu. Nedostupná byla po úterním kybernetickém útoku na firmu. Nedostupný zůstává web ŘSD, stejně tak i Dopravniinfo.cz. Nedá se odhadnout, kdy budou opět funkční, řekl ČTK mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Incidentem se zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Na webu ŘSD jsou dostupné dopravní kamery z celé ČR, na webu Dopravniinfo.cz se zobrazuje aktuální dopravní situace v tuzemsku.

“Po kybernetickém útoku na ŘSD ČR znovu oživujeme asistenční linku 800 280 281. Zatím bez možnosti poskytování dopravních informací. Volat může každý řidič, který se na dálnici dostane do problému a my k němu vyšleme asistenční auto na pomoc,” uvedlo ŘSD na twitteru.

Kybernetickému útoku čelila společnost v úterý ráno. “Stále s experty z NÚKIB procházíme, analyzujeme a obnovujeme všechna rozhraní,” uvedl Rýdl. Platí podle něj, že ŘSD měla a má i přes incident přehled o stavu a plynulosti provozu především na dálničních úsecích, nenastal skluz ani změna harmonogramu plánované údržby. Bezpečně izolované a nenarušené podle něj zůstaly i dvě důležité položky, a to je výběr mýta a řízení a dohled v tunelových systémech. Mluvčí NÚKIB Alena Minxová ČTK řekla, že s ŘSD nadále spolupracují na řešení incidentu.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v úterý uvedl, že ŘSD s NÚKIB incident prošetřují a pracují na jeho odstranění. “Klíčové elektronické systémy resortu jsou dále funkční a lze bez omezení kupovat elektronickou dálniční známku, využívat jednu jízdenku na železnici, registrovat vozidlo v centrálním registru nebo si žádat elektronicky o výměnu řidičského průkazu,” dodal ministr.

Útokům hackerů v minulých týdnech čelily i jiné české weby, přihlásila se k nim ruská hackerská skupina Killnet. Šlo například o web NÚKIB, o weby některých regionálních letišť či o weby ministerstva vnitra, včetně stránek policie i hasičů. Šlo o takzvané DDoS útoky, které spočívají v tom, že z neznámých IP adres ze zahraničí přijde v jeden okamžik mnoho dotazů a stránky přestanou fungovat, takzvaně spadnou. Nyní není zřejmé, zda jde o stejnou hackerskou skupinu a zda jde o DDoS útok. Hackerská skupina Killnet se ke kyberútoku podle jejího profilu na sociální síti zatím nepřihlásila.

Podobné články k tématu  Foto: Stavba VMO Žabovřeská I/43 se posunula
Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi