Při zřícení mostu pro pěší v západoindickém státě Gudžarát zemřelo nejméně 134 lidí, uvedl dnes podle agentury AP představitel místní vlády. Stanice BBC uvádí, že neštěstí nepřežilo 141 lidí. Úřady kvůli neštěstí zatkly devět lidí. Nově zrekonstruovaný visutý most přes řeku ve městě Morbi spadl v neděli, v tu dobu na něm byly davy lidí.

Podle agentury Reuters je mezi mrtvými mnoho dětí. Úřady státu Gudžarát zahájily vyšetřování. Vedeno je proti lidem odpovědným za opravu a údržbu mostu. Gudžarátská policie oznámila, že zatkla devět lidí a že detaily k tomu sdělí později.

V době, kdy se most zřítil, na něm podle úřadů bylo až 500 lidí a konstrukce nevydržela kvůli přetížení. Na záchranné operaci se podílejí potápěči, jednotky pobřežní stráže s loděmi a desítky vojáků. Vyhledávání těl komplikuje kalná voda, někteří lidé mohli zůstat pod zřícenou konstrukcí. Do dnešního rána se podařilo zachránit přes 170 lidí. Lidé padali do řeky z desetimetrové výšky, některým se podařilo zachytit se konstrukce.

Dvě krematoria ve městě Morbi jsou zavalena těly mrtvých, uvedla BBC. V případě, že zahynuly celé rodiny, provádějí pohřební rituály místní lidé. Nejméně 35 obětí byly děti mladší 14 let.

Historický most dlouhý 230 metrů byl postaven v 19. století za britské nadvlády. Letos byl šest měsíců uzavřen kvůli rekonstrukci a pro veřejnost se znovu otevřel teprve minulý týden. Most je turistickou atrakcí a přitahuje řadu lidí zvláště nyní, kdy je období svátků. Hinduisté uplynulý týden slavili Svátek světel – díválí.

Nedávná oprava mostu byla svěřena místnímu podniku Oreva, který je výrobcem hodin a elektrického zařízení. Firma má na starosti údržbu mostu 15 let. Člen městské správy v Morbi řekl, že Oreva město neinformovala, že se most otevírá. “Nevydali jsme jim žádné povolení a certifikát o stavu mostu,” sdělil.

Jeden z místních poslanců Džajrasingh Džadeda obvinil firmu, že prodávala vstupenky na most bez omezení, což vedlo k přetížení konstrukce. Předchozí správci vydávali vstupenky tak, aby na mostě nebylo naráz víc než dvacet lidí.

Zástupce firmy Oreva, jehož citoval list The Indian Express, řekl, že podle prvních informací most spadl, když velké množství lidí, kteří byli ve střední části, začalo konstrukci rozhoupávat z jedné strany na druhou.

Rodinám obětí kondoloval premiér Naréndra Módí. “Vláda je v této hodině smutku s truchlícími rodinami,” řekl.

Reuters, ČTK, AP, foto AP
ČTK
Author: ČTK

By ČTK